Xalq Müdafiəçisi Ninotsminda pansionatı ilə bağlı yenilənmiş məlumatları ictimaiyyətə təqdim etdi
22 dekabr 2021-ci ildə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Ninotsminda pansionatı ilə bağlı ictimaiyyətə 2021-ci ilin yazı hadisələrindən sonra pansionatdakı vəziyyətin monitorinqinin nəticələrini, reinteqrasiya və digər qayğıda olan uşaqların vəziyyəti, habelə qanunvericiliyə dair məlumatları özündə əks etdirən xüsusi hesabat təqdim etdi. Tədbirdə, həmçinin Ninotsminda pansionatinda uşaqlara qarşı törədilmiş cinayətlərlə bağlı aparılan araşdırmaların effektivliyinə dair araşdırmanın nəticələri də təqdim olunub.
Araşdırmanın nəticəsi olaraq, Xalq Müdafiəçisi Ninotsminda pansionatında uşaqlara qarşı törədilmiş cinayətlərlə bağlı səmərəli araşdırma aparılması təklifi ilə Gürcüstanın baş prokuroruna müraciət edib. Xalq müdafiəçisi xahiş etdi:
• İşlərin bir icraatda birləşdirilməsi
• İşlərin kvalifikasiyasını dəyişdirilməsi
• İstintaq struktur bölməsinin və nəzarət edən prokurorun dəyişdirilməsi
• Vəzifədə olan sosial işçinin işdən uzaqlaşdırılması
• Həmçinin, bir sıra istintaq hərəkətlərinin, o cümlədən müvafiq ekspertizanın aparılması, telefon və ya əlaqəli rabitə vasitələri haqqında məlumatların əldə edilməsi, internatda olan şəxslərdən (dünyəvi və dindar) sorğunun aparılması, tibbi və digər növ sənədlərin əldə edilməsi, konkret hallarda xüsusi mühafizə tədbirlərinin tətbiqi və
Gürcüstan Daxili İşlər Nazirliyinin Samtsxe-Cavaxeti Polis Departamentində dörd cinayət işinin tam materiallarının tədqiqinin nəticələrinə əsasən Xalq Müdafiəçisi Aparatı müfəssəl sənəd hazırlayıb.
İş materialları göstərir ki, istintaqın səmərəliliyi baxımından əhəmiyyətli nöqsanlara yol verilir, istintaqa cavabdeh şəxslər bir çox hallarda yetkinlik yaşına çatmayanlara qarşı törədilmiş cinayət əməllərinə biganə yanaşır, istintaqı illərlə yubadır, istintaqı lazımi səviyyədə qiymətləndirmir, işlər qurban uşaqların ən yaxşı mənafelərini qorumaq məqsədi ilə aparılmır, stereotip şəkildə hərəkət edirlər, Qurbanlara qurban statusu verilmir, Onlar cinayət sxeminin vahid mənzərəsini toplamağa və Ninotsminda pansionatında zorakı cəza praktikasını tam şəkildə üzə çıxarmağa çalışmırlar.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı hesab edir ki, səmərəli istintaq bütün təqsirkarların passiv və ya aktiv rolunu nəzərə alaraq, onlara qarşı cinayət işinin başlanması üçün əsas yaradacaq.
Cinayət araşdırmalarının qiymətləndirilməsi ilə yanaşı, Ninotsminda pansionatında davam edən hadisələr hələ də İdarənin xüsusi diqqətindədir. Dövlət Qayğısı Agentliyinin sosial işçiləri artıq 6 aydır ki, uşaqların bioloji ailələrinə qaytarılması, mümkün olmadıqda isə alternativ qayğı xidmətlərinə verilməsi məsələləri ilə məşğuldurlar.
2021-ci ilin yazından indiyədək müəssisədən ümumilikdə 12 yeniyetmə bioloji ailəyə verilib, 22 uşaq isə digər qayğı növlərinə yerləşdirilib. Ninotsminda pansionatından digər qayğı növlərinə köçürülən azyaşlılardan 15-i kiçik ailə tipli evə, 7-si isə himayədar ailəyə verilir. Qeyd olunan dövrdə bioloji ailədən olan uşağın Ninotsminda pansionatına qaytarılması ilə bağlı 2 fakt qeydə alınmışdır ki, bu da bioloji ailələrin hazırlığı və onların lazımi şəkildə möhkəmləndirilməsi ilə bağlı çətinliklərlə bağlıdır. 22 noyabr 2021-ci il tarixinə müəssisədə hələ də 17 uşaq var, onlardan 15-i faktiki olaraq pansionatda yaşayır. Dövlət Qayğı Agentliyinin sosial işçiləri müəssisədə 24 saat növbəli iş rejimini davam etdirir və azyaşlıların ehtiyaclarını qiymətləndirirlər.
Qeyd edək ki, Xalq Müdafiəçisi Aparatının cəlb edilməsi ilə hazırda internat tərbiyəçilərinin tədris prosesi zamanı məktəb binasında qalmasına icazə verilmir, uşaqların özləri isə müəssisəni tərk etmək və sosiallaşmaq imkanı əldə edirlər. Böyüklərin məktəbə müstəqil getməsi də diqqət çəkir.
Bununla belə, Ninotsminda pansionatı hələ də uşaqlarla işləyən qurumlar və qurumlar arasında əlaqə, tərbiyəçilərin peşəkar hazırlığı, sənədləşmənin təşkili, uşaqların fərdi ehtiyaclarının araşdırılması və ödənilməsi daxil olmaqla bir sıra çox mühüm problemlərlə üzləşir. Bu günə qədər pansionat nizamnaməsini yeniləməmişdir, müəssisə bütün uşaqlar üçün yenilənmiş fərdi inkişaf planını saxlamır. Lakin onların tərbiyəçilərinin xüsusi təhsilə ehtiyacı olan uşaqlar üçün planda sadalanan tədbirlər haqqında məlumatı yoxdur.
Narahatlığa səbəb odur ki, hazırda müəssisədə məhdud imkanları olan bir uşağın qeydiyyatda olmasıdır. Düzdür, ombudsmana və ictimaiyyətə məlumat verilmişdi ki, bütün sağlamlıq imkanları məhdud olan uşaqlar internatdan çıxarılıb, lakin o vaxt hələ də iki azyaşlı sağlamlıq imkanları məhdud idi, onlardan biri yalnız 24 sentyabr 2021-ci ildə başqa qayğı növünə keçirilib və o biri hələ də pansionatda yaşayır.
Müəssisədə yaşayan bir çox yetkinlik yaşına çatmayanların sənədlərində birbaşa olaraq psixoloqun, bir halda isə psixiatrın dövlət tərəfindən indiyədək təmin edilməməsi zərurətinin qeyd olunması bunu daha da dərinləşdirir. Bununla bağlı qeyd edək ki, psixoloq bir ay ərzində cəmi iki dəfə müəssisədə olmuş pansionatın rəhbərliyi tərəfindən tapılıb.
Uşaqla bağlı nəzərdə tutulan tədbirlərin vaxtında həyata keçirilməsini çətinləşdirən və yetkinlik yaşına çatmayanların maraqlarına mənfi təsir göstərən uşaqlarla işləyən sosial işçilər arasında informasiya mübadiləsi və ünsiyyət problemləri də müəyyən edilib. Xüsusilə, bir neçə ay əvvəl sosial işçi ilə söhbətində himayədar uşaqlardan biri internatda baş verdiyi iddia edilən zorakılıq faktlarını öyrənmək istəyini bildirsə də, uşağın qanuni nümayəndəsi hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət etməyib və başqa sosial işçinin müraciət edib-etməməsi barədə məlumatı olmayıb.
Çoxaylıq davamlı və davamlı monitorinq Xalq Müdafiəçiliyinə Ninotsminda pansionatının uşaqlarının hüquqi vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üçün dövlət qurumları tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərin dinamikasını qiymətləndirməyə imkan verir. Aydındır ki, məsələnin aktuallığına və sosial işçilərin 6 ay ərzində 24 saat işləməsinə baxmayaraq, dövlət bütün pansionat uşaqlarının fərdi ehtiyaclarını qiymətləndirmək və zəruri xidmətləri göstərməkdə acizdir. Bütün uşaq baxımını böyük bir yaşayış müəssisəsindən alternativ, ailə üçün əlverişli formaya köçürmək mümkün deyildi. Bu, dövlət himayəsində olan uşaqların hüquqlarını pozur, onların mənafeyinə uyğun gəlmir və dövlət orqanlarının uşaqların müdafiəsi və uşaq mərkəzli mühitin təmin edilməsi istiqamətində apardığı səmərəsiz siyasətin nümunəsidir.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı Ninotsminda pansionatı ilə bağlı davam edən araşdırmaları və hadisələri fəal şəkildə izləməyə davam edəcək və nəticələr haqqında ictimaiyyətə əlavə məlumat verəcək.

On December 22, 2021, the Public Defender of Georgia presented a special report on the Ninotsminda Orphanage, which includes the findings of the monitoring of the orphanage after the events of spring 2021, as well as information on the rights situation of reintegrated children and those placed in other types of care. The results of the examination on the effectiveness of investigations into alleged crimes committed against children at the Ninotsminda Orphanage were also presented at the event.
As a result of the examination of the case, the Public Defender addressed the Prosecutor General of Georgia with a proposal to conduct an effective investigation into the alleged crimes committed against children at the Ninotsminda Orphanage. In particular, the Public Defender requested:
• To combine the cases into one case
• To change the classification of the cases
• To change of investigative structural unit and supervising prosecutor
• To dismiss the incumbent social worker
• To conduct a number of investigative activities, including relevant examinations, to obtain information about telephone and other communications, to interview the orphanage staff (secular and religious), to obtain medical and other types of documentation, to apply special protection measures in specific cases, etc.
The Public Defender’s Office draw up a detailed document based on the results of the study of full materials of four criminal cases at the Samtskhe-Javakheti Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
The case materials show that the investigations contain significant shortcomings in terms of efficiency. The persons responsible for the investigation are often indifferent to the criminal actions committed against minors, delay investigative activities for years, do not classify the investigation properly, do not act in the best interests of children, act stereotypically, do not grant victim status to children, do not try to create a unified picture of the criminal scheme and fully expose the practice of corporal punishment in the Ninotsminda Orphanage.
The Public Defender’s Office believes that an effective investigation would create a basis for initiating criminal proceedings against all those responsible, regardless of their passive or active role.
In addition to assessing criminal investigations, the attention of the Office has still been focused on the events ongoing at the Ninotsminda Orphanage. The social workers of the State Care Agency have been working for six months to return children to their biological families or, if this is not possible, to transfer them to alternative care services.
Since the spring of 2021, a total of 12 juveniles have been transferred from the facility to the biological families, while 22 children have been placed in other forms of care, 15 of them in a small group home and 7 in a foster family. In the mentioned period, 2 children were returned from biological families to the Ninotsminda Orphanage, due to challenges relating to the readiness of biological families and their proper strengthening. As of November 22, 2021, 17 children are officially registered with the facility, 15 of whom actually live in the orphanage.[1] The social workers of the State Care Agency continue to work 24-hour shifts in the facility and to assess the needs of the minors.
It should be noted that with the involvement of the Public Defender's Office, caregivers are currently not allowed to stay in the school building during lessons and children have the opportunity to leave the institution and socialize. It is also noteworthy that seniors go to school independently.
However, the Ninotsminda Orphanage still faces a number of very important challenges, including communication between agencies and institutions working with children, professional training of caregivers, arranging documentation, and researching and meeting the individual needs of children. To date, the orphanage has not updated its regulations, the facility does not have an updated individual development plan for all children, while caregivers do not have information about the activities listed in the plans of children with special educational needs.
It is concerning that one child with disabilities is still enrolled in the facility. When the Public Defender’s authorized representatives and the public were informed that all children with disabilities had been removed from the facility, two juveniles with disabilities were actually still living in the facility, one of whom was transferred to another form of care only on September 24, 2021, while the other is still living in the orphanage.
The above is exacerbated by the fact that the documents of many juveniles living in the institution directly mention the need for the involvement of a psychologist and even a psychiatrist in one case, which has not been ensured by the State so far. In this regard, it should be noted that the psychologist was found and hired by the management of the orphanage itself, and she has visited the facility only twice in the last month.
Challenges relating to the exchange of information and communication between social workers working with children complicate the timely implementation of planned activities and negatively affect the interests of minors. In particular, although one of the children in a conversation with a social worker expressed a desire a few months ago to be interviewed about alleged violence in the orphanage, the child's legal representative has not contacted the law enforcement nor does he have information on whether another social worker has done so.
The multi-month continuous monitoring allows the Public Defender's Office to assess the dynamics of the measures taken by state agencies to improve the rights situation of children of Ninotsminda Orphanage. It is clear that despite the urgency of the issue and the 24-hour work of social workers over a 6-month period, the State has failed to assess the individual needs of all children or to provide essential services. It was not possible to transfer all children from a large residential facility to an alternative, family-like environment. This violates the rights of children in state care, contradicts their interests and is an example of ineffective policies of the state agencies to protect children and provide a child-centered environment.
The Public Defender's Office will continue to actively monitor the ongoing investigations and developments around the Ninotsminda Orphanage, and will provide additional information about the results to the public.
[1] Two children have already been transferred and the relevant procedure is now being carried out to officially register their transfer.