Xalq Müdafiəçisinin Məhdud İmkanlı Şəxslərin Hüquqları Günü ilə bağlı bəyanatı
İyunun 14-də Gürcüstanda Məhdud İmkanlı Şəxslərin Hüquqlarının Müdafiəsi Günü qeyd olunur, məqsədi Məhdud İmkanları olan şəxslərin cəmiyyətimizdəki mühüm rolunu tanımaq, mövcud problemləri təhlil etmək və əldə olunmuş nailiyyətlərdən danışmaqdır. Bu gün bizə xatırladır ki, dövlət hamı üçün bərabər imkanlar yaratmağa, Məhdud İmkanları olan insanların hər gün üzləşdiyi maneələri və bərabərsizlikləri aradan qaldırmağa, inklüziv və bərabər mühitin yaradılması üçün bütün mümkün tədbirləri görməyə borcludur.
Xalq Müdafiəçisi mandat çərçivəsində Gürcüstanda Məhdud İmkanlı Şəxslərin hüquqi vəziyyətini daim öyrənir, bu gün iki xüsusi hesabat dərc etmək istərdik:
- Ali təhsil müəssisələrində inklüziv təhsilin monitorinqi;
- Resurs məktəblərinin monitorinq hesabatı;
Bu hesabatlar Məhdud İmkanları olan insanların həyata keçirilməsi və tam şəkildə ictimai həyata daxil olması üçün zəruri ilkin şərt olan keyfiyyətli və davamlı inklüziv təhsilin təmin edilməsinin vacibliyinə diqqət yetirir. Məruzələrdə təhsil sistemindəki mövcud vəziyyətə dair ətraflı məlumat verilir, qarşıya çıxan problemlər təhlil edilir və onların aradan qaldırılması üçün tövsiyələr verilir.
Qeyd edək ki, yuxarıda qeyd olunan xüsusi hesabatlar Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı və Avropa İttifaqının dəstəyi ilə hazırlanıb.

On June 14, the Day of the Rights of Persons with Disabilities is celebrated in Georgia, the purpose of which is to recognize the important role of persons with disabilities in our society, to analyze the existing challenges and to talk about the progress achieved. This day reminds us that the State is obliged to create equal opportunities for all, to eliminate the barriers and inequalities that persons with disabilities face every day, and to take all possible measures to create an inclusive and equal environment.
The Public Defender, within his mandate, constantly studies the rights situation of persons with disabilities in Georgia. Today we would like to publish two special reports:
- Monitoring of inclusive education in higher educational institutions;
- Monitoring report on resource schools;
These reports focus on the importance of providing quality and continuous inclusive education, which is a necessary prerequisite for the realization and full inclusion of persons with disabilities in public life. The reports provide a detailed overview of the current situation in the education system, analyze challenges and provide recommendations for their elimination.
The above-mentioned special reports were developed with the support of the United Nations Development Programme and the European Union.