Xalq Müdafiəçisi ömürlük azadlıqdan məhrum edilmiş məhbuslarla bağlı xüsusi hesabat yaydı
Xalq Müdafiəçisi “Ədalət mühakiməsinin qanunvericilik və praktiki təhlili və ömürlük azadlıqdan məhrum edilmiş məhkumların şərti azad edilməsi” adlı xüsusi hesabat yayıb.
Xalq Müdafiəçisi ömürlük azadlıqdan məhrum edilmiş məhbusların həm cəzalarını, həm cinayət işlərini, həm də onların cəzaçəkmə müəssisələrində cəza çəkmə tarixçələrini öyrənib.
Bu xüsusi hesabatın məqsədi oxucunu ömürlük azadlıqdan məhrumetmə cəzalarının tətbiqi, onlara qarşı yumşaqlığın genişləndirilməsi və “ümid hüququ” ilə bağlı beynəlxalq təcrübə və Avropa standartları ilə tanış etməkdir. O, həmçinin Gürcüstanda Avropa standartları ilə bağlı təminat və mexanizmləri nəzərdən keçirir; Ömürlük azadlıqdan məhrum edilmiş məhkumların cinayət işlərinə mümkün qədər ətraflı baxılması nəticəsində həm fərdi, həm də təkrar nöqsanlar aşkar edilmişdir; Ömürlük azadlıqdan məhrum edilmiş məhbuslarla bağlı cəza müddəti ərzində penitensiar sistemdə müəyyən edilmiş tendensiyalar təqdim olunur.
Gürcüstanın penitensiar sistemində ömürlük azadlıqdan məhrum edilmiş 89 ömürlük azadlıqdan məhrum edilmiş şəxsdən bu hesabat qanunvericiliyə uyğun olaraq, cəzanın şərti olaraq vaxtından əvvəl azad edilməsi və ya cəzanın yüngülləşdirilməsi üçün zəruri prosedurlara başlamaq hüququna malik olan 58 ömürlük azadlıqdan məhrum edilmiş şəxsə aiddir.
Xalq Müdafiəçisi Aparatının hesabatın hazırlanması zamanı aşkar etdiyi yeni hallar əsasında 2004-cü ildən cəza çəkən ömürlük azadlıqdan məhrum edilmiş şəxslərdən biri artıq cəzaçəkmə müəssisəsindən azad edilib.
Məhkum cinayət törətdikdən sonra müxtəlif vaxtlarda Gürcüstanın cinayət qanunvericiliyinə edilmiş dəyişikliklər nəticəsində məhkumun ömürlük azadlıqdan məhrum etmə cəzasına məhkum edilmiş cinayətlərə görə yalnız müəyyən müddətə azadlıqdan məhrumetmə cəzası nəzərdə tutulmuşdur.
Xalq müdafiəçisi məhkumun cinayət işinə baxıb və cinayət qanunvericiliyinə məhkumun xeyrinə dəyişikliklər edildiyini aşkar edərək, bu barədə dərhal məhkuma məlumat verib - yeni açılmış hallarla əlaqədar hökmə yenidən baxılması barədə vəsatətlə məhkəməyə müraciət edib.
Tbilisi Apellyasiya Məhkəməsinin Cinayət Kollegiyasının 7 noyabr 2024-cü il tarixli hökmü ilə məhkumun vəsatəti təmin edilmiş və Xalq Müdafiəçisinin dəlilləri əsasında məhbusun cəzası onun artıq çəkdiyi 15 il azadlıqdan məhrumetmə cəzası ilə əvəz edilmiş və müvafiq olaraq məhkəmə zalından azad edilmişdir.
Ümid edirik ki, bu hesabatın nəticələri Gürcüstan Parlamentinə, Gürcüstan Prezidentinə, məhkəmələrinə, Gürcüstan Ədliyyə Nazirliyinə və Xüsusi Penitensiar Xidmətə, eləcə də bütün digər aidiyyatı qurumlara ömürlük azadlıqdan məhrum edilmiş bütün məhbusların hüquqlarını səmərəli şəkildə təmin etmək məqsədilə öz səlahiyyətləri daxilində olan məsələlərin həllində kömək edəcək. Məsələn, yeni amnistiya və ya əfv aktı verilərkən, şərti azadlığa buraxılma məsələsi müzakirə edilərkən, azadlığa hazırlıq proqramı üzrə hesabat hazırlanarkən və s.
Xalq müdafiəçisi bir daha vurğulayır ki, ədalət mühakiməsinin həyata keçirilməsi, o cümlədən qurbanların ailələrinin maraqlarının adekvat müdafiəsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Eyni zamanda, bu, ömürlük azadlıqdan məhrum edilmiş məhbusların hüquqi təminatlarının və onların şərti olaraq vaxtından əvvəl azad edilməsi perspektivlərinin qanunvericiliyin illüziya formallığı olaraq qaldığı bir vəziyyət yaratmamalıdır.
Xalq Müdafiəçisi və Xalq Müdafiəçisi Aparatı bundan sonra da məhkumların, o cümlədən ömürlük azadlıqdan məhrum edilmiş şəxslərin hüquqlarının müdafiəsinə fəal nəzarət edəcək.