Xalq Müdafiəçisi Aparatı, BMT-nin Universal Dövri İcmalının üçüncü dövrü çərçivəsində sessiya öncəsi dinləmələr təşkil etdi
25 noyabr 2020-ci il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı, qeyri-hökumət təşkilatı UPR-info və Açıq Cəmiyyət Gürcüstan Vəqfi tərəfindən təşkil olunmuş sessiya öncəsi onlayn dinləmə təşkil edildi. Qeyri-hökumət təşkilatlarının və xalq müdafiəçisi nümayəndələri , Gürcüstanda akkreditə olunmuş diplomatik korpuslara ölkədəki mövcud insan haqları vəziyyəti barədə məlumat verdi. Diplomatik korpusun nümayəndələri, iclasda iştirak edən diplomatlar ölkələrinin Gürcüstanda insan haqlarının qorunmasını yaxşılaşdırmaq üçün 2021-ci il yanvarın 26-da Universal Dövri İcmal (UPR) çərçivəsində Gürcüstana verməli olduqları konkret tövsiyələri dinlədilər.
25 noyabr tarixli iclasqabağı iclasda, Xalq Müdafiəçisi Aparatının Analitik şöbəsinin müdiri Tamar Abazadze, məhkumların hüquqları ilə bağlı məruzə ilə çıxış etdi və bununla bağlı çətinliklərdən danışdı. Qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri qadınların hüquqları və cinsi zorakılıq, reproduktiv sağlamlıq sahəsində xidmətlər, LGBT+ şəxslərin hüquqları, uşaq hüquqları, əlillərin hüquqları, sosial və iqtisadi hüquqlar, ədalət mühakiməsi islahatı, hüquq-mühafizə sistemi, etnik azlıq qrupların hüquqları, inam və din azadlığı, irqi ayrı-seçkilik kimi mühüm məsələləri müzakirə ediblər.
BMT İnsan Haqları Şurası tərəfindən təsis edilən Universal Dövri İcmal, BMT üzv dövlətlərində insan hüquqları vəziyyətini yaxşılaşdırmağı hədəfləyir. Bu mexanizmə əsasən, bütün BMT üzv dövlətlərində insan hüquqları vəziyyəti 4-5 ildən bir qiymətləndirilir və ölkələrə müvafiq tövsiyələr verilir. Qeyd etmək lazımdır ki, Gürcüstanın xalq müdafiəçisi 2010-cu ildən bəri həm dövri hesabatlar təqdim etməklə, həm də İnsan Hüquqları Şurasının iclaslarında birbaşa iştirak etməklə adı çəkilən insan hüquqları mexanizmi ilə fəal şəkildə əməkdaşlıq edir.
26 yanvar 2021-ci ildə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Universal Dövri İcmalı (UPR) üçüncü dəfə Gürcüstanda insan haqları vəziyyətini qiymətləndirəcəkdir. BMT-yə üzv ölkələr insan haqlarının qorunma vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üçün Gürcüstana müxtəlif istiqamətlərdə tövsiyələr verəcəkdir.
9 iyul 2020-ci il tarixində Gürcüstanın xalq müdafiəçisi Gürcüstanın Universal Dövri İcmalının üçüncü dövrü üçün Birləşmiş Millətlər Təşkilatına alternativ bir hesabat təqdim etdi.

On November 25, 2020, the Public Defender's Office of Georgia, non-governmental organization UPR-info and Open Society Georgia Foundation held an online pre-session hearing, during which representatives of non-governmental organizations and the Public Defender updated the diplomatic corps accredited in Georgia of the human rights situation in the country. In addition, representatives of the diplomatic corps listened to the specific recommendations that their countries should desirably give to Georgia within the framework of the Universal Periodic Review (UPR) on January 26, 2021 in order to improve the protection of human rights in Georgia.
At the pre-session hearing on November 25, Tamar Abazadze, Head of the Analytical Department of the Public Defender's Office, delivered a report on the rights of prisoners and spoke about the challenges in this direction. Representatives of non-governmental organizations discussed important issues such as: women's rights and sexual violence, reproductive health services, LGBT+ rights, children’s rights, rights of persons with disabilities, social and economic rights, justice reform, law enforcement system, ethnic minority rights, freedom of religion and belief, and racial discrimination.
The Universal Periodic Review, a mechanism established by the UN Human Rights Council, aims to improve the human rights situation in the UN member states. Under the mechanism, the human rights situation is assessed in all UN member states and relevant recommendations are issued to the countries in every 4-5 years. It should be noted that the Public Defender of Georgia has been actively cooperating with the mentioned human rights mechanism since 2010, both by submitting periodic reports and directly participating in the Human Rights Council sessions.
On January 26, 2021, the human rights situation in Georgia will be assessed for the third time within the framework of the UN Universal Periodic Review. UN member states will make recommendations to Georgia in various directions to improve the human rights situation.
On July 9, 2020, the Public Defender of Georgia submitted an alternative report to the United Nations for the third cycle of the Universal Periodic Review of Georgia.