Gürcüstanda gender bərabərliyinin gücləndirilməsi üzrə Avropa Şurasının layihəsinin açılış tədbiri
19 mart 2024-cü il tarixində Gürcüstanın xalq Müdafiəçisinin müavini İrine Çixladze Avropa Şurasının tədbirində iştirak edib, burada yekunlaşan layihə - “Gürcüstanda qadınlara qarşı zorakılığın qarşısının alınması və gender bərabərliyinin gücləndirilməsi üçün inteqrasiya olunmuş yanaşmanın təşviqi” çərçivəsində əldə edilən nəticələr ümumiləşdirilib. İclasda həmçinin Avropa Şurasının yeni layihəsi - “Gender bərabərliyinin gücləndirilməsi və Gürcüstanda qadınlara qarşı zorakılıq və ailə daxili zorakılığına qarşı GREVIO tövsiyələrinin həyata keçirilməsi” təqdim olunub.
Layihə insan hüquqlarına və dəlillərə əsaslanan yanaşmaya əsaslanır və hüquqi, siyasi və institusional çərçivələrdə dəyişiklikləri dəstəkləmək, dövlət qurumlarının, qeyri-hökumət təşkilatlarının, eləcə də bu sahədə ekspertlərin potensialının inkişaf etdirilməsi və təhsil sahəsində bərabərlik və qadınlara qarşı zorakılığın qarşısının alınması genderlə bağlı məlumatlılığın artırılması məqsədi daşıyır.
Təqdimatda çıxış edən Xalq Müdafiəçinin müavini Avropa Şurasının dəstəyi ilə Xalq Müdafiəçisi Aparatının apardığı araşdırmalardan danışıb. Tədqiqatlar cinsi zorakılıq cinayətlərinə görə ədalət mühakiməsinin effektivliyi və beynəlxalq standartlara uyğunluğu ilə bağlı olub. O, həmçinin ötən il Avropa Şurasının dəstəyi ilə hazırlanmış qadınlara qarşı zorakılıq və ailə daxili zorakılığının qarşısının alınması üzrə tədbirlərin qiymətləndirilməsi metodologiyasından danışıb. "Sözügedən metodologiya bizə ölkədə qadın və ailə daxili zorakılığının qarşısının alınması mexanizminin təsirini qiymətləndirmək imkanı verəcək ki, bu da dövlətə problemlə effektiv mübarizə aparmaq üçün gələcək addımları müəyyən etməyə kömək edəcək", - İrine Çixladze bildirib. və Xalq Müdafiəçisi Aparatı ilə Avropa Şurası arasında səmərəli əməkdaşlığı davam etdirəcəklərinə ümidvar olduğunu bildirib.
Avropa Şurasının Gürcüstan ofisinin rəhbərinin müavini Svetislav Paunoviç, Avropa Şurasının İnsan Ləyaqəti və Gender Bərabərliyi Departamentinin Gender Bərabərliyi Bölməsinin rəhbəri Marta Bekera və Gürcüstan hökumət administrasiyasının nümayəndəsi Eliso Şoniya da tədbirdə çıxış etdi.
Layihənin baş məsul işçisi Mariam Cajanidze layihənin təsiri, nəticələri və təcrübəsi haqqında danışdı, layihə rəhbəri Seqolen Çesnau məqsədləri və gözlənilən nəticələri təqdim etdi.

Opening Event of CoE Project “Enhancing Gender Equality in Georgia”
On March 19, 2024, Deputy Public Defender Irine Chikhladze participated in the Council of Europe event, where the results achieved within the framework of the completed project - "Promoting an Integrated Approach to End Violence against Women and Enhancing Gender Equality in Georgia" were summarized. A new project of the Council of Europe - "Reinforcing gender equality and implementing GREVIO recommendations to combat violence against women and domestic violence in Georgia" was also presented at the event.
The project is based on the human rights and evidence-based approach and aims to support changes in legal, policy and institutional frameworks, develop the capacity of government agencies, non-governmental organizations, as well as experts of the relevant field, and increase awareness of gender equality and prevention of violence against women in the field of education.
Speaking at the presentation, the Deputy Public Defender talked about the studies that the Public Defender’s Office has carried out with the support of the Council of Europe. The studies concerned the effectiveness of administration of justice on crimes of sexual violence and its compliance with international standards. She also spoke about the methodology of evaluating the measures for the prevention of violence against women and domestic violence, which was developed last year, with the support of the European Council. "The mentioned methodology will give us the opportunity to evaluate the impact of the prevention mechanism relating to violence against women and domestic violence, which will help the State determine future steps in order to effectively fight the problem," Irine Chikhladze said and expressed her hope that the Public Defender's Office and the Council of Europe would continue fruitful cooperation.
Svetislav Paunovic, Deputy Head of the Council of Europe Office in Georgia, Marta Becerra, Head of the Gender Equality Division of the Human Dignity and Gender Equality Department of the Council of Europe, and Eliso Shonia, a representative of the Administration of the Government of Georgia, also delivered speeches at the event.
Mariam Jajanidze, senior officer of the project, spoke about the project's impact, results and experience, while project manager Ségolène Chesneau presented the goals and expected results of the project.