Xalq Müdafiəçisi Avçaladakı müvəqqəti saxlama təcridxanasına yerləşdirilən şəxslərə baş çəkib
2024-cü il dekabrın 2-də Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Avçaladakı müvəqqəti saxlama təcridxanasında dekabrın 1-də həbs edilmiş 20-yə yaxın şəxsə baş çəkib. Xalq Müdafiəçisinin sözlərinə görə, məhbusların üzlərində fiziki zorakılıq izləri var, Xalq Müdafiəçisi eyni mənzərəni Diğom təcridxanasında görüb.
“Bu bir faktdır ki, polis etirazçıları həbs edərkən tez-tez qeyri-mütənasib güc tətbiq edir; İnsanlar üzlərində bu zorakılığın izlərini görə bilirlər. “Mən dəfələrlə Daxili İşlər Nazirliyinə müraciət etmişəm ki, vətəndaşların saxlanması zamanı öz səlahiyyətlərini aşmasınlar, Xüsusi İstintaq Xidməti isə belə hallara vaxtında reaksiya versin”, - deyə Levan İoseliani bildirib.

On December 2, 2024, the Public Defender of Georgia visited about 20 persons, detained at the protest rally on December 1, at the temporary detention center in Avchala. According to the Public Defender, the detainees have signs of physical violence on their faces. The Public Defender saw a similar picture in the temporary detention center in Digomi as well.
“The fact is that the police often use disproportionate force when detaining protesters; people have signs of this violence on their faces. I have already called on the Ministry of Internal Affairs many times not to exceed its authority when detaining citizens, and on the Special Investigation Service to respond to such cases in a timely manner," said Levan Ioseliani.