UNDP Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisini dəstəklədiyini bildirdi
11 iyun 2021-ci il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Nino Lomjaria Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının (BMİP) hazırkı rəhbəri Anna Çernişova ilə görüşdü və ölkədə insan hüquqları sahəsində son inkişafları müzakirə etdi.
İclasda UNDP-nin Daimi Nümayəndəsi Xalq Müdafiəçisini dəstəklədiyini dilə gətirdi və Gürcüstanın milli prioritetlərinə nail olmaq və beynəlxalq öhdəliklərini yerinə yetirmək üçün milli insan hüquqları təsisatlarının səmərəli və fasiləsiz işinə ehtiyac olduğunu vurğuladı.
"Xalq Müdafiəçisinin dediyi həqiqət asanlıqla qəbul olunmur və asanlıqla həyata keçirilmir. Bununla yanaşı, ombudsmanın funksiyaları və vəzifələrini şübhə altına almanın ölkədəki demokratiyanı pozduğunu və məhdudlaşdırdığını da qeyd etmək lazımdır "dedi Anna Çernışova, hökuməti, medianı, beynəlxalq və sivil toplum təşkilatlarını ombudsmanı vəzifələrini yerinə yetirməsində dəstəkləməyə çağırdı. Bunların arasında Xalq Müdafiəçisi dərhal Ninotsminda Uşaq Şurasına qəbul edilməlidir. "Birləşmiş Millətlər Təşkilatı bütün məsələlərdə ombudsmanı dəstəkləməyə davam edir."
Nino Lomjaria, Gürcüstan hakimiyyətini Xalq Müdafiəçisinə Ninotsminda Uşaq Pansionunu izləməyə icazə verməyə çağıraraq, Xalq Müdafiəçisini dəstəkləyən ortaq bir bəyanat verdiyinə görə BMT İP-nin Gürcüstan Ofisi və BMT qurumlarına təşəkkür etdi.
Gürcüstan ombudsmanı, milli bir qarşısının alınması mexanizmi olaraq, yalnız Gürcüstan qanunlarına görə deyil, həm də BMT Konvensiyasına və digər beynəlxalq öhdəliklərə uyğun olaraq bütün növ qapalı qurumlara daxil olmaq səlahiyyətinə malikdir.
"Bu gün ofisimizə gələn Xalq Müdafiəçisi Aparatına hörmət və dəstəyini bir daha təsdiqləyən Birləşmiş Millətlər İnkişaf Proqramının (UNDP) rəhbərliyinə təşəkkür edirəm" dedi.
İclasda, həmçinin BMT-nin İnkişaf Proqramı ilə Xalq Müdafiəçisi arasında insan haqlarının qorunmasının müxtəlif sahələrində, o cümlədən həssas əhali və həssas qrupların hüquqlarının qorunması sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edildi.

UNDP Expresses Support to Public Defender of Georgia
On June 11, 2021, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, met with Anna Chernyshova, acting Resident Representative of the United Nations Development Programme (UNDP), and discussed the recent developments in the field of human rights in the country.
The UNDP Resident Representative expressed her support to the Public Defender and stressed the need for effective and smooth work of national human rights institutions for achieving Georgia's national priorities and fulfilling the country’s international obligations.
"The truth that the Public Defender is saying is not easy to accept or implement. However, it should also be noted that questioning the Public Defender’s functions and duties undermines and limits democracy in the country," said Anna Chernyshova. She called on the Government, the media, international and civil society organizations to support the Public Defender in carrying out her duties. Inter alia, according to her, the Public Defender should be let in the Ninotsminda Orphanage immediately. "The United Nations continues to support the Public Defender in all matters."
Nino Lomjaria thanked the UNDP Georgia Office and UN agencies for issuing a joint statement in support of the Public Defender, publicly calling on the Georgian authorities to allow the Public Defender to monitor the Ninotsminda Orphanage.
The Public Defender of Georgia, as a National Preventive Mechanism, has a mandate to enter all types of closed institutions not only in accordance with Georgian law, but also the UN Convention and other international commitments.
"I would like to thank the leadership of the United Nations Development Programme (UNDP), who reaffirmed their respect and support for the Public Defender’s Office today," the Public Defender said after the meeting.
Cooperation between the Public Defender and UNDP in various areas of the protection of human rights, including the rights of vulnerable population and groups, was also the topic of conversation at the meeting.