Konstitusiya iddiaları.
Konstitusiya Məhkəməsi Xalq Müdafiəçisinin vətəndaşlıqdan imtina ilə bağlı məhkəməyə verdiyi şikayətlə bağlı konstitusiya şikayətini təmin edib
Gürcüstanın Konstitusiya Məhkəməsi Gürcüstan prezidentinin Gürcüstan vətəndaşlığı məsələsi ilə bağlı qərarından məhkəməyə şikayət etmək hüququnun məhdudlaşdırılmasının konstitusiyaya uyğunluğunu mübahisələndirən Xalq Müdafiəçisinin konstitusiya şikayətini təmin edib[1].
Xalq Müdafiəçisinin nöqteyi-nəzərindən Gürcüstan vətəndaşlığını əldə etmək bu statusu almaq istəyən şəxs üçün son dərəcə vacibdir, çünki vətəndaş statusu bir sıra mülki, sosial və siyasi hüquqlardan tam istifadə etmək üçün ilkin şərtdir. Yuxarıda qeyd olunanlara əsasən, Prezident vətəndaşlıq yolu ilə vətəndaşlığa verilməsi ilə bağlı mənfi qərar qəbul etdikdə, maraqlı şəxs bu qərardan məhkəməyə şikayət etmək imkanına malik olmalıdır.
Xalq müdafiəçisi qeyd edib ki, şəxsə adi, sadələşdirilmiş, bərpa və ya vətəndaşlığa qəbulun xüsusi proseduru ilə vətəndaşlıq verilərkən Prezidentin səlahiyyəti şəxs subyektinə görə qiymətləndirildikdə, müstəsna qaydadan fərqli olaraq, “Gürcüstanın vətəndaşlığı haqqında” Gürcüstanın Üzvi Qanunu ilə müəyyən edilmiş meyarlarla və bu meyarların obyektiv müəyyən edilə bilən xarakteri ilə məhdudlaşdırılır. Müvafiq olaraq, şəxs vətəndaşlıq əldə etmək üçün qanunla müəyyən edilmiş obyektiv qiymətləndirilmiş meyarlara cavab verdikdə və Prezident hələ də ona vətəndaşlıq vermədikdə, Prezidentin özbaşına, qərəzli və ayrı-seçkilik xarakterli qərarlar qəbul etmə ehtimalını istisna etmək və şəxsin Gürcüstan vətəndaşlığını qanunsuz olaraq vətəndaşlıq hüququ əldə etməsinə imkan verməmək üçün Prezidentin yekun qərarına məhkəmə nəzarəti həyata keçirmək lazımdır.
Konstitusiya Məhkəməsi izah etdi ki, hər bir dövlət naturalizasiya yolu ilə vətəndaşlıq əldə etmək şərtlərini müəyyən edərkən geniş mülahizə hüququna malikdir. Eyni zamanda, bütün dövlət orqanları öz funksiyalarını həyata keçirərkən Gürcüstan Konstitusiyasının tələblərinə tabedirlər və qərarlar qəbul edərkən əsas insan hüquqlarının sarsılmaz müdafiəsi maraqlarından çıxış etməyə borcludurlar. Əsas insan hüquqlarına qoyulan qadağa, digər məsələlərlə yanaşı, Gürcüstan Prezidentinə öz səlahiyyətlərini həyata keçirərkən, bu halda vətəndaşlıq yolu ilə vətəndaşlığın verilməsi məsələsinə baxılarkən və qərar qəbul edərkən tətbiq edilir. Müvafiq olaraq, o, mütləq ixtiyar çərçivəsində hərəkət etmir. Maraqlıdır ki, məhkəmənin marağına baxmayaraq, cavabdeh mübahisəli qanunvericilik normasının qanuni məqsədini cavabdehə izah etməyib. Öz növbəsində, Konstitusiya Məhkəməsi də Gürcüstan prezidentinin vətəndaşlıq verilməsi ilə bağlı mənfi qərarından məhkəməyə şikayət verilməsinin qadağan edilməsinə haqq qazandıran hər hansı qanuni məqsəd görməmiş və mübahisəli normanı konstitusiyaya zidd elan etmişdir.
Konstitusiya Məhkəməsinin qərarı ilə aşağıdakı ünvanda tanış olmaq olar:https://constcourt.ge/ka/judicial-acts?legal=17643
[1] Gürcüstan Konstitusiya Məhkəməsinin 7 mart 2025-ci il tarixli 3/3/1601 saylı qərarı ilə burada tanış olmaq olar:: https://constcourt.ge/ka/judicial-acts?legal=17643;