Regional Konfrans - Qanunun aliliyinin və ədalət mühakiməsinə çıxışın təkmilləşdirilməsi
1 dekabr 2023-cü il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani BMT İnkişaf Proqramının Gürcüstan tərəfindən təşkil olunmuş - qanunun aliliyi və ədalət mühakiməsinə çıxışın təkmilləşdirilməsi regional konfransda iştirak etmişdir.
İki gün davam edəcək konfransda Gürcüstan, Ermənistan, Moldova və Ukraynanın milli insan hüquqları institutlarının və ölkələrində qanunun aliliyi və ədalətin təmin edilməsi üçün hüquqi yardım göstərən dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər, onların arasında ən həssas qruplara çıxışı təmin etmək üçün tədbirlər, təcrübə və qabaqcıl təcrübələr haqqında məlumat paylaşacaqlar.
Levan İoseliani salamlama nitqində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının qanunun aliliyi və ədalət mühakiməsinə çıxış imkanları ilə bağlı problemlər və tendensiyalarla bağlı təcrübəsi, nəzarət və monitorinq funksiyasından, məhkəmə-hüquq islahatlarında iştirak, beynəlxalq mexanizmlərlə əməkdaşlıq və hesabat prosesində iştirakdan danışıb.
“Ədliyyə sisteminin təkmilləşdirilməsi Gürcüstanın Avropa gələcəyi üçün ilkin şərt kimi müəyyən edilib və Avropanın gələcəyi də öz növbəsində qanunun aliliyi ilə bağlıdır. Bunu hamımız çox yaxşı başa düşürük və buna görə də, Xalq Müdafiəçisi Aparatı ədliyyə sistemində qanunun aliliyi prinsipinin daha yüksək standartına uyğun islahatların aparılması prosesində fəal iştirak edir.
Etnik azlıqların ədalət mühakiməsinə və qanunun aliliyinə səmərəli çıxışı böyük diqqət tələb edir. Məhdud imkanları olan şəxslərin və digər həssas qrupların ədalət mühakiməsinə çıxış imkanları da ofisimizin prioritet istiqamətlərindəndir. Bu məsələni həll etmək üçün biz məhkəmə dostlarının rəylərini, xüsusi məruzələri hazırlayırıq, illik hesabatlarımızda onlara bütöv bir fəsil ayrılmışdır; Biz məhkəmə islahatları prosesinə mühüm töhfə veririk. Məsələ aktualdır və bir çox hallarda problemlidir, lakin şəffaf, əlçatan və etibarlı sistemin qurulması üçün müzakirələr lazımdır”, - deyə xalq Müdafiəçisi bildirib.
Konfrans panelində çıxış edən Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin birinci müavini Tamar Qvaramadze Gürcüstanda qanunun aliliyi və insan haqları ilə bağlı problemlər, məhkəmə sisteminin müstəqilliyinə qəsd təhlükələri və ədalətin qanunvericilik islahatlarının aparılması zərurətindən danışıb.
O, Xüsusi İstintaq Xidmətinin səlahiyyətlərinin dəqiqləşdirilməsinin zəruriliyindən də danışıb, qeyri-qanuni müşahidə və müşahidəyə effektiv reaksiya mexanizmində çatışmazlıqlar; O, milli fəaliyyət strategiyasının çatışmazlıqlarını vurğulayaraq, gələcək iş prosesində Xalq Müdafiəçisinin tövsiyələrinin strategiyada tam əks olunacağına və bütün çatışmazlıqların aradan qaldırılacağına ümid etdiyini bildirib. O, “Sərbəst toplaşmaq və ifadə azadlığı haqqında” qanuna edilən əlavə və dəyişikliklərə xüsusi diqqət yetirib ki, bunu da Xalq Müdafiəçisi Aparatı mənfi qiymətləndirib.
İfadə və media azadlığı, jurnalistlərin təhlükəsizliyi və dövlət qurumlarından məlumatların alınması ilə bağlı problemlərə qısaca nəzər salınıb. O qeyd edib ki, təəssüflər olsun ki, hazırda qüvvədə olan İnzibati Xətalar Məcəlləsi konstitusiya standartlarına cavab vermir və hərtərəfli islahatlara ehtiyac var.
Xalq müdafiəçisinin birinci müavini həssas qrupların maraqlarının qorunmasının vacibliyini, nifrət zəminində törədilən cinayətlərə dövlət tərəfindən sərt reaksiya verilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Konfrans çərçivəsində iştirakçı ölkələrin nümayəndələri məcburi köçkünlər üçün dövlət zəmanəti ilə hüquqi yardımın olması haqqında Tbilisi Bəyannaməsini imzalayacaqlar. Bəyannamə insanlara mərkəzləşdirilmiş ədalət mühakiməsinə çıxışı təşviq etmək üçün regional standartları müəyyən edir və Gürcüstan, Ermənistan, Moldova və Ukraynada dövlət hüquqi yardım göstərənlər arasında koordinasiyanı gücləndirir.
Tədbir Almaniya hökumətinin dəstəyi ilə BMT İnkişaf Proqramının Gürcüstanda həyata keçirdiyi “Qanunun aliliyinin və hamı üçün ədalət mühakiməsinə çıxışın təkmilləşdirilməsi” layihəsi çərçivəsində baş tutub.

Regional Conference on Improving the Rule of Law and Access to Justice for All
On December 1, 2023, Public Defender of Georgia Levan Ioseliani participated in the Regional Conference on Improving the Rule of Law and Access to Justice for All.
At the two-day conference, organized by UNDP Georgia, representatives of national human rights institutions and state legal aid providers from Armenia, Georgia, Moldova, and Ukraine will exchange information about their experiences, best practices and measures taken in their countries for ensuring the rule of law and justice for all, including the most vulnerable groups.
In his welcoming speech, Levan Ioseliani spoke about the experience of the Public Defender’s Office relating to the challenges and trends in terms of access to justice and the rule of law, the supervision and monitoring function, involvement in judicial reforms, cooperation with international mechanisms and participation in the reporting process.
"Improving the justice system was defined as a prerequisite for the European future of Georgia, and the European future, in turn, is related to the rule of law. This is very well understood by all of us, and therefore, the Public Defender’s Office is actively involved in the process of reforming the justice system and achieving a higher standard of the principle of the rule of law.
Effective access to justice and the rule of law for ethnic minorities requires much attention. Access to justice issues for persons with disabilities and other vulnerable groups is also a priority of our Office. In order to address this issue, we prepare amicus curiae briefs and special reports, we devote a whole chapter to this issue in our annual reports; We make a significant contribution to the process of judicial reform. The issue is relevant and in many cases problematic, and the debate is necessary to establish a transparent, accessible and trustworthy system", said the Public Defender.
The First Deputy Public Defender of Georgia, Tamar Gvaramadze, speaking at the conference panel, touched upon the challenges of the rule of law and human rights in Georgia, the threats of encroaching on the independence of the judicial system, and the need for legislative reform of the justice system.
She also spoke about the need to specify the mandate of the Special Investigation Service, deficiencies in the mechanism of effective response to illegal surveillance; emphasized the shortcomings of the national action strategy and expressed her hope that the recommendations of the Public Defender would be fully reflected in the strategy and all shortcomings would be eliminated. She paid particular attention to the amendments to the law on freedom of assembly-demonstrations and expression, which the Public Defender’s Office has evaluated negatively.
The First Deputy Public Defender briefly reviewed problems related to freedom of expression and media, safety of journalists and provision of information by public institutions. According to her, unfortunately, the Administrative Offences Code does not meet the standards of constitutionality and needs to be thoroughly reformed.
The First Deputy Public Defender emphasized the importance of protecting the interests of vulnerable groups and the need for a strict response from the State to hate crimes.
Within the framework of the conference, representatives of the participating countries will sign the Tbilisi Declaration on Access to State-Guaranteed Legal Aid for Forcibly Displaced Populations. The declaration establishes regional standards for promoting people-centered access to justice and strengthens coordination between state legal aid providers of Georgia, Armenia, Moldova and Ukraine.
The event was held within the framework of the UNDP Georgia project "Improving the Rule of Law and Access to Justice for All", with the support of the German Government.