Məhkumun bəraət alması barədə Xalq Müdafiəçisinin bəyanatı
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi məhkəmə dostunun (Amicus Curiae) rəyi ilə Gürcüstanın Ali Məhkəməsinə müraciət etdiyi işdə məhkum günahsız elan edilib. Ali Məhkəmənin Cinayət Kollegiyasının 22 sentyabr 2023-cü il tarixli hökmü ilə məhkuma tam bəraət verilib.
Gürcüstan Ali Məhkəməsinin qərarında Xalq Müdafiəçisinin Amicus Curiae-nin rəyi adı ilə qeyd edilməsə də, Xalq Müdafiəçisinin neytral sübutların vacibliyi ilə bağlı arqumentlərinin Kassasiya Palatası tərəfindən qiymətləndirilməsi və paylaşılması alqışlanır.
İctimaiyyətə məlumdur ki, Xalq Müdafiəçisi qanunla verilmiş mandatı nəzərə alaraq, şəxsin təqsirli və ya təqsirsizliyi məsələlərinə qiymət verə bilməz və məhkəmələrə yalnız insan hüquqlarının normaları ilə bağlı təhlil və arqumentlər təqdim edir.
Xalq Müdafiəçisinin tez-tez təqsirləndirilən şəxs və ya məhkum tərəfindən müraciət etdiyi problemlərdən biri də neytral sübutlar olmadığı halda onların cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi ilə bağlıdır.
Bu məsələ həm də hazırkı işlə bağlı idi, həmin şəxs iki instansiya məhkəmələri tərəfindən qanunsuz olaraq odlu silah əldə etmə, saxlama və gəzdirməyə görə həbs edilərək təqsirli bilinir (cəza 4 il müddətinə azadlıqdan məhrum etmə ilə müəyyən edilib).
İstintaqın gedişində ittiham tərəfi obyektiv müşahidəçini digər sübutlarla yanaşı, təqsirləndirilən şəxsin cinayəti törətməsinə inandıracaq belə neytral sübutlar (şəxsi axtarışı ifadə edən) tapmağa çalışmamışdır. Axtarış nəticəsində silah-sursatın götürülməsi faktı yalnız istintaqda iştirak edən polis əməkdaşlarının ifadələri ilə təsdiqlənib.
Gürcüstanın Ali Məhkəməsi belə bir fikrə şərik olub ki, Gürcüstan Konstitusiya Məhkəməsi (“Keburiya Gürcüstan parlamentinə qarşı” işi üzrə qərar) və Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi tərəfindən müəyyən edilmiş standartlara ittiham irəli sürüldükdən sonra şəxsi axtarış zamanı əməl olunmayıb. Nə istintaq hərəkəti zamanı, nə də bitərəf sübut əldə etməyə cəhd etdikdən sonra (video çəkilişlər).
Xalq Müdafiəçisi Ofisi neytral sübutların vacibliyindən və onları əldə etmək üçün hüquq-mühafizə orqanlarının bütün mümkün səylərinin zəruriliyindən danışır. Xalq Müdafiəçisi məhkəmələrin hüquq-mühafizə orqanlarını insan hüquqlarına əsaslanan təcrübələri davam etdirməyə təşviq edən vahid yanaşma yaratması məqsədi ilə ümumi məhkəmələrə bir sıra məhkəmə dostu rəylər göndərmişdir.
Xalq Müdafiəçisi hesab edir ki, Gürcüstan Ali Məhkəməsinin Cinayət İşləri üzrə Kollegiyasının 22 sentyabr 2023-cü il tarixli hökmü insan hüquqlarının lazımi qaydada müdafiəsinə mühüm töhfə verəcək və məhkəmənin qərarları ilə müəyyən edilmiş standartın həyata keçirilməsinə töhfə verəcək. Konstitusiya və Avropa Məhkəmələrinin praktikasında ümumi məhkəmələrin, neytral sübut əldə etməyə çalışmadan insanların qanının ölməməsi üçün qanunun ədalətə qovuşması. Xalq Müdafiəçisi Aparatı bu istiqamətdə hüquq-mühafizə orqanlarına fəal şəkildə nəzarəti davam etdirir.

Public Defender’s Statement on Acquittal of a Convicted Person
The Supreme Court of Georgia acquitted a convict in a case on which the Public Defender of Georgia had applied to the court with the opinion of a friend of the court (amicus curiae). According to the judgment of the Chamber of Criminal Cases of the Supreme Court of Georgia of September 22, 2023, the convict has been fully acquitted.
Although the judgment of the Supreme Court of Georgia does not specifically mention the Public Defender's amicus curiae brief, it is welcome that the Public Defender's arguments regarding the importance of neutral evidence have been evaluated and shared by the cassation chamber.
It is known to the public that the Public Defender, in accordance with the mandate granted by law, cannot evaluate whether a person is guilty or not and can only submit analysis and argumentation to the court about the human rights standards.
One of the problems for which the Public Defender is often applied to by the accused or the convicted, concerns the imposition of criminal liability in the absence of neutral evidence.
The present case concerned this very issue. In particular, the person acquitted by the Supreme Court had been detained and found guilty by the courts of two instances (and sentenced to 4 years in prison) for illegally purchasing, keeping and carrying a firearm.
During the investigation, the prosecution did not try to obtain neutral evidence (footage of the personal search) that would have convinced an objective observer, along with other evidence, that the accused had committed the crime. The seizure of the weapon during the search was confirmed only by the testimonies of the police officers participating in the investigation.
The Supreme Court of Georgia shared the opinion that the standards established by the Constitutional Court of Georgia (judgement in the case of Keburia v. the Parliament of Georgia) and the European Court of Human Rights had not been observed during the personal search, since the prosecution neither during the investigative action - personal search - nor after it tried to obtain neutral evidence (video recordings).
The Public Defender’s Office has been talking about the importance of neutral evidence and the need for making all possible efforts by the law enforcement agencies to obtain such evidence for years. The Public Defender has sent a number of amicus curiae briefs to the common courts, with the goal of promoting the courts to develop a common approach that would encourage law enforcement agencies to pursue human rights-based practices.
The Public Defender believes that the judgment of the Chamber of Criminal Cases of the Supreme Court of Georgia of September 22, 2023 will make a significant contribution to the proper protection of human rights in the practice of common courts and the implementation of the standard established by the judgements of the Constitutional Court of Georgia and European courts, so that people are longer subjected to criminal liability without obtaining/trying to obtain neutral evidence. The Public Defender’s Office continues to actively monitor the law enforcement agencies in this direction.