Xalq Müdafiəçisi parlamenti xarici təsirin şəffaflığı haqqında qanuna vetonu ləğv etməməyə çağırıb
Gürcüstan parlamentinin Hüquq Məsələləri Komitəsinin iclasında çıxış edən Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani Gürcüstan parlamentini prezidentin xarici təsirin şəffaflığı haqqında qanunla bağlı bu qanuna qoyduğu vetonu ləğv etməməyə çağırıb.
“Qanunun bu formada qəbulu artıq bütün prosesə ciddi ziyan vurub, ona görə də bu gün parlamentin sabahkı iclasda vetonu aradan qaldırmaqdan imtina etməsi, beləliklə, boşluq yaratması mümkündür, digər qanunvericilik aktlarında müvafiq dəyişikliklərin edilməsi məqsədi ilə.
Artıq 2 aya yaxındır ki, ölkədə gərginlik hökm sürür. Bu qanunun tərəfdarları və əleyhdarları var, lakin xüsusi məsuliyyət həmişə hökumətin üzərinə düşür. Çox vaxt geri çəkilmək zəiflikdən daha çox gücün əlaməti ola bilər. Sizi sabahkı iclasda prezidentin bu qanuna qoyduğu vetodan keçməməyə çağırıram”, - deyə xalq Müdafiəçisi bildirib.
Xalq Müdafiəçisi qanunun məqsədini qanuni hesab edir, xarici ölkələrdən daxil olan vəsaitlərin şəffaflığı ilə bağlı daha yüksək standartın müəyyən edilməsini, baxmayaraq ki, bu məqsədə nail olmaq üçün mövcud qanunvericilikdə dəyişiklik etmək mümkündür. Ona görə də o, Milli Məclisi bu vəziyyəti başa düşməyə və qanun üzərində işləmək üçün müzakirə məkanı və imkan yarada bilməyə çağırıb.

Public Defender Calls on Parliament not to Override Veto on Law on Transparency of Foreign Influence
Speaking at the session of the Legal Issues Committee of the Parliament of Georgia, Public Defender Levan Ioseliani called on the Parliament of Georgia not to override the veto that the President put on the Law on Transparency of Foreign Influence.
"The adoption of the law in this form has already caused significant damage to this process as a whole, therefore, today it is still possible for the Parliament to refuse to override the veto at tomorrow's session, thus creating a space for making relevant changes to other legislative acts.
There has been tension in the country for almost 2 months now. This law has supporters and opponents, but special responsibility always rests with the Government. Often, retreating can be a sign of strength rather than weakness. I urge you not to override the President’s veto at tomorrow's session," said Levan Ioseliani.
The Public Defender considers the goal of the law - to establish a higher standard regarding the transparency of funds received from foreign countries - to be legitimate, although it is possible to make changes to the existing legislation to achieve this goal. Therefore, he called on the Parliament to understand this situation and create a discussion space and opportunity to work on the law.