Zorakılıq və İnsan Alveri Qurbanları üçün Xidmət Obyektlərinin Monitorinqi Hesabatı
Xüsusi hesabatda Gürcüstan Xalq Müdafiəçisi Aparatının Gürcüstanda fəaliyyət göstərən bütün dövlət sığınacaqlarında və böhran mərkəzlərində apardığı monitorinqin nəticələri təqdim olunub.
Bu məqsədlə Xalq Müdafiəçisi Aparatının Gender şöbəsinin əməkdaşları Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qadınlar Təşkilatının dəstəyi ilə 2023-cü ildə Tbilisi, Batumi, Kutaisi, Qori və Siqnaxi sığınacaqlarını; Onlar həmçinin Tbilisi, Qori, Kutaisi, Ozurqeti, Marneuli və Telavi böhran mərkəzlərində olublar.
Başçəkmələrin nəticəsi olaraq monitorinq hesabatı hazırlanıb və aşkar edilmiş nöqsanların aradan qaldırılması üçün tövsiyələr verilib.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı ümid edir ki, monitorinqlər nəticəsində aşkar edilmiş nöqsanlar zorakılıq qurbanlarına Dövlət Qayğı və İnsan Alveri Qurbanlarına Yardım Agentliyi, Qurbanlara Yardım Agentliyi tərəfindən göstərilən xidmətlərin yaxşılaşdırılmasına kömək edəcək.

Monitoring Report on Service Facilities for Victims of Violence and Trafficking
The special report presents the results of the monitoring carried out by the Public Defender Office of Georgia in all state shelters and crisis centers operating in Georgia.
For the above purpose, employees of the Gender Department of the Public Defender Office, with the support of UN Women, visited shelters in Tbilisi, Batumi, Kutaisi, Gori and Sighnaghi in 2023; They also visited the crisis centers of Tbilisi, Gori, Kutaisi, Ozurgeti, Marneuli and Telavi.
As a result of the visits, a monitoring report was developed and recommendations were issued to eliminate the deficiencies identified.
The Public Defender’s Office hopes that the shortcomings revealed as a result of the monitoring will help improve the provision of services to victims of violence by the Agency for State Care and Assistance to Victims of Trafficking.