Xalq Müdafiəçisinin Beynəlxalq Zəhmətkeşlər Günü münasibətilə bəyanatı
1 May - Beynəlxalq İşçilər Günü bütün dünyada zəhmətkeşlərin tarixi mübarizəsini qeyd edir və işçilər üçün layiqli iş şəraitinin təmin edilməsinin vacibliyini simvolik olaraq vurğulayır.
Hər il xeyli sayda insan əmək hüquqlarının pozulması ilə bağlı Xalq Müdafiəçiliyinə müraciət edir. Bir sıra şəxslər ayrı-seçkiliyə məruz qalıb, müvafiq tövsiyələr verilib. Əmək hüquqlarının reallaşdırılması ilə bağlı problemlər parlament hesabatımızda ətraflı müzakirə olunur və problemlərin aradan qaldırılması yolları bütün aidiyyatı qurumlara təqdim olunur.
Ölkədə qadınların əmək hüquqları ilə bağlı problemlər xüsusilə diqqəti cəlb edir. 2021-ci ildə Əmək Məcəlləsinə bəzi müsbət dəyişikliklər edilsə də, hamiləlik, doğuş və uşağa qulluq ilə əlaqədar məzuniyyətlərin verilməsi əsas problem olaraq qalır.
Yuxarıda göstərilənlərə görə, Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Gürcüstanın Konstitusiya Məhkəməsinə konstitusiya şikayəti verib və Əmək Məcəlləsinin 39-cu maddəsinin analıq və doğuşa görə ödənişli məzuniyyət və uşağa qulluqdan kənar məzuniyyətlər yalnız 1000 və birdəfəlik ödənişli məzuniyyət nəzərdə tutan normalarının ləğvini tələb edib. Əlavə mükafatlandırma imkanı işəgötürənlə işçi arasında əlavə ödənişi nəzərdə tutur.
Konstitusiya iddiasına görə, Əmək Məcəlləsinin hazırkı tənzimləməsi Gürcüstan Konstitusiyasının 11-ci maddəsi (bərabərlik hüququ), 26-cı maddəsi (əmək hüququ) və 30-cu maddəsi (ana və uşaqların hüquqları) ilə ziddiyyət təşkil edir. Məcburi yardımın qeyri-kafi olması səbəbindən, habelə həyata keçirilməsi yalnız işəgötürənin xoş iradəsindən asılı olan valideyn məzuniyyəti kompensasiyasının formal tənzimlənməsi problemlidir. Bu şərtlərlə özəl sektorda hamiləlik və uşağa qulluqla əlaqədar məzuniyyət almaq qeyri-mümkün olur.
Ümid edirik ki, Gürcüstanın Konstitusiya Məhkəməsi bizim konstitusiya iddiamızdakı arqumentləri bölüşəcək və Əmək Məcəlləsinin 39-cu maddəsinin mövcud tənzimləməsini konstitusiyaya zidd elan edəcək və Gürcüstanda qadın və uşaqların hüquqlarının müdafiəsi üçün lazımi imkan yaradacaq.

May 1 is the International Workers' Day, which marks the historic struggle of workers around the world and symbolically highlights the need to provide decent working conditions for the employees.
Every year, a number of people apply to the Public Defender's Office due to labour rights violations. A lot of people have been discriminated against and relevant recommendations have been issued. Challenges in terms of realization of labour rights are discussed in detail in our parliamentary report and all relevant agencies have been provided with recommendations on how to rectify the problems.
The challenges relating to women's labour rights are especially noteworthy. Although some positive changes were made to the Labour Code in 2021, enjoyment of pregnancy, childbirth and childcare leave remains a major challenge.
Due to the above, the Public Defender of Georgia filed a constitutional complaint with the Constitutional Court of Georgia and demanded the repeal of the norms of Article 39 of the Labour Code, which provide for only one-time payment of no more than GEL 1000 for the paid pregnancy, childbirth and childcare leave and the possibility of additional payment on the basis of additional remuneration between the employer and the employee.
According to the constitutional claim, the current regulation of the Labour Code contradicts Article 11 of the Constitution of Georgia (right to equality), Article 26 (right to work) and Article 30 (rights of mothers and children). The amount of mandatory assistance is problematic due to its insufficiency. The formal regulation of parental leave pay is also problematic, the realization of which depends on the good will of the employer. Under these conditions, it becomes impossible for women to take maternity leave in the private sector.
We hope that the Constitutional Court of Georgia will share the arguments presented in our constitutional claim, declare the current regulation of Article 39 of the Labour Code unconstitutional and provide a proper opportunity for the protection of the rights of women and children in Georgia.