Avropa Məhkəməsinin Temirlan Maçalikaşvilinin işi üzrə çıxardığı qərarla bağlı Xalq Müdafiəçisi Aparatının bəyanatı
Temirlan Maçalikaşvilinin işi üzrə[1] Avropa İnsan Haqları Məhkəməsi müəyyən edib ki, dövlətin yaşamaq hüququ ilə bağlı müsbət öhdəliyi pozulub, çünki səmərəli və tam araşdırma aparılmayıb.
Avropa Məhkəməsi Temirlan Maçalikaşvilinin ölümü ilə bağlı davam edən istintaqda bir sıra vacib qüsurları qeyd edib. Onların arasında mühüm sübutların əldə edilməsi və işlənməsi üsulu, əməliyyatın planlaşdırılması və nəzarəti mərhələsinin səthi araşdırılması, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin əməkdaşlarının istintaqının yubadılması, Ərizəçiyə zərərçəkmiş statusu verilmədi ki, bu da ailənin prokurorluğun qərarından şikayət etməsinə mane oldu. Prokurorluq Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin müstəntiqinin apardığı istintaq hərəkətlərinin nəticələrinə əsaslandığından məhkəmə istintaqın institusional müstəqilliyi problemini də vurğulamışdır.
Avropa İnsan Haqları Məhkəməsi izah edib ki, atışma zamanı Temirlan Maçalikaşvilinin mobil telefonunun yeri düzgün müəyyən edilə və istintaq tərəfindən təsdiqlənə bilməz, qulaqlıq və əl qumbarası və s. ilə bağlı ittihamlar rədd edilə bilməz.
Bundan əlavə, məhkəmə vətəndaşın həyatının dövlət nümayəndələri tərəfindən qəsdən, qanunsuz şəkildə məhv edilməsini nəzərdə tutan maddi hissədə (mənfi öhdəlik) yaşamaq hüququnun pozulmasını müəyyən edə bilmədi. Məhkəmə bu qərarın əsası kimi kifayət qədər sübutun olmamasını göstərib və bunun səbəbini kifayət qədər istintaqın aparılmaması ilə izah edib.
Xalq müdafiəçisi hələ 2020-ci ildə dövlətin üzərinə düşən müsbət öhdəliyi yerinə yetirmədiyini hesab edərək, istintaqı səmərəsiz qiymətləndirib və iş materiallarına baxılması nəticəsində O, baş prokurora Temirlan Maçalikaşvilinin həyatının pozulması ilə bağlı cinayət işinin istintaqının təzələnməsi təklifi ilə müraciət edib.
Xalq müdafiəçisi hələ 2020-ci ildə dövlətin üzərinə düşən müsbət öhdəliyi yerinə yetirmədiyini hesab edərək, istintaqı səmərəsiz qiymətləndirib və iş materiallarına baxılması nəticəsində O, baş prokurora Temirlan Maçalikaşvilinin həyatının pozulması ilə bağlı cinayət işinin istintaqının təzələnməsi təklifi[2] ilə müraciət edib.
Xalq müdafiəçinin mövqeyinə görə, yaşamaq hüququnun pozulması faktının araşdırılması prosesində istintaq orqanının xüsusi əməliyyata nəzarəti əks etdirən məlumat əldə etməsi zəruri və vacib idi. Odur ki, hərtərəfli və hərtərəfli araşdırma standartını təmin etmək üçün xüsusi əməliyyatların aparıldığı dövrdə əməliyyatın həyata keçirilməsinə və ona nəzarətə cavabdeh olan şəxslərin telefon rabitəsi vasitəsilə öz aralarında apardıqları hər hansı əlaqəni əks etdirən məlumatların əldə edilməsi/tələb edilməsi, zənglər, qısa mətn mesajları, telefon proqramları və sosial şəbəkələr. Bundan əlavə, Xalq Müdafiəçisi əməliyyatda iştirak edən bütün SUS işçilərinin müşahidə qeydlərinin əldə edilməsini mütləq nəzərdən keçirdi ki, bu da müşahidə faktını nəzərə alaraq, hadisənin video/audio/foto materialı olmadığı halda iş üçün xüsusilə vacib məlumat ola bilər. Qeydlər real və anlıq ünsiyyətin məzmununu əks etdirir. Təəssüf ki, Prokurorluq Xalq Müdafiəçisinin təklifini bölüşmədi.
Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin qərarına əsasən, qərar qanuni qüvvəyə mindikdən sonra istintaqa cavabdeh qurum Xüsusi İstintaq Xidməti olacaq. Xalq Müdafiəçisi Aparatı yenilənmiş istintaqa nəzarəti davam etdirəcək.

Statement of Public Defender’s Office on European Court’s Judgement in the Case of Temirlan Machalikashvili
In the case of Temirlan Machalikashvili,[1] the European Court of Human Rights found the violation of the State's positive obligation to the right to life due to the failure to conduct an effective and thorough investigation.
The European Court referred to a number of substantial flaws in the investigation into the death of Temirlan Machalikashvili. Among them, attention was focused on the method of obtaining and processing important evidence, superficial examination of the planning and control of the operation, delayed questioning of the employees of the State Security Service, denial to grant victim status to the applicant, which prevented the family from appealing the decision of the Prosecutor's Office. The court also emphasized the problem of institutional independence of the investigation, as the Prosecutor's Office relied on the results of the investigative actions conducted by the investigator of the State Security Service.
The European Court of Human Rights explained that the location of Temirlan Machalikashvili's mobile phone at the time of the shooting could not be properly established by the investigation, the accusations regarding headphones and hand grenades could not be dismissed, etc.
At the same time, the court could not establish the violation of the right to life in the material part (negative obligation), which implies the intentional, unlawful destruction of a citizen's life by state representatives. The court named the lack of sufficient evidence as the basis of this decision and explained that the reason could be the very failure to conduct a thorough investigation.
The Public Defender stated back in 2020 that the State had failed to fulfill its positive obligation, and assessed the investigation as ineffective. After reviewing the case materials, the Public Defender addressed the Prosecutor General with a proposal[2] to renew the investigation into the criminal case of deprivation of the life of Temirlan Machalikashvili.
According to the Public Defender's position, in the process of investigation of the violation of the right to life, it was necessary and important for the investigative body to obtain information about the control of the special operation. Therefore, for the purpose of ensuring the standard of thorough and complete investigation, it was necessary to obtain/request information about any communication made between the persons responsible for the implementation and supervision of the operation through telephone, calls, short text messages, telephone programmes or social networks during the period of the special operations. In addition, according to the Public Defender, it was necessary to obtain the scanner radio records of all the employees of the State Security Service participating in the operation, which can be particularly important information in the absence of video/audio/photo material, given the fact that the surveillance records reflect the content of real and instant communication. Unfortunately, the Prosecutor's Office did not grant the proposal of the Public Defender.
Based on the judgment of the European Court of Human Rights, after the decision enters into legal force, the agency responsible for the investigation will be the Special Investigation Service. The Public Defender’s Office will continue to monitor the renewed investigation.