Xalq Müdafiəçisi Strasburqda Avropa Şurasının insan hüquqları üzrə komissarı ilə görüşüb
25 yanvar 2022-ci il tarixində Xalq Müdafiəçisi Nino Lomjaria Strasburqa rəsmi səfəri zamanı Avropa Şurasının İnsan Hüquqları üzrə Komissarı Dunya Miyatoviç ilə görüşüb.
Xalq Müdafiəçisi insan hüquqları üzrə müvəkkilə Gürcüstanda insan hüquqlarının vəziyyəti barədə məlumat verib. Media mühiti, bərabərlik baxımından vəziyyət, işğal olunmuş ərazilərdə insan hüquqlarının monitorinqinin zəruriliyi də müzakirə edilib.
Nino Lomjaria son illər xüsusilə təzyiqlərə və hücumlara məruz qalan hüquq müdafiəçiləri və media nümayəndələri üzrə müvəkkilinin dəstəyinin vacibliyini vurğulayıb.
Söhbət zamanı dövlət müfəttişi institutunun ləğvi də diqqət mərkəzində olub. Xalq Müdafiəçisi Avropa Şurasının İnsan Hüquqları üzrə Komissarlığına konstitusiya şikayəti ilə Ombudsmandan Gürcüstan parlamentinin 2021-ci il dekabrın 30-da qəbul etdiyi qanunvericilik dəyişikliklərini konstitusiyaya zidd hesab etməsini xahiş edib.

Public Defender Meets with Council of Europe Commissioner for Human Rights in Strasbourg
On 25 January 2022, during her official visit to Strasbourg, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, met with Dunja Mijatović, Council of Europe Commissioner for Human Rights.
The Public Defender briefed the Human Rights Commissioner on the human rights situation in Georgia. Media environment, situation of equality and the need for monitoring human rights in the occupied territories were also topics of discussion.
Nino Lomjaria stressed the importance of the Commissioner’s support to human rights defenders and media representatives, who have been particularly pressured and attacked in recent years.
Talks also focused on the abolition of the State Inspector’s institution. The Public Defender informed the Council of Europe Commissioner of the constitutional complaint filed by her to request the declaration of the legislative changes adopted by the Parliament of Georgia on December 30, 2021 as unconstitutional.