Xalq müdafiəçisi Ozurqetide pulsuz yeməkxananı və Böhran Qurbanları Mərkəzini ziyarət etdi
3 avqust 2020-ci il tarixində Gürcüstanın xalq müdafiəçisi Nino Lomcaria Ozurqetideki pulsuz yeməkxanaya baş çəkdi, yeməyin hazırlanması və saxlanması şərtlərini araşdırdı, gündəlik menyu ilə tanış oldu və yeməkxanadan faydalananlarla söhbət etdi. Pulsuz yeməkxana 180 faydalanan şəxsə xidmət göstərir.
Xalq müdafiəçisi ilə görüş zamanı faydalananlar yeməkxana işçilərinin xidmət keyfiyyətini müsbət qiymətləndirdilər; Bununla birlikdə, bələdiyyədə yalnız bir yeməkxananın olduğu və kənd əhalisinin sosial cəhətdən həssas hissəsinin ayrı-ayrı çətinliklərlə əlaqəli olan bu xidmətdən istifadə etmək üçün nəqliyyatla getməli olduğu qeyd edildi.
Xalq müdafiəçisinə görə, problem gözləmə siyahılarıdır. Bununla birlikdə, yeməyin monoton olduğunu qeyd etmək lazımdır; Menyu həftədən həftəyə dəyişmir və yeməkxana rəhbərliyinin onu dəyişdirmək nə də mövsümi məhsullarla yeməklər hazırlamaq hüququ yoxdur. Kənd təsərrüfatı bitkilərinin bahalaşması da böyük problemlər yaratdı.
Xalq müdafiəçisi faydalananlara hüquqi və psixoloji məsləhətlər verən bir sosial işçinin xidmətlərini göstərən Ozurqeti Ailə Zorakılığı Qurbanları Böhran Mərkəzini də ziyarət etdi.
Xalq müdafiəçisi qurumun fəaliyyəti ilə ətraflı tanış oldu. Böhran Mərkəzinin hüquqşunasının sözlərinə görə, Gürcüstanın digər bölgələri ilə müqayisədə, Quriyada müraciətlərin sayı azdır və Mərkəz işçilərinin səylərinə baxmayaraq, əhalinin məlumatlılığını artırmaq üçün getdikcə daha fəal məlumat kampaniyalarına ehtiyac var. Xalq müdafiəçisi xidmət işçiləri ilə danışıb binanı yoxladı.

Public Defender Visits Free Canteen and Crisis Center for Victims of Violence in Ozurgeti
On August 3, 2020, Public Defender Nino Lomjaria visited a free canteen in Ozurgeti, Guria region. The Public Defender checked the conditions of food preparation and storage, received information about the daily menu and talked to the beneficiaries of the canteen. The free canteen serves 180 beneficiaries.
During the meeting with the Public Defender, beneficiaries positively assessed the quality of service delivered by the canteen staff; however, according to them, there is only one canteen in the municipality and the socially vulnerable residents of the rural areas have to use transport in order to enjoy the service, which is related to certain difficulties.
According to the Public Defender, the waiting lists represent a challenge. In addition, it should be noted that the food is not diverse; the menu is the same from week to week and the canteen administration has no right to change it or to prepare dishes with seasonal products. The increased prices for agricultural products also created big problems.
The Public Defender also visited the Ozurgeti crisis center for victims of domestic violence, which offers legal and psychological counseling, as well as the services of the social worker.
The Public Defender received detailed information about the activities of the institution. According to the lawyer of the center, the rate of application to the center is low in Guria compared to other regions of Georgia and despite the efforts of the staff of the center, more and more active information campaigns are needed to raise public awareness. The Public Defender spoke to the staff and viewed the building.