Xalq Müdafiəçisi Aparatının əməkdaşları üçün cinsi zorakılıqla bağlı təlim
24-25 aprel 2025-ci il tarixlərində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının əməkdaşları üçün cinsi zorakılıq halları üzrə səmərəli istintaq, cinayət təqibi, məhkəmə araşdırması və ədalət mühakiməsinə çıxış məsələlərini əhatə edən cinsi cinayətlərə dair təlim keçirilmişdir, o cümlədən:
- İstanbul Konvensiyasına, beynəlxalq insan hüquqları hüququna və cinayət hüququ standartlarına uyğun olaraq cinsi zorakılıq cinayətlərinin gender baxımından başa düşülməsi;
- Sübut standartları və kontekst əsasında araşdırmanın əhəmiyyəti;
- Müsahibələr zamanı da daxil olmaqla qurban mərkəzli strategiyaların öyrənilməsi;
- Cinsi zorakılıq haqqında miflərin və stereotiplərin müəyyən edilməsi;
- Məhdud imkanları olan şəxslərin və digər xüsusilə həssas insanların xüsusi şəraitlərini təhlil edilməsi və qurban mərkəzli və kontekst əsaslı yanaşmaları tətbiq edilməsi.
Təlim zamanı əldə edilən biliklər Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatına cinsi zorakılıq hallarının monitorinqi, fərdi halların öyrənilməsi və bu məsələ ilə bağlı araşdırmaların aparılması prosesində köməklik göstərəcək.
Seminar Avropa Şurasının “Gender bərabərliyinin gücləndirilməsi və Gürcüstanda qadınlara qarşı zorakılıq və məişət zorakılığı ilə mübarizə üçün GREVIO tövsiyələrinin həyata keçirilməsi” layihəsinin dəstəyi ilə keçirilib.

Training for Public Defender's Staff on Sexual Violence
On April 24-25, 2025, training was held for the staff of the Public Defender's Office of Georgia on the topic of sexual crimes, which covered issues of effective investigation of cases of sexual violence, criminal prosecution, trial and access to justice, including:
• Understanding sexual violence crimes from a gender perspective in accordance with the Istanbul Convention, international human rights law and criminal justice standards;
• Evidentiary standards and the importance of context-based investigation;
• Studying victim-centered strategies, including during interviews;
• Identifying myths and stereotypes about sexual violence;
• Analyzing specific circumstances for persons with disabilities and other particularly vulnerable persons, introducing victim-centered and context-based approaches.
The knowledge gained during the training will assist the Public Defender’s Office of Georgia in monitoring cases of sexual violence, examining individual cases and exploring the above-mentioned issue.
The meeting was held with the support of the Council of Europe project “Reinforcing gender equality and implementing GREVIO recommendations to combat violence against women and domestic violence in Georgia”.