Xalq Müdafiəçisi aksiyada saxlanılanlara baş çəkib
“Təəssüf ki, əvvəlki aksiyalarda olduğu kimi, polisin həddən artıq güc tətbiq etməsi adi hal alıb və saxlanılan 25 nəfərdən 22-nin fiziki zorakılığa dəlalət etməsi həyəcanverici statistikadır”. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, konkret iddia edilən cinayətlər törətmiş şəxslər məsuliyyətə cəlb edilməlidir. Bu günə kimi çoxsaylı vətəndaşlarımız zərər çəkmişik, lakin heç bir hüquq-mühafizə orqanı əməkdaşı öz səlahiyyətlərindən sui-istifadə etdiyinə, zorakılığa məruz qaldığına görə ifşa olunmayıb. “Xüsusi İstintaq Xidməti bu məsələyə cavab verməlidir”, - Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani Tbilisinin müvəqqəti saxlanma məntəqəsində saxlanılan etiraz aksiyası iştirakçılarına baş çəkdikdən sonra deyib.
Dünən və bu gün - fevralın 2-də və 3-də Xalq Müdafiəçisi və Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələri Tbilisidə keçirilən etiraz aksiyası zamanı Tbilisi və Duşeti müvəqqəti saxlama təcridxanalarında və İnqorokva Universitetinin klinikasında inzibati qaydada saxlanılan 25 nəfərə baş çəkiblər. Onlardan 22-si asayiş keşikçiləri tərəfindən kobud rəftar faktlarını göstərib.

Public Defender Visits Detained Protesters
“Unfortunately, as during previous protests, use of excessive force by the police has become a common practice, and the fact that 22 out of 25 detainees indicate physical violence is an alarming statistic. In addition, it is noteworthy that people who committed specific alleged crimes should be held accountable. To date, we have had many citizens injured, but no law enforcement officer has been found guilty of abuse of power or violence. The Special Investigation Service should answer this issue,” Levan Ioseliani, the Public Defender of Georgia, said after visiting protesters in the Tbilisi temporary detention facility.
Yesterday and today - on February 2 and 3, the Public Defender and his representatives visited 25 people, detained on administrative charges during a protest rally held in Tbilisi, at the Tbilisi and Dusheti temporary detention centers and the Ingorokva University Clinic. 22 of them indicated ill-treatment by law enforcement officers.