Xalq müdafiəçisi, Gürcüstanın Baş nazirinə biznes və insan hüquqları ilə bağlı ayrıca məsələ üçün yazılı bir məktub ünvanladı
17 iyul 2020-ci il tarixdə, xalq müdafiəçisi bir daha Gürcüstanda ticarət və insan hüquqları sahəsindəki mövcud vəziyyətə cavab verdi və BMT-nin İnsan Hüquqları və Transmilli Korporasiyalar və digər Ticarət Müəssisələri üzrə İşçi Qrupu tərəfindən hazırlanan Gürcüstanla bağlı hazırlanan hesabatı nəzərə alaraq, Gürcüstanın Baş nazirinə yazılı bir məktub ünvanladı.
Məktubda xalq müdafiəçisi İnsan Hüquqları Fəaliyyət Planı çərçivəsində öhdəliklərin aşağı səviyyədə yerinə yetirilməsi ilə bağlı narahatlığını dilə gətirdi. Halbuki, bir sıra tədbirlərin görülməsinə baxmayaraq, müxtəlif qurumlardan alınan məlumatlara görə, Ticarət və İnsan Hüquqları Fəaliyyət Planında müəyyən edilmiş bir sıra mühüm vəzifələrin həlli üçün bu günə qədər təsirli tədbirlər görülməyib. Həm də bəzi hallarda qurumlar tərəfindən fəaliyyət planında nəzərdə tutulmuş tapşırıqların yerinə yetirilməməsi məsələnin onların səlahiyyətlərindən kənara çıxması ilə şərtlənir.
Xalq müdafiəçisi, ticarət və insan hüquqları sahəsindəki tamamlanmamış fəaliyyətlərə görə mövcud prosesin məqsədləri üçün gələcək strategiya və hökumətin fəaliyyət planını hazırlamaq üçün aşağıdakı fikirləri / tövsiyələri Baş nazirə təqdim etdi:
- Fəaliyyət Planının etibarlıq vaxtının bitməsindən əvvəl müvafiq məsul qurumların hərəkətə keçməsi vacibdir
- Gələcək planın hazırlanması prosesində işçi qrupu nəzərə almalıdır ki, mövcud hökumət planı BMT-nin Ticarət və İnsan HüquqlarıTəlimatları və Milli Əsas Tədqiqatla ə ha t ə olunanbütün məsələləri tam əhatə etmir.
Qeyd etmək lazımdır ki, şirkətlərin hüquqi riskləri effektiv qiymətləndirmə öhdəliyi (Due Diligence) baxımından insan hüquqları pozulmalarının qarşısını almaq məqsədi ilə təsirli tədbirlər görülmür və bu baxımdan sənəd yalnız məlumatlılığı təmin etmək öhdəliyini göstərir (Tapşırıq 25.1.27).
Xalq müdafiəçisi Ticarət və İnsan Hüquqları məsələləri ilə bağlı növbəti fəaliyyət planının hazırlanması prosesində iştirak etməyə və Gürcüstanın Milli İnsan Haqları Strategiyası və Hökumət Fəaliyyət Planının İnkişafına dair İdarələrarası İşçi Qrupuna müvafiq tövsiyələr / təkliflər təqdim etməyə hazır olduğunu bildirdi.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı, Ticarət və İnsan Hüquqları sahəsindəki çətinlikləri araşdırmağa və müvafiq qanunvericiliyə cavab verməyə davam edir. Bunlar arasında bu mərhələdə Aparat ətraf mühitə təsirin qiymətləndirilməsini tənzimləyən qanunvericiliyin effektivliyini və beynəlxalq standartlara uyğunluğunu nəzərdən keçirən xüsusi hesabat üzərində işləyir.

Public Defender Addresses Prime Minister in Writing on Issues relating to Business and Human Rights
On July 17, 2020, the Public Defender once again responded to the business and human rights situation in Georgia and addressed the Prime Minister of Georgia in writing, considering the report prepared by the UN Working Groupon the issue ofhuman rights and transnational corporationsand other business enterprises.
In the letter, the Public Defender expressed her concern about the low rate of fulfillment of obligations under the human rights action plan, since according to information received from various agencies, despite a number of measures taken, no effective measures have been taken so far to perform a number of key tasks set out in the action plan on business and human rights. At the same time, in some cases, the non-fulfillment of tasks by the agencies is conditioned by the fact that the tasks go beyond their competences.
The Public Defender submitted the following opinions/recommendations to the Prime Minister for the purposes of the ongoing process of developing business and human rights activities, future strategies and government’s action plan:
- It is important for the relevant agencies to take action before the expiration of the term of the action plan
- In the process of developing a future plan, the working group should take into account that the current action plan does not fully cover all the issues referred to in the UN Guiding Principles on Business and Human Rights and the National Baseline Study.
It should be noted that the document does not provide for effective measures to prevent human rights violations in terms of the obligation of the companies to effectively assess legal risks (due diligence) and only refers to the obligation to raise awareness (Task 25.1.27).
The Public Defender expresses readiness to be involved in the process of drafting the next action plan on business and human rights and to submit relevant recommendations/proposals to the interagency group working on national human rights strategy and government’s action plan.
The Public Defender’s Office continues to study the challenges in the field of business and human rights and to respond to them in accordance with legislation. Inter alia, at this stage, the Office is working on a special report, which reviews the effectiveness of legislation regulating the environmental impact assessment and its compliance with international standards.