Gürcüstan Parlamenti Xalq Müdafiəçisinin 2020 -ci il hesabatı ilə bağlı qərar qəbul etdi
12 İyul 2021 -ci ildə Gürcüstan Parlamenti, Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin 2020 -ci ildə Gürcüstanda insan hüquq və azadlıqlarının qorunmasının vəziyyəti ilə bağlı hesabatı haqqında qərar qəbul etdi. Qətnamə ilə Gürcüstan Parlamenti, dövlət orqanlarına 2020 -ci il üçün Xalq Müdafiəçisinin Parlament Hesabatında verilmiş bəzi tövsiyələri həyata keçirməyi tapşırdı.
Gürcüstan Parlamenti Xalq Müdafiəçisinin tövsiyələrinin 80% -ni paylaşdı (təxminən 6.3% -i qismən paylaşılır)[1]. Yuxarıdakı məlumatlara əsaslanaraq demək olar ki, Gürcüstan Parlamenti tərəfindən tövsiyələrin paylaşılması dinamikası bir qədər yaxşılaşmışdır. (2020 -ci il qətnaməsində, Gürcüstan Parlamenti, Xalq Müdafiəçisinin Parlament Hesabatının tövsiyələrinin 78.5% -ni, 2019 -cu ildə - 78%) paylaşdı.
Qətnamədə öz əksini tapmayan Xalq Müdafiəçisinin tövsiyələrinin mövzusuna gəlincə, bu istiqamətdə tendensiya əvvəlki illərə bənzəyir. Bu il də Gürcüstan Parlamenti tərəfindən paylaşılan tövsiyələrin əsas hissəsi LGBT + cəmiyyətinin hüquqi vəziyyətini yaxşılaşdırmaq, cinsi və reproduktiv sağlamlıq və hüquqlar mövzusunda təhsil vermək, dindar şagirdləri dini təlqinlərdən qorumaq, dövlət qurumları tərəfindən dini neytrallığı təmin etmək və s. idi. Qətnamə həmçinin ombudsmanın hüquq -mühafizə orqanlarını yüksək dərəcədə şəffaflığı təmin etməyə çağıran tövsiyələrini əks etdirmir. Məsələn, hüquq -mühafizə orqanlarının kameralarını xüsusi əməliyyatlarda xüsusi kameralarla təchiz etmək, polis idarələrində, bölmə və bölmələrdə nəzarətə alınan şəxsin, şahidin və könüllü olaraq müsahibəyə dəvət olunmuş şəxsin iştirak etməli olduğu bütün yerlərdə müşahidə kameralarının quraşdırılması və s.
2020 -ci il Parlament Hesabatında Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Gürcüstan Parlamentinə və Gürcüstan Prezidentinə ümumilikdə 53 təkliflə müraciət etdi. Parlamentin qərarına uyğun olaraq Gürcüstan Parlamentinə təqdim olunan təkliflərin paylaşılması məsələlərini müzakirə etmək üçün vaxtında bir işçi qrupunun yaradılması vacibdir.
Xalq Müdafiəçisi Gürcüstan Parlamentini verdiyi tapşırıqların icrasına nəzarət prosesində parlament nəzarəti mexanizmlərini gücləndirməyə çağırır və öz növbəsində Parlament tərəfindən verilən vəzifələri tam şəkildə yerinə yetirmək üçün dövlət qurumları ilə bütün formatlarda əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirir.
[1] Tövsiyələrin paylaşılma dərəcəsi dövlət qurumları ilə ünsiyyət qurduqdan və onlardan alınan məlumatları təhlil etdikdən sonra Xalq Müdafiəçisi Aparatı tərəfindən bir qədər tənzimlənə bilər. Yenilənmiş məlumatlar Xalq Müdafiəçisinin Xüsusi Hesabatında əks olunacaq: "12 iyul 2021-ci il tarixli (№710-V rs-X MP)" vəzifələrinin yerinə yetirilməsinin vəziyyəti haqqında ". hesabat dövrünə görə 2022 -ci ildə.

On July 12, 2021, the Parliament of Georgia adopted a Resolution relating to the Public Defender’s Report on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia in 2020. By the resolution, the Parliament of Georgia instructed state agencies to implement certain recommendations offered in the Public Defender’s parliamentary report.
The Parliament of Georgia endorsed 80% of the Public Defender's recommendations (partially endorsed about 6.3% of them).[1] Based on the above data, it can be said that the dynamics of endorsing recommendations by the Parliament of Georgia has slightly improved. (In the 2020 resolution, the Parliament of Georgia endorsed 78.5% of recommendations and in 2019 - 78%).
As for the topics of the Public Defender's recommendations, which were not reflected in the resolution, the trend in this regard is similar to previous years. The main part of recommendations not endorsed by the Parliament of Georgia again concern the rights situation of the LGBT+ community, education on sexual and reproductive health and rights, protection of school students from religious indoctrination, religious neutrality of state agencies, etc. The resolution did not endorse the Public Defender’s recommendations calling on the law enforcement agencies to ensure a high degree of transparency either. For example, equipping law enforcement officers participating in special operations with body cameras, installing surveillance cameras in all places of police departments, divisions and stations, where a detainee, a witness or a person voluntarily invited for an interview may be present, etc.
In the 2020 parliamentary report, the Public Defender of Georgia addressed the Parliament of Georgia and the President of Georgia with a total of 53 proposals. It is important to timely set up a working group in accordance with the Resolution of the Parliament to consider the endorsement of proposals issued to the Parliament of Georgia.
The Public Defender calls on the Parliament of Georgia to strengthen the parliamentary oversight mechanisms in the process of monitoring the implementation of binding tasks assigned by it, and in turn expresses her readiness to cooperate with state agencies in all formats, in order to fully implement the tasks issued by the Parliament.
[1] The recommendation endorsement rate may be slightly corrected by the Public Defender's Office after communication with state agencies and analyzing information received from them. The updated data will be reflected in the Public Defender’s Special Report on the Fulfillment of Tasks Set out in the Resolution (No. 710-V rs-X MP) of July 12, 2021, which will be drawn up according to the reporting period in 2022.