“Evolution Georgia” MMC işçilərinin iş şəraiti ilə bağlı Xalq Müdafiəçisinin bəyanatı
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi “Evolution Georgia” MMC işçilərinin bu il iyulun 12-nə planlaşdırılan tətilinə cavab verir və yayılan məlumatlara görə, müəssisədə çalışan 4600-ə yaxın işçi ona qoşulacaq[1]. İşçilərin şirkətə qarşı alçaldıcı münasibət və layiqli iş şəraiti ilə bağlı narazılıqları var.
Özəl sektorda əmək hüquqlarının müdafiəsi üzrə səlahiyyətlərin məhdud olduğunu nəzərə alan Xalq Müdafiəçisi açıqlamasında bu məsələyə səslənir və işəgötürənin işçilərin əmək hüquqlarını ciddi şəkildə qorumasının vacib olduğunu vurğulayır.
Sağlam və təhlükəsiz iş mühiti və əməyə layiqli əmək haqqı əmək hüququnun tərkib hissəsidir və insanın ləyaqətli həyatı bundan əhəmiyyətli dərəcədə asılıdır. Qeyd edək ki, Gürcüstanın müqavilə tərəfi olduğu Avropa Sosial Xartiyası bütün işçilərin təhlükəsiz, ədalətli iş şəraiti və iş üçün adekvat ədalətli mükafatlandırma hüququnu tanıyır ki, bu da onlar və ailələri üçün layiqli həyat səviyyəsini təmin edir. Xalq Müdafiəçisinin təcrübəsindən göründüyü kimi, təəssüf ki, işçilər tərəfindən iş şəraitinin yaxşılaşdırılması tələbi və ya işlə bağlı tənqidlərin ifadə edilməsi ümumiyyətlə işəgötürənlər tərəfindən qəbuledilməz mövqe kimi qəbul edilir və çox vaxt fərqli rəyə görə işəgötürən tərəfindən təqib, işdən çıxarılma və ya əmək hüquqlarının başqa şəkildə pozulmasına əsaslanır.
Elan edilmiş tətilin ehtimal olunan miqyasını nəzərə alaraq, bu halda Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi “Evolution Georgia” MMC-ni işçiləri tərəfindən qaldırılan problemli məsələlərlə bağlı fəal ünsiyyət qurmağa, konsensusa nail olmaq üçün bütün imkanlardan istifadə etməyə, işçilərin ləyaqətinə xələl gətirən hərəkətlərdən çəkinməyə çağırır.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatına məlum olduğu kimi, Əmək Müfəttişliyi Xidməti “Evolution Georgia” MMC ilə bağlı məsələni öyrənməyə başlayıb. Ümid edirik ki, əmək müfəttişliyi qısa müddət ərzində məsələni hərtərəfli öyrənib qanunvericiliyə uyğun qərar verəcək.

Public Defender’s Statement on Working Conditions of Employees of Evolution Georgia
The Public Defender of Georgia echoes the strike planned by the employees of Evolution Georgia LLC for July 12, which, according to reports, will be joined by about 4,600 employees of the enterprise.[1] The employees have complaints related to the degrading attitude of the company and indecent working conditions.
Considering the limited mandate to protect labour rights in the private sector, the Public Defender echoes this issue with a statement and emphasizes that it is important for the employer to strictly protect the employees’ rights.
A healthy and safe working environment and decent remuneration for work are an integral part of the right to work, and a dignified life of a person significantly depends on it. It should be noted that the European Social Charter, to which Georgia is a contracting party, recognizes the right of all workers to have safe, fair working conditions and adequate, fair remuneration for work, which ensures a decent standard of living for them and their families. As the practice of the Public Defender shows, unfortunately, the demand for improvement of working conditions by the employees or the expression of work-related criticism is generally considered an unacceptable position by the employers and often becomes the basis for harassment, dismissal or other violation of labour rights due to the dissent.
Considering the probable scale of the announced strike, the Public Defender of Georgia calls on Evolution Georgia LLC to establish active communication with the employees regarding the problematic issues raised by them, to use all opportunities to reach a consensus and to refrain from actions that undermine the dignity of the employees.
As far as the Public Defender’s Office has been informed, the Labour Inspection Service has started studying the issue of Evolution Georgia LLC. We hope that the Service will study the issue thoroughly and will make a decision in accordance with legislation within a short period of time.