Beynəlxalq tütünə qarşı mübarizə günü
Mayın 31-i Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən təsis edilmiş Beynəlxalq Tütünsüz Gün kimi qeyd olunur. Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi son 7 ildə ölkədə tütünə qarşı mübarizə tədbirlərinin sərtləşdirilməsini alqışlayır ki, bu da əhalinin sağlamlığı üçün mühüm təhlükələrdən birinin qarşısının alınması üçün effektiv addım hesab edilməlidir.
Dövlət Gəlirləri Xidmətinin Gəlirlər Xidmətindən daxil olan məlumata görə, tütünlə mübarizə haqqında qanunvericiliyin səmərəli icrasına cavabdeh olan nəzarət orqanlarından biri kimi yetkinlik yaşına çatmayanların tütünün zərərli təsirindən qorunması hələ də mühüm vəzifə olaraq qalır. 2022-ci ildə və 2023-cü ilin birinci rübündə hüquqpozmaların əksəriyyəti tütün məmulatlarının, tütün aksesuarlarının və/və ya tütündən istifadə üçün nəzərdə tutulmuş cihazların (həm ilkin, həm də təkrar) təhsil, tədris və tədris-təhsil müəssisələrində və onların satışı ilə bağlı onların ətraf ərazilərində 50 metr radiusunda olub. Sözügedən hal bir daha təsdiqləyir ki, tütün sənayesinin əsas məqsədi yetkinlik yaşına çatmayanların tütün məmulatlarına asan çıxışını təmin etməkdir ki, Xalq Müdafiəçisi "Tütünlə mübarizə sahəsində mövcud vəziyyət haqqında" xüsusi məruzəsində təhlükələr haqqında ətraflı danışmışdır.
Qanunla tütün məmulatları sayılan qapalı müəssisələrdə elektron siqaretlərin və qızdırılacaq tütünün istifadəsinə nəzarət etmək problem olaraq qalır. Bu, müəyyən dərəcədə əhalinin məhsullar haqqında məlumatlı olmaması və səlahiyyətli qurumlar tərəfindən lazımi nəzarətin olmaması ilə bağlıdır.
Xalq Müdafiəçisi səlahiyyətli orqanlar tərəfindən tütün haqqında qanunvericiliyin, o cümlədən yetkinlik yaşına çatmayanların tütünün zərərli təsirindən səmərəli müdafiəsinin, qapalı məkanlarda elektron siqaretlərin və qızdırılan tütünün istifadəsinə nəzarətin davamlı olaraq səmərəli monitorinqinin vacibliyini vurğulayır.

May 31 marks the World No Tobacco Day founded by the World Health Organization. The Public Defender of Georgia welcomes the tightening of tobacco control measures in the country over the last 7 years, which should be considered an effective step to prevent one of the important threats to the health of the population.
According to the information received from the Revenue Service, as one of the supervisory bodies responsible for the effective enforcement of tobacco control legislation, the protection of minors from the harmful effects of tobacco is still a significant challenge. In 2022 and the first quarter of 2023, the majority of offences (both first and repeat) were related to the sale of tobacco products, tobacco accessories and/or devices intended for tobacco use in educational institutions and their adjacent areas within a radius of 50 meters. The mentioned circumstance once again proves the fact that the main goal of the tobacco industry is to ensure easy access to tobacco products for minors. The Public Defender spoke in detail about the above dangers in the Special Report on the Situation of Tobacco Control.
It remains a challenge to control the use of e-cigarettes and vape tobacco in closed establishments, which are also considered tobacco products by law. To some extent, this is related to the lack of public awareness of the products and improper supervision by the authorized institutions.
The Public Defender emphasizes the importance of continued effective monitoring of tobacco legislation by the authorized bodies, including the effective protection of minors from the harmful effects of tobacco and the control of the use of electronic cigarettes and vape tobacco in closed spaces.