Xalq müdafiəçisi Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin sədri ilə görüşüb
27 iyun 2024-cü ildə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani və Xalq Müdafiəçisinin birinci müavini Tamar Qvaramadze Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin sədri Siofra O'Liriylə, Gürcüstanın seçilmiş hakimi Lado Çanturiya və məhkəmə registratorunun müavini Abel Kamposla görüşüblər.
İclasda Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi tərəfindən məhkəmə dostu (Amicus Curiae) rəylərinin hazırlanması və göndərilməsi təcrübəsi və onların məhkəmə qərarlarının qəbulunda əhəmiyyəti müzakirə edilib. Onlar məhkəmənin gücləndirilməsi imkanlarından da danışıblar.
Xalq Müdafiəçisi Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinin Strasburqda Gürcüstanla bağlı qəbul etdiyi qərarların ölkədə ədalət mühakiməsinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.

Public Defender Meets with ECHR President
On June 27, 2024, Levan Ioseliani, Public Defender of Georgia, and Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender, met with Siofra O'Leary, President of the European Court of Human Rights, Lado Chanturia, Judge elected in respect of Georgia, and Abel Campos, Deputy Registrar of the Court.
The practice of preparing and sending opinions of the friend of the court (Amicus Curiae) by the Public Defender of Georgia and their importance in the process of delivering judgements by the court, as well as the possibilities of strengthening the judiciary were discussed at the meeting.
The Public Defender emphasized the importance of decisions made by the European Court of Human Rights regarding Georgia, from the point of view of increasing the quality of justice in the country.