Xalq Müdafiəçisinin Gürcüstanda insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin vəziyyəti haqqında hesabatı - 2022
Xalq Müdafiəçisi Gürcüstan parlamentinə 2022-ci ildə Gürcüstanda insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi vəziyyəti haqqında illik hesabat təqdim edib. Sənəd 376 səhifə, 31 fəsil və 2 əlavədən ibarətdir. O, konstitusiya ilə təmin edilmiş insan hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində qarşıda duran vəzifələr və irəliləyişləri təqdim edir, həmçinin verilmiş tövsiyələrin icra vəziyyətini nəzərdən keçirir.
2022-ci ildə insan hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı vəziyyət əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşmayıb, üstəlik, bir sıra istiqamətlərdə əhəmiyyətli dərəcədə pisləşmə müşahidə olunub.
Şübhəsiz ki, Dövlət Müfəttişliyi Xidmətinin ləğvi və iki müstəqil qurumun - xüsusi istintaq və fərdi məlumatların mühafizəsi xidmətlərinin yaradılması, hal-hazırda rahat və səmərəli fəaliyyət göstərməsi üçün heç bir institusional təminat yoxdur neqativ hallar sırasında sayılmalıdır. Dövlət onları istənilən vaxt yenidən təşkil edə bilər.
Həmçinin, Gürcüstan parlamenti məhkəmə sistemində islahatlarla bağlı namizəd statusu üçün Avropa İttifaqı tərəfindən hazırlanmış ilkin şərtləri bölüşməyib. Bunun nəticəsidir ki, nə Ədliyyə Ali Şurasında islahatlar aparılır, nə də məhkəmə qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsi, nöqsanların aradan qaldırılması prosesi gedir.
Neqativ hallar arasında Gürcüstanın “Xarici təsirin şəffaflığı haqqında” qanun layihəsinin hazırlanması (2022-ci ildə) və onun sonradan başlanmasıdır.
Gürcüstan Konstitusiya Məhkəməsinin qəbul etdiyi qərarlar məhkəmənin müstəqilliyi və qərəzsizliyi ilə bağlı suallar yaradır. Bununla bağlı dövlət müfəttişinin xidmətinin ləğvi ilə bağlı qərarı qeyd etmək lazımdır.
Siyasi cəhətdən neytral prokurorluq sisteminin yaradılması problem olaraq qalır. Bir sıra araşdırmalar nəticəsində səmərəli istintaq meyarlarına cavab verməyən və ya ədalətli məhkəmə araşdırması hüququnu pozan əhəmiyyətli qüsurlar aşkar edilib. Məsələn, Nika Qvaramia aydın siyasi tona malik idi, həm də qondarma Kartoqrafların iddiası ilə əlaqədar istintaq davam edir.
Son illərdə ölkədə ifadə azadlığının məhdudlaşdırılması tendensiyası müşahidə olunur, o cümlədən peşə fəaliyyətinə qanunsuz müdaxilə, əmlaka zərər vurma, basqın, təqib, hədə-qorxu, şəxsi həyatın toxunulmazlığına müdaxilə, guya qanunsuz izləmə. İfadə azadlığının məhdudlaşdırılması təhlükəsini Gürcüstanın “Yayım haqqında” Qanununa edilən dəyişikliklər də daha da gücləndirir ki, bu, media qurumlarına və onların nümayəndələrinə qarşı qaldırılan məhkəmə iddialarının sayı ilə təsdiqlənir.
Hesabat dövründə toplaşmaq hüququ yenidən məhdudlaşdırılıb. Xırda xuliqanlıq və asayiş keşikçisinin qanuni tələbinə tabe olmadıqları üçün toplantı iştirakçılarının inzibati həbsi davam etdirilib. Bu təcrübə 1984-cü ildə qəbul edilmiş İnzibati Xətalar Məcəlləsinə əsaslanır və insan hüquqları və əsas azadlıqlara uyğunluğun minimum standartına belə cavab vermir.
5 iyul 2021-ci ildə LGBTQ+ şəxsləri və jurnalistlərə qarşı zorakılıq hərəkətləri ilə bağlı aparılan istintaq effektiv araşdırma standartlarına cavab vermir. Digər tərəfdən, birinci instansiya məhkəməsi cəzanın təyin edilməsi zamanı konkret şəxslərin keçmişdə törətdikləri cinayət faktlarını və onların şəxsiyyətini nəzərə almadığı üçün cəzanın fərdiləşdirilməsi prinsipini pozmuşdur.
Demokratik məkanın məhdudlaşdırılması fonunda 2022-ci il sentyabrın 6-da Gürcüstanın Cinayət Prosessual Məcəlləsinə edilmiş (Qondarma Dinləmələr Qanunu) təhqiqat orqanlarına daha uzun müddət ərzində gizli istintaq fəaliyyətini həyata keçirməyə imkan verən dəyişikliklər Zaman, daha çox cinayətlərin araşdırılması əsnasında xüsusilə narahat idi. * Konstitusiya Məhkəməsi Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin məxfi izləmə qanunvericiliyi ilə bağlı iddiası ilə bağlı hələ qərar verməyib.
Vurğulamaq lazımdır ki, mədəni irsin qorunmasına dövlət cavabdehdir və Gelati monastır kompleksinin reabilitasiya işlərinin Gürcüstan Patriarxlığına təhvil verilməsi mövcud qanunvericiliyə uyğun gəlmir.
Penitensiar sistem məhbusları müxtəlif üsullarla susdurmağa yönəlib. Bu baxımdan əsas problem qeyri-formal idarəçilikdir. Penitensiar müəssisələrdə mövcud cinayət subkulturasının aradan qaldırılması strategiyasının hazırlanması ilə bağlı Xalq Müdafiəçisinin tövsiyəsi hələ də yerinə yetirilməyib.
Qanuni əsaslar olmadan məhkumların uzun müddət qapalı müəssisələrdə deeskalasiya otaqlarında və birnəfərlik kameralarda yerləşdirilməsinin amansız təcrübəsi ciddi problem olaraq qalır. Həmçinin, məhbusların somatik və psixiatrik sağlamlıq xidmətlərinə çıxışı problemlidir ki, bu da bəzi hallarda məhbusun ölümünə səbəb ola bilər.
Məhkumlar üçün şərti azad etmə mexanizmi hələ də qüsurludur, çünki yerli şərti azadetmə şuraları eyni şəraitdə olan işlərdə çox vaxt fərqli qərarlar qəbul edirlər. Gürcüstan prezidentinin Xalq Müdafiəçisinin təklifini nəzərə alması xoşdur “Əfv Qaydasının təsdiq edilməsi haqqında” fərmana dəyişiklik edilərək ömürlük azadlıqdan məhrum edilmiş şəxslərin əfv sərəncamından istifadə müddəti 20 ildən 15 ilə endirilib.
Daxili İşlər Nazirliyi sistemində yan kameralardan istifadə öhdəliyinin olmaması, audio və video çəkilişlərin hazırlanması problem olaraq qalır. Saxlanılan şəxsin olması lazım olan polis binası hələ də videomüşahidə sistemləri ilə tam əhatə olunmayıb. Üstəlik, Milli Profilaktika Mexanizmi tərəfindən yoxlanılan polis müəssisəsindəki kameraların sayı kəskin şəkildə azaldılıb. Bu tendensiya xüsusilə narahatedicidir və sui-istifadənin qarşısının alınması baxımından kəskin geriyə doğru addımdır.
Ölkədə psixiatriya müəssisələrinin və uşaqlar üçün irimiqyaslı rezidentura müəssisələrinin deinstitusionalizasiyası prosesi başlandı ki, bu da Xalq Müdafiəçisinin illər boyu təkrar tövsiyəsi idi. Həmçinin 2022-2030-cu illər üçün məhdud imkanlı şəxslərin müstəqil yaşaması və de-institusionalizasiya strategiyası və 2023-2025-ci illər üçün fəaliyyət planı təsdiq edilib.
Lakin psixiatriya müəssisələrində aktiv müalicə tələb olunmayan xəstələr ictimai xidmətlərin azlığı və gedəcək yerləri olmadığı üçün müəssisəni tərk edə bilmirlər. Kommunal xidmətlərin sayını və coğrafi əhatə dairəsini artırmaq lazımdır.
Böyük müəssisələr kontekstində, pansionda uşaqların hüquqlarının sistematik şəkildə pozulması, yetkinlik yaşına çatmayanlara qarşı alçaldıcı, qeyri-insani və işgəncə kimi rəftardan bəhs edən Ninotsminda pansionu işi vacibdir. Təəssüf ki, istintaq prosesində əhəmiyyətli və əsaslı qüsurlar var. Bəzi hallarda 2016-cı ildə başlanmış cinayət işinin istintaqı hələ də davam edir və heç kim məsuliyyətə cəlb olunmayıb.
Gender bərabərliyi kontekstində qanunvericilik səviyyəsində əhəmiyyətli dəyişikliklər edilib. Xüsusilə, gender kvotası hərəkətlərinin müddəti 2032-ci ilə qədər uzadılıb. Qadınlara qarşı zorakılıq və/və ya ailə daxili zorakılığı qurbanlarına veriləcək kompensasiyanın məbləğinin müəyyən edilməsi və verilməsi qaydası qüvvəyə minmişdir.
Gender motivli qadın qətlləri (semisid) ilə bağlı vəziyyətin illərdir yaxşılaşmaması, halların azalması tendensiyası müşahidə edilməməsi mənfi haldır.
Cinsi və reproduktiv sağlamlıq xidmətlərinə çıxış, xüsusən də kənd yerlərində yaşayan və məhdud imkanları olan qadınlar üçün əhəmiyyətli problemdir. Qadınlara qarşı zorakılığın və məişət zorakılığının qarşısının alınması və qarşısının alınması haqqında Avropa Şurasının Konvensiyasının müəyyən etdiyi standartlara (məsələn, Cinayət Prosessual Məcəlləsinə zorlamanın problemli daxil edilməsi) hələ də uyğunsuzluqlar mövcuddur. “Qadınlara qarşı zorakılıq və/və ya ailə daxili zorakılığı qurbanlarının müəyyən edilməsi, müdafiəsi, yardımı və reabilitasiyası üçün milli müraciət prosedurları” hələ də təsdiqlənməmişdir.
Yoxsulluq və xüsusilə uşaq yoxsulluğu ölkənin əsas problemlərindən biri olaraq qalır. 2021-ci illə müqayisədə 2022-ci ildə yaşayış müavinəti alan yetkinlik yaşına çatmayanların sayı 40% artaraq 330 148 nəfər təşkil edib. Uşaq yoxsulluğunun artan tendensiyasına baxmayaraq, dövlət hələ də onu azaltmaq üçün effektiv mexanizm hazırlamayıb.
Məhdud imkanları olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi baxımından inklüziv təhsilin keyfiyyəti və davamlılığı, məktəb kollektivinin və valideynlərin inklüziv təhsillə bağlı məlumatlılığı, məşğulluq çətinlikləri, işəgötürənlərin damğalanması hələ də problemlidir; Müxtəlif səviyyələrdə məhdud imkanlı şəxslərin və onların təşkilatlarının qərar qəbul etmə prosesində mühüm iştirakı. Onların arasında məhdud imkanlı şəxslərin problemləri ilə məşğul olan yerli şuraların fəaliyyəti var.
Evsiz şəxsin tam hüquqlu tərifi və adekvat mənzil hüququnun həyata keçirilməsi üçün zəruri çərçivə qanunvericiliyi hələ də işlənib hazırlanmamışdır. Evsizlərin vahid məlumat bazası, bəzi bələdiyyələrdə isə yerli məlumat bazaları yoxdur.
Ən çox təcrid olunmuş və həssas qruplardan biri olan yaşlıların 36%-i sosial cəhətdən həssas ailələrin vahid məlumat bazasında qeydiyyatdadır. Təəssüf ki, Xalq Müdafiəçisinin tövsiyələrinə baxmayaraq, “Gürcüstanda Əhalinin Yaşlanmasına dair Dövlət Konsepsiyası 2017-2018-ci illər Milli Fəaliyyət Planı”nın icrası ilə bağlı hesabatın nəticələri hələ də müzakirə olunmayıb və nəzərə alınmayıb.
Bu günə qədər, sözdə Sökülən binalarda yaşayan məcburi köçkünlərin köçürülməsi üçün xüsusi qaydaları tərtib edilməyib. 2022-ci ilin sonuna kimi həyat və sağlamlıq üçün artan təhlükə yaradan 35 obyektdə 716 ailə yaşayır.
İşğal olunmuş ərazilərdə qanunsuz həbslər, vətəndaşlara qarşı kobud rəftar davam edir. Rəsmi məlumata görə, 2022-ci ildə Sxinvali rayonu istiqamətində işğal xəttində 42 nəfər, işğal olunmuş Abxaziya istiqamətində isə 13 nəfər həbs edilib. 69 qanunsuz “sərhədləşmə” faktı qeydə alınıb. Ən mühüm problem işğal olunmuş rayonlarda ana dilində təhsil almaq məsələsi olaraq qalır və buna görə də hər iki rayonda tələbələrin sayı ildən-ilə azalır. Gürcü dilində təhsilini davam etdirmək üçün valideynlər daimi yaşayış yerini tərk etməli və uşaqlarını Gürcüstanın nəzarətində olan ərazisinə köçürməlidirlər.
Milli azlıqların nümayəndələrinin təhsil almaq hüququ, onların dövlət orqanlarında qərarların qəbulu prosesinə proporsional və bərabər şəkildə cəlb edilməsi və s.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi illərdir ki, ayrı-seçkiliklə mübarizə və bərabərliyə nail olmaq üçün dövləti vahid siyasət sənədi yaratmağa çağırır. Bununla belə, Gürcüstan parlamenti tərəfindən təsdiq edilmiş 2022-2030-cu illər üçün insan hüquqlarının müdafiəsi üzrə milli strategiyada LGBT+ şəxsləri ümumiyyətlə qeyd edilmir.
İlkin səhiyyə sistemi tibb bacılarının çatışmazlığı, köhnə infrastruktur, kənd həkimləri ilə digər mütəxəssislər arasında zəif əlaqə və ilkin səhiyyə müəssisələrinin maliyyələşdirilməsinin mürəkkəb və parçalanmış sistemi ilə üzləşir.
2 may 2022-ci il tarixindən etibarən Xalq Müdafiəçisi Aparatının fəaliyyəti nəticəsində respublikanın yüksək dağlıq bələdiyyə xəstəxanalarında “Dializ və böyrək transplantasiyası üzrə Dövlət Proqramı”nın icrasına başlanılıb və benefisiarlar müvafiq xidmətlərlə təmin edilib.
Hesabat dövründə aşkar edilmiş hüquq pozuntularının aradan qaldırılması məqsədi ilə Xalq Müdafiəçisi Aparatı tərəfindən dövlət orqanlarına 74 tövsiyə/təklif göndərilib. Beynəlxalq qurumlara təqdim edilmək üçün 24 xüsusi məruzə və 3 alternativ məruzə, 21 konstitusiya iddiası, 20 amicus brifinqi, Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi üçün 1 amicus brifinqi və Avropa Şurası Nazirlər Komitəsi üçün 5 kommunikasiya hazırlayıb. O, hüquq pozuntularını və problemləri müəyyən etmək və onlara nəzarət etmək üçün müxtəlif qurumlara onlarla səfərlər edib.

Public Defender’s Report on Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia - 2022
The Public Defender has submitted an annual Report on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia in 2022 to the Parliament of Georgia. The document consists of 376 pages, 31 chapters and 2 annexes. It reviews the challenges identified and progress made in the direction of protection of human rights guaranteed by the Constitutionof Georgi, as well as the state of implementation of the recommendations issued by the Public Defender.
In 2022, the human rights situation did not improve significantly, moreover, a significant deterioration was observed in a number of directions.
Undoubtedly, the cancellation of the State Inspector’s Service and the creation of two independent institutions - Special Investigative Service and Personal Data Protection Service, which currently do not have any institutional guarantees for smooth or effective functioning, should be considered among the negative developments. The State can reorganize them at any time.
In addition, the Parliament of Georgia did not consider the preconditions developed by the European Union regarding reforming the judiciary for receiving candidate status. As a result, neither the reform of the High Council of Justice nor the process of improving judicial legislation or eliminating shortcomings is underway.
The preparation of the draft law of Georgia "On Transparency of Foreign Influence" (in 2022) and its subsequent initiation should also be noted among the negative developments.
Decisions made by the Constitutional Court of Georgia raised questions regarding the independence and impartiality of the court. The decision to cancel the State Inspector’s Service is worth noting in this context.
Establishing a politically neutral prosecution system remains a challenge. A number of investigations have revealed significant flaws that do not meet the criteria of an effective investigation or violate the right to a fair trial. For example, the investigations relating to the case of cartographers and Nika Gvaramia are clearly politically motivated.
In recent years, there has been an increasing tendency to restrict freedom of expression in the country, including illegal interference with professional activities, damage to property, assault, persecution, threatening, invasion of privacy, alleged illegal surveillance. The threat of restriction of freedom of expression was exacerbated by the amendments made to the Law of Georgia on Broadcasting, and the number of lawsuits filed against media organizations and their representatives only proves the above.
The right to assembly was again restricted in the reporting period. There were cases of administrative detention of the participants in the assembly due to petty hooliganism or disobedience to the legal request of the law enforcement officers. This practice is based on the Administrative Offences Code adopted in 1984 and it does not meet even the minimum standard of compatibility with human rights and fundamental freedoms.
The investigation into the violent actions committed against LGBTQ+ persons and journalists on July 5, 2021 does not meet the standards of effective investigation. The court of first instance violated the principle of individualization of punishment, as it did not consider the offences committed by specific persons in the past or their personality when determining the punishment.
Against the background of the limitation of democratic space, the amendments made to the Criminal Procedure Code of Georgia on September 6, 2022 (the so-called wiretapping law), which allows investigative agencies to conduct covert investigative activities for a longer period of time, in a wider range of cases, were particularly worrying. * The Constitutional Court has not yet issued a decision relating to the lawsuit filed by the Public Defender of Georgia regarding the wiretapping legislation.
It should be emphasized that the State is responsible for the protection of cultural heritage, and handing over the management of rehabilitation of the Gelati monastery complex to the Patriarchate of Georgia does not comply with the existing legal arrangement.
The penitentiary system is focused on silencing prisoners by various methods. The main problem in this regard is informal governance. The recommendation of the Public Defender regarding the development of a strategy to overcome the existing criminal subculture in penitentiary institutions has not yet been implemented.
The vicious practice of long-term placement of prisoners of closed institutions in de-escalation rooms and solitary confinement cells without legal grounds remains a serious challenge. Prisoners’ access to somatic and psychiatric health services is also problematic, which in some cases may become the cause of prisoner’s death.
The parole mechanism is still flawed, as local parole councils often make different decisions in cases with identical circumstances. It is welcome that the President of Georgia considered the proposal of the Public Defender and by making changes to the Decree on Approving the Pardon Rules, the period of the use of pardon power in relation to persons deprived of liberty for life has been reduced from 20 to 15 years.
In the system of the Ministry of Internal Affairs, the lack of obligation to use body cameras, as well as to make audio and video recordings, remains a challenge. The police premises, where detainees are kept, are still not fully covered by video surveillance systems. Moreover, the number of cameras in the police facility inspected by the National Preventive Mechanism has been drastically reduced. This trend is particularly alarming and represents a drastic step backwards in terms of prevention of ill-treatment.
It should be noted that the process of deinstitutionalization of psychiatric institutions and children’s large-sized residential institutions began in the country, which had been a repeated recommendation of the Public Defender for years. The 2022-2030 strategy for deinstitutionalization and independent living of persons with disabilities and the 2023-2025 action plan were also approved.
However, patients in psychiatric institutions, who do not require active treatment, cannot leave the institution because of scarcity of community services and the fact they have nowhere to go. It is necessary to increase the number of community services and the geographical coverage area.
In the context of large institutions, the case of Ninotsminda boarding school is important, which concerns the systemic violations of children's rights in the boarding school, humiliatig, inhuman and torture-like treatment of minors for years. Unfortunately, there are also significant and substantial flaws in the investigation. In some cases, the criminal investigation launched in 2016 is pending and no one has been held accountable yet.
In the context of gender equality, significant changes were made at the legislative level. In particular, the period for carrying out gender quota actions was extended until 2032. The rule for determining and issuing compensation to the victims of violence against women and/or domestic violence has been enacted.
It is a negative phenomenon that the situation of gender-motivated murders of women (femicide) has not improved for years, nor is there a decreasing trend of incidents.
Access to sexual and reproductive health services is a significant challenge, especially for women living in rural areas and women with disabilities. There are still inconsistencies with the standards set by the Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence Against Women and Domestic Violence (for example, the problematic entry of rape in the Criminal Procedure Code). The national referral procedures for identifying, protecting and assisting victims of violence against women and/or domestic violence and ensuring their rehabilitation have still not been approved.
Poverty, and especially child poverty, remains one of the major challenges. Compared to 2021, the number of minors receiving subsistence assistance increased by 40% in 2022 and amounted to 330,148. Despite the growing trend of child poverty, the State has not yet developed an effective mechanism to reduce it.
The quality and continuity of inclusive education, awareness of school staff and parents regarding inclusive education, employment difficulties, and stigmatizing attitude of the employers are still problematic in terms of protection of the rights of persons with disabilities; the substantial participation of persons with disabilities and their organizations in the decision-making process at different levels is also a challenge, including the operation of local councils working on issues of persons with disabilities.
A proper legal definition of a homeless person and the necessary framework legislation for the realization of the right to adequate housing have not yet been developed. There is no unified database on homeless people and in some municipalities there are no local databases.
36% of older people, one of the most excluded and vulnerable groups, are registered in the unified database on socially vulnerable families. Unfortunately, despite the recommendations issued by the Public Defender, the findings of the report on the implementation of the 2017-2018 National Action Plan of the State Concept on Population Aging in Georgia have not yet been considered.
No special rules were developed for the resettlement of IDPs living in damaged buildings. As of the end of 2022, 716 families lived in 35 facilities that pose an increased threat to life and health.
Illegal detention and ill-treatment of citizens are still a continuing practice in the occupied territories. According to the official data, in 2022, 42 people were detained at the occupation line in the direction of Tskhinvali region, and 13 people were detained in the direction of occupied Abkhazia. 69 cases of illegal "borderization" were reported. The most important challenge remains access to education in the native language, which is why the number of students in both occupied regions is decreasing in every year. In order to allow their children to continue studying in the Georgian language, parents have to leave their permanent residence and move to the Tbilisi-controlled territory.
The obstacles faced by national minorities include access to the right to education, proportional and equal involvement in the decision-making process in state agencies, etc.
For years, the Public Defender of Georgia has been calling on the State to create a general policy document designed to combat discrimination and achieve equality. However, no such document has been developed, and moreover, LGBT+ people are not mentioned at all in the National Human Rights Strategy for 2022-2030 approved by the Parliament of Georgia.
The primary health care system is characterized by a shortage of nurses, old infrastructure, weak connections between rural doctors and other specialists, and a complicated and fragmented system of financing primary health care facilities.
It is welcome that as a result of the activity of the Public Defender’s Office, the Dialysis and Kidney Transplantation State Programme has been launched in the highland municipal hospitals of the country from May 2, 2022 and the beneficiaries have been provided with appropriate services.
In order to eliminate the rights violations identified during the reporting period, the Public Defender’s Office drew up 74 recommendations/proposals for the state agencies, 24 special reports and 3 alternative reports for international bodies, 21 constitutional claims, 20 amicus curiae briefs, 1 amicus curiae brief for the European Court of Human Rights, and 5 communications for the Committee of Ministers of the Council of Europe. The Public Defender’s Office made dozens of visits to various institutions to identify and monitor the rights violations and challenges.