Xalq müdafiəçisi Gürcüstan parlamentini əmək qanunvericiliyinə edilən dəyişiklikləri dəstəkləməyə çağırır
Xalq müdafiəçisi Gürcüstan Parlamentinin Səhiyyə və Sosial Məsələlər Komitəsinin, "Gürcüstanın Əmək Məcəlləsinə" və "Əməyin Təhlükəsizliyi haqqında" Üzvi Qanunlara edilən qanunvericilik dəyişikliklərinin müzakirə edildiyi və ilk oxunuşda dəstəkləndiyi iclasını cavablandırır.
Gürcüstanın xalq müdafiəçisi, əmək qanunvericiliyindəki qanunvericilik dəyişiklikləri (N07-3 / 448/9, 27.04.2020) ilə bağlı fikirlərini 2 iyul 2020-ci il tarixində Gürcüstan Parlamentinə təqdim etdi.
Xalq müdafiəçisi qanun layihəsini dəstəkləyir və təklif olunan dəyişikliklərin əmək qanunvericiliyindəki mövcud çatışmazlıqların aradan qaldırılmasına və işçilərin hüquqi vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasına yönəldiyini qeyd edir. Həmçinin, qanun layihəsinin müzakirəsini təxirə salmamağı və Gürcüstan Parlamentinin təklif olunan dəyişiklikləri vaxtında dəstəkləməsini vacib sayır. Xalq Müdafiəçisi vurğulayır ki, təqdim olunan versiyada əks olunan əmək hüquqları standartlarını pisləşdirəcək qanun layihələrində dəyişiklik edilməməsi vacibdir.
Bununla birgə, xalq müdafiəçisi Əmək Müfəttişliyinə ayrı-seçkilik hallarına müvafiq qeyd-şərtsiz baxılması üçün mandat verən qanun layihəsinə və Gürcüstan Parlamentinə kritik cavab verdi, xalq müdafiəçisinin bərabərlik orqanı kimi mandatının təkrarlanmasını aradan qaldırmaq üçün xüsusi bir dəyişiklik təklif etdi.
"Xalq Müdafiəçisi Aparatı və Əmək Müfəttişliyinin eyni vaxtda işində gördüyümüz yeganə proses, Əmək Müfəttişliyinin məşğulluq sahəsində bərabərliklə bağlı ümumi siyasəti qiymətləndirmə mandatı və iddia olunan ayrı-seçkilik iddiası aşkar edildiyi təqdirdə, fakt xalq müdafiəçisinə göndərilməlidir"-xalq müdafiəçisinin müraciətində qeyd olunur.
Dəyişikliklərin təklif etdiyi model ayrı-seçkilik müstəntiqlərinin səlahiyyətlərini təkrarlayır və bu da bərabərlik üçün ziddiyyətli milli standartların müəyyənləşdirilməsi ilə təhdid olunur. Bununla birlikdə, eyni məsələdə əlavə bir mexanizm yaradılması insan və maliyyə qaynaqlarının əsassız xərclənməsinə səbəb olacaqdır.

Public Defender Calls on Parliament to Support Changes in Labour Legislation
The Public Defender of Georgia submitted her opinion about the legislative amendments to the labour law (N07-3/448/9, 27.04.2020) to the Parliament of Georgia on July 2, 2020.
The Public Defender supports the bill and notes that the proposed changes are aimed at correcting the shortcomings in the labour legislation and improving the rights situation of employees. At the same time, it is important for the Parliament of Georgia not to delay the discussion of the bill and to support the proposed changes in a timely manner. According to the Public Defender, the bill should not include the changes that would worsen the standards of protection of labour rights reflected in the presented version.
At the same time, the Public Defender criticizes the fact that according to the bill, the Labour Inspectorate shall be given a mandate to examine the cases of discrimination without reservation, and offered the Parliament of Georgia to edit the bill so that to rule out the duplication of the mandate of the Public Defender as an equality body.
"The only process that we see in terms of simultaneous work of the Public Defender's Office and the Labour Inspectorate is the mandate of the latter to assess the general policy on equality in the workplace and to refer a case to the Public Defender if it detects an individual case of alleged discrimination," the Public Defender said.
The model proposed by the amendments duplicates the powers of the bodies examining the cases of discrimination, which in turn creates a risk of setting conflicting national standards for equality. In addition, creating an additional mechanism on the same issue will lead to unjustified spending of human and financial resources.