Xalq Müdafiəçisi Fərdi Məlumatların Beynəlxalq Mühafizəsi Gününə həsr olunmuş tədbirdə iştirak edib
28 yanvar 2024-cü il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Beynəlxalq Fərdi Məlumatların Mühafizəsi Gününə həsr olunmuş tədbirdə iştirak etmişdir.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani salamlama nitqində şəxsi məlumatların qorunmasının vacibliyindən danışdı, xalq Müdafiəçisi Aparatı ilə Fərdi Məlumatların Mühafizəsi Xidməti arasında sıx əməkdaşlığı vurğuladı və ümidvar olduğunu bildirdi ki, insan hüquqlarının müdafiəsi standartı bundan sonra iki qurumun birgə səyi ilə ölkədə daha da yaxşılaşacaqdır.
Parlament üzvlərinin, Gürcüstan hökumətinin, akademik sahənin və qeyri-hökumət sektorunun nümayəndələrinin iştirak etdiyi iclasda “Fərdi məlumatların mühafizəsi haqqında” qanundan danışıblar. Qanun 2024-cü il martın 1-dən qüvvəyə minəcək.
Tədbirdə fərdi məlumatların mühafizəsinin yeni standartı, qanunun tətbiqi prosesi və Fərdi Məlumatların Mühafizəsi Xidməti tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərə baxış keçirilib.
Qeyd edək ki, Gürcüstan 2023-cü ildə Avropa Məlumatların Mühafizəsi Şurasının (EDPB) fəaliyyətinin müşahidəçisi statusu qazanıb.

On January 28, 2024, the Public Defender of Georgia took part in an event dedicated to the international Data Protection Day.
In his welcome speech, Levan Ioseliani spoke about the importance of personal data protection, emphasized the close cooperation between the Public Defender’s Office and the Personal Data Protection Service, and expressed hope that the standard of human rights protection would be raised in the country with the joint efforts of the two institutions.
In addition, Members of Parliament, representatives of the Government, academic field and non-governmental sector spoke about the Law on Personal Data Protection, which will take effect on March 1, 2024.
The new standard of the protection of personal information, the implementation of the law and the activities carried out by the Personal Data Protection Service were also discussed at the event.
It should be noted that in 2023, Georgia gained observer status of the European Data Protection Board (EDPB).