BMT-nin Baş Katibi Antonio Quterreş 10 dekabr 2021-ci il Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü ilə bağlı xüsusi müraciət edərək, bu dövrdə bəşəriyyətin üzləşdiyi əsas çağırışlara - koronavirus pandemiyası, iqlim dəyişikliyi və rəqəmsal texnologiyaların həyatın bütün təbəqələrinə nüfuz etməsinə toxunub. Onların hər biri insan hüquqlarına ciddi təhlükə yaradır.
BMT-nin Baş katibi 73 il əvvəl Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin qəbul edilməsinin bəşəriyyət üçün mühüm addım olduğunu, insanların mülki, iqtisadi, mədəni, sosial və siyasi hüquqlarının müdafiəsinin bu gün də həmişə olduğu kimi aktual olduğunu qeyd edib.
Antonio Quterreşin sözlərinə görə, BMT hər zaman cəmiyyətin hər bir üzvünün hüquqlarını qoruyacaq, BMT ədalət, bərabərlik, ləyaqət və insan hüquqları uğrunda fəaliyyətini davam etdirəcək.

UN Secretary-General António Guterres issued a special message in connection with the international Human Rights Day on December 10, 2021, addressing the key challenges facing humanity today - the COVID-19 pandemic, the climate crisis and the expansion of digital technology into all areas of our lives that have created new threats to human rights.
The UN Secretary-General noted that the adoption of the Universal Declaration of Human Rights 73 years ago was an important step for humanity and the principles set out in this Declaration remain the key to realizing all human rights – civil, economic, cultural, social, and political – for all people, everywhere.
According to the Secretary-General, the United Nations stands for the rights of every person and will continue to work for justice, equality, dignity and human rights for all.