Noyabrın 10-da keçirilən aksiyalarda saxlanılan şəxslərlə bağlı Xalq Müdafiəçisinin bəyanatı
İctimaiyyətə məlumdur ki, Daxili İşlər Nazirliyi bu gün keçirilən inzibati etiraz aksiyaları zamanı 46 nəfərin həbs olunması ilə bağlı məlumat yayıb. İctimaiyyətə məlumdur ki, Daxili İşlər Nazirliyi bu gün keçirilən inzibati etiraz aksiyaları zamanı 46 nəfərin həbs olunması ilə bağlı məlumat yayıb. Xalq Müdafiəçisi Aparatı gün ərzində 23 nəfərə baş çəkib.
Saxlanılan şəxslər saxlanmanın əsassız olduğuna diqqət çəkib, lakin polisin fiziki zorakılıq/həddindən artıq güc tətbiqi barədə heç nə deməyiblər. Saxlanılanlardan yalnız birinin xəsarətləri olub, bu barədə artıq Dövlət Müfəttişliyi Xidmətinə məlumat verilib.
Ombudsman aparatında indiyədək saxlanılan şəxsləri axtaran ailə üzvlərinin və ya vəkillərin zəngləri dayanmır. Bəzi hallarda təəssüflər olsun ki, Xalq Müdafiəçisi Aparatı da Daxili İşlər Nazirliyindən məlumatı vaxtında ala bilmir.
Təəssüf ki, Daxili İşlər Nazirliyi insan hüquqlarına əməl edilməməsi praktikasını davam etdirir, buna görə uzun müddətdir ki, saxlanılan şəxslərin ailə üzvlərinə və vəkillərinə saxlanılan şəxslərin harada olması barədə məlumat verilmir. Nəticə etibarı ilə hüquqşünaslar müştərilərinə vaxtında baş çəkə, onlarla müsahibə apara və müdafiə strategiyası ilə bağlı razılığa gələ bilmirlər. Vəkillər məhbusların harada olduğunu bilsələr də, məhbuslarla görüşməkdə saatlarla maneələrlə qarşılaşırlar.
Xalq Müdafiəçisi Daxili İşlər Nazirliyini hər bir ailə üzvünə və ya vəkilinə saxlanılan şəxsin harada olması barədə dərhal məlumat verməyə və vəkillərin müdafiə etdiyi şəxslərlə maneəsiz görüş keçirməsinə şərait yaratmağa çağırır. Xalq Müdafiəçisi həmçinin Daxili İşlər Nazirliyini gələcəkdə qanun çərçivəsində fəaliyyət göstərməyə və saxlanılan şəxslərlə bağlı tezliklə aidiyyatı şəxslərə məlumat verməyə çağırır.

Public Defender’s Statement on Persons Detained at November 10 Protests
As the public is aware, the Ministry of Internal Affairs has released information about the arrest of 46 protesters for administrative offences today. The Public Defender's Office has visited 23 of the detainees during the day.
The detainees pointed out that their detention was unfounded, but did not say anything about physical violence/excessive use of force by the police. Only one of the detainees had injuries, of which the State Inspector's Office has already been informed.
The Public Defender’s office has been receiving calls from the family members and lawyers looking for the detainees all day long. In some cases, unfortunately, even the Public Defender's Office is not able to receive information from the Ministry of Internal Affairs in a timely manner.
The Ministry of Internal Affairs, unfortunately, has continued the practice that is not in compliance with human rights. In particular, they do not inform family members or lawyers about the whereabouts of the detainees in a timely manner or do not inform them at ll. Consequently, lawyers are unable to timely visit their clients, talk to them, or agree on a defence strategy. Even when lawyers know the whereabouts of the detainees, they encounter hours of obstruction in meeting them.
The Public Defender calls on the Ministry of Internal Affairs to immediately provide information to each family member and lawyer about the whereabouts of the detainees and to enable lawyers to meet with their clients without obstacles. The Public Defender also calls on the Ministry of Internal Affairs to act in accordance with law in the future and inform the relevant persons about the whereabouts of detainees as soon as possible.