Xalq müdafiəçisi mədəniyyət nazirini peşəkar dövlət dram teatrlarının bədii rəhbərlərinin seçimində bərabərlik prinsipinə uyğun olmayan praktikaları aradan qaldırmağa çağırıb
31 oktyabr 2022-ci il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Gürcüstanın Mədəniyyət, İdman və Gənclər Nazirinə ümumi təkliflə müraciət edib və peşəkar dövlət dram teatrlarının bədii rəhbərlərinin seçilməsi prosesində ayrı-seçkilik motivləri olmayan qərarların qəbulunu asanlaşdırması üçün dəyişikliklər tələb edib. Ərizəçinin maraqları Ədalətli Seçkilər və Demokratiya Uğrunda Beynəlxalq Cəmiyyət və Gürcüstanın Demokratik Təşəbbüsü Xalq Müdafiəçisi Aparatındə təmsil olunurdu.
Peşəkar dövlət dram teatrlarının bədii rəhbərlərinin seçilməsi müsabiqəsi iştirakçılarının fikirlərinin öyrənilməsi nəticəsində məlum olub ki, nazir abituriyentlərin namizədliyini müvafiq tövsiyə şurasına təqdim etməyib və onların qatıldığı müsabiqələr pozulmuş elan edilib. Bundan başqa, onların namizədliklərinin tövsiyə şurasına təqdim edilməsinin məqsədəuyğunluğunun qiymətləndirildiyi meyarlar normativ tələblərdən irəli gəlmir. Üstəlik, bəzi hallarda nazir müsabiqəsiz, öz istəyi ilə bədii rəhbər təyin edib. Baxılan işlərlə bağlı Xalq Müdafiəçisinin tələb etdiyi məlumatlar cavabdehə təqdim edilməyib.
Xalq müdafiəçisi mədəni həyatla bağlı qərarlar qəbul edilərkən müvafiq sahəyə aidiyyəti olan şəxslərin (sözügedən işdə, teatr mütəxəssislərinin) rəyinin nəzərə alınmasının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulamış və bədii yaradıcılığın seçimində aşkar edilən təcrübənin nəzərə alındığını bildirmişdir. Peşəkar dövlət teatrlarının rejissorları elə şəraitin yaradılmasına öz töhfəsini verir ki, ola bilsin ki, konkret namizədlər, onların fərqli baxışlarına və ya ayrı-seçkilikdən qorunan digər əlamətlərə görə, müsabiqə iştirakçısını nazir tərəfindən onun vəzifəsinə təyin etdiyi digər şəxslər və ya işçilərlə müqayisədə əlverişsiz vəziyyətə salır.
O, qeyd olunanlara əsaslanaraq, Gürcüstanın mədəniyyət, idman və gənclər nazirini belə addımlar atmağa çağırıb ki, bunun nəticəsində peşəkar dövlət teatrları ilə bağlı qərarların qəbulu prosesinə ixtisaslı ekspertlərin və maraqlı ictimaiyyətin cəlb edilməsi və şəffaflığı təmin edilib, mümkün qədər təmin ediləcək və yalnız müstəsna, düzgün əsaslandırılmış hallarda yeganə qərarlar qəbul ediləcək.

Public Defender Calls on Minister of Culture to Eliminate Practices Inconsistent with Principle of Equality during Selection of Artistic Directors of Professional State Drama Theaters
On October 31, 2022, the Public Defender of Georgia addressed the Minister of Culture, Sports and Youth of Georgia with a general proposal and requested the implementation of changes in order to facilitate decision-making free of discriminatory motives during the selection of artistic directors of professional state drama theaters. The interests of the applicant were represented in the Public Defender’s Office by the International Society for Fair Elections and Democracy and the Georgian Democracy Initiative.
As a result of studying the applications of the participants of the selection competition for artistic directors of professional state drama theaters, it was revealed that the Minister did not submit the applicants' candidacies to the relevant board, and canceled the competitions in which they participated. In addition, the criteria, on the basis of which the expediency of submitting their candidacies to the relevant board was evaluated, was not based on the normative requirements. In addition, in some cases, the Minister appointed the artistic director at her own discretion, without competition. The information requested by the Public Defender regarding the cases under consideration has not been provided by the respondent.
The Public Defender emphasized the essential importance of taking into account the opinion of persons involved in the relevant field (in this case, theater experts) when making decisions related to cultural life, and considered that the practice identified in the selection of artistic directors of professional state theaters contributed to the creation of conditions that might put some candidates, due to their different views or other grounds protected from discrimination, in a disadvantageous position compared to other contestants or the staff appointed by the Minister at her own discretion.
Based on the above, the Public Defender called on the Minister of Culture, Sports and Youth of Georgia to take steps to ensure the transparency and involvement of qualified experts and the public concerned in the decision-making process relating to professional state theaters as much as possible and to ensure that sole decisions are made only in exceptional, properly justified cases.