Xalq müdafiəçisi Milli Azlıqların Müdafiəsi və Vətəndaş İnteqrasiyası haqqında hazırlanmış tövsiyələrini təqdim edir
25 sentyabr 2020-ci il tarixində Gürcüstanın xalq müdafiəçisi və Xalq Müdafiəçisi yanında Milli Azlıqların Şurası milli azlıqların hüquqlarının qorunması və vətəndaş inteqrasiya ilə bağlı hazırlanan tövsiyələrini təqdim etdilər.
Milli Azlıqlar Şurasının tövsiyələrinə aşağıdakı məsələlər daxildir:
• Vətəndaş inteqrasiyasının əhəmiyyəti və zəruriliyi
haqqında ictimaiyyətin məlumatlılığını artırmaq
• Qərar vermə prosesində milli azlıqların tam iştirakı
• Təhsil - Məktəbəqədər, məktəb və ali təhsilin əlçatanlığı
• Mədəni şəxsiyyətin qorunması və inkişafı
• Qərb əleyhinə təbliğatın aradan qaldırılmasını təşviq edən media və məlumatlara giriş
• Gender bərabərliyi və digər məsələlər
Gürcüstanın xalq müdafiəçisi Nino Lomcaria salamlama nitqində milli azlıqların hüquqlarının qorunmasının və vətəndaş inteqrasiyasının təşviqinin Parlamentin hesabatlarında mütəmadi olaraq əksini tapan Aparatın prioritetlərindən biri olduğunu qeyd etdi.
“Təəssüf ki, bu gün Xalq Müdafiəçisi yanında Milli Azlıqlar Şurasının təqdim etdiyi tövsiyələrin bir hissəsi illərdir həll olunmur. Həll edilməsi çox vaxt tələb edən məsələlər var, lakin qısa müddət ərzində qərar qəbuletmə prosesində milli azlıqların fəal və həqiqi iştirakını təmin etmək, dərsliklər hazırlamaq və həyata keçirmək və digər bir çox problem həll edilə bilərdi.
Cəmiyyətdəki inteqrasiya prosesini əngəlləyən mövcud ayrı-seçkilik mühiti vurğulamalıyam. Təcavüz xüsusilə pandemiya zamanı artdı və milli azlıqlara qarşı mənfi münasibətlərin çoxalması sosial mediada daha da geniş yayıldı.
Əlbəttə, bizim də uğurumuz var, məsələn, dövlət dilinin tədrisi baxımından, həm də sözdə 1+4 sistemi. Ancaq bu irəliləyiş çox vaxt ya gecikmiş, ya da çox kiçikdir. Bu, medianın əlçatanlığına aiddir.
Siyasi partiyaların öz proqramlarına milli azlıqların inteqrasiyası və hüquqlarının qorunması məsələləri daha geniş təqdim etmələri vacibdir və sözdə çıxış siyahılarına daha çox milli azlıqların nümayəndələrini daxil etmək”, - deyə xalq müdafiəçisi bildirdi.
Tədbirdə Gürcüstanın Barış və Vətəndaş Bərabərliyi üzrə Dövlət katibinin müavini Lia Qiqauri və Amerika Birləşmiş Ştatları Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin Demokratiya, Hüquqlar və İdarəetmə Ofisi direktorunun müavini Laura Berger də çıxış etdilər.
Milli Azlıq Şurasının Koordinatoru Koba Çopliani və Milli Azlıqlar Şurasının İcra katibi İzabella Osipova, milli azlıqların hüquqlarının qorunması və inteqrasiyası siyasətinin əsas problemlərindən bəhs etdilər.
Ölkədəki milli azlıqların hüquqi statusu, mövcud çətinliklər və bunların öhdəsindən gəlmək üçün hazırlanmış tövsiyələr Milli Azlıqlar Şurasının üzvləri tərəfindən təqdim edildi: Mari Arakelova və Naira Bepiev təhsil məsələləri barədə danışdılar; Mədəniyyət baxımından mövcud çətinliklər Yevgeniya Kotanidi tərəfindən nəzərdən keçirildi; Arnold Stepanyan və Agit Mirzoev sosial-iqtisadi və siyasi inteqrasiya istiqamətini müzakirə etdilər; Rima Qaribyan və Zaur Xəlilov media və məlumatın əlçatanlıq problemlərindən danışdılar; Qadın Hüquqları və Gender Bərabərliyi Leyla Süleymanova və Lili Səfərova tərəfindən təqdim edildi; Qiorqi Tumasyan iştirakçılara yeni nəslin problemlərini təqdim etdi.
Tədbir Xalq Müdafiəçisi yanında Tolerantlıq Mərkəzi tərəfindən təşkil olunur. ABŞ-ın Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) maliyyə dəstəyi ilə Gürcüstanın BMT assosiasiyası (UNAG) tərəfindən həyata keçirilmiş "Tolerantlıq,VətəndaşŞüuruvəİnteqrasiyayaDəstəkProqramı" (PITA) tərəfindən dəstəklənmişdir.

Public Defender Presents Recommendations on Rights of National Minorities and Civil Integration
On September 25, 2020, the Public Defender of Georgia and the Council of National Minorities of the Public Defender presented recommendations on the protection of the rights of national minorities and civil integration.
The recommendations of the Council of National Minorities cover the following issues:
• Raising public awareness of the importance and necessity of civil integration
• Full participation of national minorities in the decision-making process
• Education - access to pre-school, high and higher education
• Protection and development of cultural identity
• Access to the media and information, promotion of the elimination of anti-Western propaganda
• Gender equality and other issues
Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, noted in her welcoming speech that the protection of the rights of national minorities and promotion of civil integration are one of the priorities of the Office and are regularly reflected in the parliamentary reports.
"Unfortunately, some of the recommendations presented today by the Council of National Minorities of the Public Defender of Georgia remain non-implemented for years. There are issues that take a long time to be resolved, but it was quite possible to ensure the active and real participation of national minorities in the decision-making process in a short period of time, as well as to develop and introduce textbooks and solve many other problems.
The discriminatory environment in the society, which hinders the integration process, needs to be emphasized. Aggression has particularly increased during the pandemic and negative attitudes towards national minorities have become even more common on social media.
Of course, we have some success as well, for example, in terms of teaching the official language, as well as the so-called 1 + 4 system. But, this progress is often either delayed or very small. The same can be said about the accessibility of the media.
It is important for political parties to broadly integrate the issues of integration and protection of the rights of national minorities into their programmes and to have representatives of national minorities among the leading members of their election lists,” the Public Defender said.
Lia Gigauri, Deputy Secretary of State for Reconciliation and Civic Equality, and Laura Berger, Deputy Director of USAID's Democracy, Governance, and Social Development Office, also delivered speeches at the event.
Koba Chopliani, Coordinator of the Council of National Minorities, and Isabella Osipova, Executive Secretary of the Council of National Minorities, spoke about the main challenges relating to the policy of protection and integration of national minorities.
The rights situation of national minorities, challenges they face and recommendations aimed at eliminating the challenges were presented by the members of the Council of National Minorities: Mari Arakelova and Naira Bepieva spoke about education; issues of culture were reviewed by Eugenia Cotanidi; Agit Mirzoev discussed socio-economic and political integration; Zaur Khalilov spoke about access to the media and information; women's rights and gender equality were reviewed by Lily Safarova; Giorgi Tumasyan spoke about the challenges of the new generation.
The event was organized by the Tolerance Center of the Public Defender and was supported by the Promoting Integration, Tolerance and Awareness (PITA) Programme, which is being carried out by the UN Association of Georgia (UNAG) with the financial support of the US Agency for International Development (USAID).