Xüsusi hesabatlar.
Şərqi Gürcüstanın Psixi Sağlamlıq Mərkəzinə profilaktik səfərlər haqqında xüsusi hesabat
15 və 16 oktyabr 2024-cü il tarixlərində Xalq Müdafiəçisinin Xüsusi Profilaktik Qrupu Surami şəhərində yerləşən Şərqi Gürcüstan Psixi Sağlamlıq Mərkəzi MMC-yə profilaktik səfər keçirmişdir. Monitorinqin məqsədi xəstələrin pis rəftardan nə dərəcədə müdafiə olunduğunu, onların hüquqi müdafiə təminatlarından, səhiyyə və digər xidmətlərdən istifadə imkanlarının olub-olmamasını, onların yerləşmə şəraitinin beynəlxalq və milli standartlara uyğun olub-olmamasını qiymətləndirmək olub.
Bu hesabat profilaktik səfərlər zamanı yerində ekoloji qiymətləndirməyə əsaslanır; Müəssisədə hazırlanmış sənədlərdən, o cümlədən tibbi sənədlərdən əldə edilən məlumatlar; Personal və xəstələrlə fərdi və məxfi müsahibələrdən əldə edilən nəticələr.
Hesabatda Gürcüstanın işğal olunmuş ərazilərindən olan məcburi köçkünlərin əmək, səhiyyə və sosial müdafiə nazirinə, eləcə də Şərqi Corciya Psixi Sağlamlıq Mərkəzinin direktoruna tövsiyələr verilir.