Xalq Müdafiəçisinin birinci müavini Cenevrədə vətəndaş cəmiyyətinin və demokratik məkanın qorunmasında Xalq Müdafiəçisinin rolundan danışıb
25 sentyabr 2025-ci il tarixində Cenevrədə BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının 60-cı sessiyası ilə paralel olaraq İnsan Hüquqları üzrə Qlobal Alyans (GANHRI) tərəfindən paralel müzakirə təşkil edilmişdir: Vətəndaş Cəmiyyətinin və Demokratik Məkanın Müdafiəsində Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının Rolu.
Müzakirələrdə iştirak edən Gürcüstan Xalq Müdafiəçisinin birinci müavini Tamar Qvaramadze vətəndaş cəmiyyətinin fəaliyyətinin müdafiəsində Xalq Müdafiəçisinin rolu və səlahiyyətlərindən danışıb; O, Gürcüstanda hüquq müdafiəçilərinin fəaliyyəti ilə bağlı qüvvədə olan tənzimləmə normalarını və bu istiqamətdə son illərdə qəbul edilmiş qanunvericilik məhdudiyyətlərini müzakirə edib, Xalq Müdafiəçisinin bu məhdudlaşdırıcı normalarla bağlı Gürcüstan Konstitusiya Məhkəməsinə və ümumi məhkəmələrə təqdim etdiyi amicus curiae rəyləri, Ədliyyə Nazirliyinə göndərilmiş xüsusi tövsiyə, ictimai bəyanatlar və digər cavablarla iştirakçıları tanış edib.

First Deputy Public Defender Talks in Geneva about Public Defender’s Role in Protecting Civil Society and Democratic Space
On September 25, 2025, in parallel with the 60th session of the UN Human Rights Council in Geneva, a parallel discussion was organized by the Global Alliance for Human Rights (GANHRI): The Role of National Human Rights Institutions in Protecting Civil Society and Democratic Space.
Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender of Georgia, who participated in the discussion, spoke about the role and authority of the Public Defender in protecting civil society activities; She discussed the regulatory norms in force regarding the activities of human rights defenders in Georgia and the legislative restrictions enacted in this direction in recent years, and introduced the participants to the amicus curiae opinions filed by the Public Defender with the Constitutional Court of Georgia and common courts regarding these restrictive norms, the special recommendation sent to the Ministry of Justice, public statements, and other responses.