“Xarici təsirin şəffaflığı haqqında” Gürcüstan qanununun qəbulu ilə bağlı Gürcüstan parlamentində Xalq Müdafiəçisinin bəyanatı
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi bu gün Gürcüstan parlamenti tərəfindən “Xarici təsirin şəffaflığı haqqında” Gürcüstan Qanununun üçüncü oxunuşda qəbul edilməsi prosesinə səslənir və bir daha izah edir ki, əgər məqsəd xarici yardım axınının şəffaflığını artırmaqdırsa, Gürcüstan və qəbul edən təşkilatların hesabatlılığı, qeyd olunan məqsədə təqdim olunan qanun layihəsində və ya cari ildə Xalq Müdafiəçisinin bu il aprelin 11-də ictimai mövqeyini ictimaiyyətə ətraflı şəkildə təqdim etdiyi qanunvericiliyə dəyişikliklər etməklə nail olmaq olar.
Xalq Müdafiəçisi vurğulayır ki, Gürcüstan parlamentinin qəbul etdiyi bütün qanunlar bizim Avropa arzularımıza uyğun olmalı, tərəfdaşlarla münasibətlərə və ölkəmizin Avropaya inteqrasiya prosesinə xələl gətirməməlidir.
Həm qanun layihəsinin adı, həm də layihədəki bir sıra qeydlər problemlidir ki, bu da qanunun ünvançılarının təhqirinə çevrilə bilər. Bundan əlavə, layihə vətəndaşlar haqqında külli miqdarda fərdi məlumatların toplanması və açıqlanması riskini daşıyır ki, bu da şəxsi toxunulmazlıq hüququnun pozulmasına zəmin yaradır.
Qeyd edək ki, qanun layihəsinin müzakirəsi vətəndaşlarımızın az qala bir aya yaxındır etirazı fonunda keçirilir.
Bütün yuxarıda deyilənlərə əsaslanaraq, Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi bir daha Gürcüstan Parlamentini təqdim olunan qanun layihəsində və ya mövcud qanunvericilikdə dəyişikliklər etməklə şəffaflıq məqsədinə nail olmağa və Gürcüstanın “ Xarici Təsirlərin Şəffaflığı Haqqında” kimi formada qanununun qəbulundan imtina etməyə çağırır.

Public Defender’s Statement on Adoption of Law of Georgia on Transparency of Foreign Influence by Parliament of Georgia
The Public Defender of Georgia echoes the process of adoption of the Law of Georgia on Transparency of Foreign Influence in the Parliament of Georgia in the third reading today and once again explains that if the goal is to increase the transparency of foreign aid flows intended for Georgia and the accountability of receiving organizations, the said goal can be achieved by making changes to the proposed draft law or legislation. The Public Defender presented his opinion regarding the above in detail on April 11.
The Public Defender emphasizes that all the laws adopted by the Parliament of Georgia should be in line with our European aspirations, should not harm relations with partners or the European integration of our country.
Both the title of the draft law and a number of entries in it are problematic, which can become insulting to the addressees of the law. In addition, the draft law carries a risk of collecting and disclosing a large amount of personal data about citizens, which creates the basis for the violation of the right to privacy.
It should be noted that the consideration of the draft law is taking place against the background of almost a month-long protests of our citizens.
Based on all of the above, the Public Defender of Georgia once again calls on the Parliament of Georgia to achieve the goal of transparency by making changes to the proposed draft law or legislation and to refuse to adopt the Law of Georgia on Transparency of Foreign Influence in the given form.