Gürcüstanda İnsan Hüquqlarının və Azadlıqlarının Müdafiəsi üzrə Xalq Müdafiəçisinin 2024-cü il Hesabatı Konstitusiya ilə təmin edilmiş insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində çətinliklər və irəliləyişləri, habelə hakimiyyət orqanlarının müvafiq və vaxtında cavab verməsini tələb edən diqqətəlayiq tendensiyaları təqdim edir.
Sənədin birinci fəslində vurğulanır ki, Tamaz Qinturi, Davit Başarulinin, Qiqa Otxozoriyanın, Arçil Tatunaşvili və İrakli Kvaratsxeliyanın qətllərində bilavasitə əli olan işğalçı rejimlərin nümayəndələri bu günə kimi cəzasız qalıb, buna görə Rusiya Federasiyası məsuliyyət daşıyır. İşğal olunmuş ərazilərdə və işğal xəttinə bitişik ərazilərdə yaşayanların hüquqları, işğal xətti boyunca qanunsuz həbslər və qanunsuz həbs halları, gediş-gəlişin məhdudlaşdırılması, ana dilində təhsil, səhiyyə və sosial müdafiə, qeyri-qanuni qondarma sərhədləşmə prosesi və mülkiyyət hüquqlarının pozulması faktları. Məsələ məcburi köçkünlərin məskunlaşdırılması problemlərinə də aiddir.
2024-cü ildə etirazlar zamanı aşkar edilən insan haqları pozuntuları xüsusilə ağır forma aldı. Hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları tərəfindən vətəndaşlara qarşı döyülmə və zorakılıq halları ilə yanaşı, naməlum şəxslər tərəfindən vətəndaş fəallarına, jurnalistlərə və ictimai xadimlərə qarşı təqib və zorakılıq, mütəşəkkil telefon təhdidləri, müxtəlif formalarda ifadə olunan zorakı dözümsüzlük halları müşahidə olunub.
2024-cü il aprelin 15-dən 2025-ci il martın 1-dək Xalq Müdafiəçisi və onun nümayəndələri aksiyalar zamanı saxlanılan və yaralanan 624 nəfərə baş çəkib. Onlardan 360 nəfər (57,7%) pis rəftara məruz qaldığını bildirib.
Maraqlıdır ki, bu günə qədər heç bir hüquq-mühafizə orqanı əməkdaşı pis rəftara görə məsuliyyətə cəlb edilməyib.
Medianın və ifadə azadlığının vəziyyətinə məhdudlaşdırıcı qanunvericilik dəyişiklikləri, ölkədəki qeyri-müəyyən mühit və məlumat əldə etməyi tənzimləyən köhnəlmiş qanunvericilik mənfi təsir göstərmişdir; Həmçinin yüksək vəzifəli məmurların və ya siyasətçilərin mənfi ritorikası.
Şəxsi həyatın toxunulmazlığı ilə bağlı gizli istintaq hərəkətlərinin aparılması qaydaları dəqiqləşdirilməlidir.
Yoxsulluq ölkədə ən mühüm problemlərdən biri olaraq qalır. Uşaq yoxsulluğunun miqyası xüsusilə narahatedicidir. “Sosial cəhətdən həssas ailələrin vahid məlumat bazası”nda qeydiyyatda olan 18 yaşadək uşaqların sayı 369 924 nəfərdir ki, onlardan 270 712 nəfəri yaşayış müavinəti alır.
Yoxsulluq ahılların hüquqlarının həyata keçirilməsinə də mənfi təsir göstərir. Gürcüstanda 65 və yuxarı yaşda olan əhalinin ümumi əhalidə xüsusi çəkisi son bir ildə 15,6%-dən 16,2%-ə yüksəlib. Sayın artması ilə yanaşı, sosial cəhətdən həssas və yoxsulluq həddində yaşayan ahılların sayı da artır. Yaşlılara qarşı zorakılıq hallarının aşkar edilməsi, qiymətləndirilməsi və cavab tədbirlərinin görülməsindəki çatışmazlıqlar da diqqəti cəlb edir.
Məhdud imkanları olan şəxslərin hüquqlarını qorumaq üçün milli əlçatanlıq planı hələ təsdiqlənməyib. Məhdud imkanları olan şəxslərin informasiya və ünsiyyətə çıxışı üçün heç bir standart yoxdur. Çətinliklər arasında təhsilin təmin edilməsində boşluqlar, zorakılığın aşkarlanması və qarşısının alınması, ədalət mühakiməsinə çıxış, psixi sağlamlıq problemləri olan insanlar üçün reabilitasiya xidmətlərinin olmaması və keyfiyyəti daxildir.
İllərdir ki, irimiqyaslı psixiatriya və Məhdud imkanlılıq müəssisələrinin deinstitusionalizasiyası prosesi həll olunmamış problem olaraq qalır.
Milli azlıqların nümayəndələrinin tam vətəndaş inteqrasiyasına nail olmaq üçün dövlət dili və ikidilli təhsil, eləcə də məşğulluq və müxtəlif xidmətlər haqqında məlumat əldə etmək məsələlərinə daha çox diqqət yetirilməlidir.
Qeyri-rəsmi idarəetmə üsullarının həddən artıq çox olması və təcrid olunmuş halları, pis rəftarın aşkar edilməsi və sənədləşdirilməsi, məhkumlara adekvat tibbi xidmət və müəssisələrin fiziki mühiti penitensiar müəssisələrdə ciddi problemlər olaraq qalır. Məhkumların şərti azadlığa buraxılması mexanizmi səmərəsizdir. Xalq Müdafiəçisinin ömürlük azadlıqdan məhrum edilmiş məhbusun vaxtından əvvəl şərti azadlığa buraxılması üçün məhkəməyə müraciət etmə müddətinin bir neçə il azaldılması təklifi hələ də yerinə yetirilməmiş qalır.
Daxili İşlər Nazirliyi sistemində saxlanılan şəxslərin bəziləri asayiş keşikçiləri tərəfindən həddindən artıq güc tətbiqi, fiziki və psixoloji zorakılıq halları barədə danışmağa davam ediblər. Vəkilə vaxtında müraciət etmək və ailəyə məlumat vermək problemlidir. Bədən kameralarından istifadə, audio və video çəkilişlərin hazırlanması, polis ərazilərinin videomüşahidə sistemləri ilə tam təchiz edilməsi ilə bağlı məcburi tələbin olmaması problem olaraq qalır.
Bərabərlik hüququ və ayrı-seçkiliyə qarşı mübarizə istiqamətində seçkiqabağı dövrdə siyasi zəmində ayrı-seçkilik riski xeyli artıb. Əvvəlki illərdə olduğu kimi, müxtəlif həssas qrupların bərabərhüquqlarının qorunması məsələsi də problem yaratmışdır.
Son illərdə uşaqların məktəbi tərk etmə nisbətinin artması 2024-cü ildə bir qədər azalıb, lakin statistika hələ də yüksəkdir. Uşaqlara qarşı zorakılığı və uşaq nikahının zərərli praktikasını aradan qaldırmaq üçün uşaqlara dost yanaşmalar və effektiv qanunvericilik qaydaları inkişaf etdirilməlidir. Problem reproduktiv sağlamlıq və xidmətlərə çıxış hüququnun səmərəli həyata keçirilməsidir.
Təəssüf ki, qadınların gender motivli qətllərinin - adam öldürmənin qarşısının alınması və belə hallarda ədalət mühakiməsi və hüquq-mühafizə funksiyalarının səmərəli həyata keçirilməsi hələ də problem olaraq qalır. 2024-cü ildə müəyyən edilmiş 25 qadın qətli və 17 qətlə cəhddən Prokurorluq 16 halda qadın öldürmə, 13 halda isə qadın öldürməyə cəhd müəyyən edib.
Hesabatda insan hüquqlarının qorunmasına nəzarət edən və cavabdeh olan qurumların səmərəli fəaliyyəti üçün zəruri olan təminatlar müzakirə olunur; Ədalət mühakiməsinin qurulması üçün qanunvericilik və institusional dəyişikliklər qəbul edilməlidir. Müzakirələrdə sağlamlıq hüququnun, əmək hüququnun, layiqli əmək haqqı hüququnun müdafiəsi istiqamətində görüləcək tədbirlər, mülkiyyət hüquqlarının həyata keçirilməsi ilə bağlı nöqsanlar diqqət mərkəzində saxlanılır. Qeyd olunur ki, bəzi cüzi irəliləyişlərə baxmayaraq, ölkədə evsizliyin qarşısını almaq üçün vahid baxış yoxdur.
Hesabatda etiqad və din azadlığı, insan hüquqlarının maarifləndirilməsi və mədəni irsin qorunması məsələləri, o cümlədən sığınacaq axtaranların və ekomiqrantların hüquqları baxımından mövcud vəziyyət geniş şəkildə nəzərdən keçirilir.
Hesabat dövründə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçi Aparatına insan hüquqlarının pozulması ilə bağlı 3780 müraciət daxil olub. Onlardan 2390 iş üzrə ərizə məqbul elan edilib və İdarə işlərə mahiyyəti üzrə baxmağa başlayıb. 24 saat fəaliyyət göstərən qaynar xəttə 14 295 zəng daxil olub.
Müəyyən edilmiş insan hüquqlarının pozulması hallarının aradan qaldırılması üçün dövlət orqanlarına 82 tövsiyə və təklif göndərilmişdir; 16 xüsusi məruzə, beynəlxalq qurumlar üçün 1 alternativ hesabat, 2 konstitusiya şikayəti, 11 amicus curiae rəyi və Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinə 4 müraciət hazırlayıb. O, müxtəlif qurumlara çoxsaylı səfərlər edib. Fəaliyyətin ətraflı icmalı ilə fəaliyyət hesabatında tanış olmaq olar.
Gürcüstanda insan hüquq və azadlıqlarının vəziyyəti haqqında 2024-cü il üçün tam parlament hesabatı ilə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin rəsmi saytında tanış olmaq olar

Annual Report on Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia – 2024
The 2024 Report of the Public Defender of Georgia on the Situation of Human Rights and Freedoms reviews the challenges and progress relating to the protection of human rights guaranteed by the Constitution, as well as significant trends that require an appropriate and timely response from the authorities.
The first chapter of the report emphasizes that representatives of the occupation regimes directly involved in the murders of Tamaz Ginturi, Davit Basharuli, Giga Otkhozoria, Archil Tatunashvili and Irakli Kvaratskhelia remain unpunished to this day, for which the Russian Federation bears responsibility. The rights of residents of the occupied territories and those living near the occupation line, illegal detentions across the occupation line and cases of illegal imprisonment, restrictions on movement, education in the native language, health and social protection, illegal so-called borderization and violation of the right to property, as well as the issue of resettlement of IDPs, are discussed in the document.
In 2024, violations of rights during the protests took a particularly severe form. In addition to the beatings and violence against citizens by law enforcement officers, there was persecution and violence against civil activists, journalists and public figures by unknown persons; there were also organized telephone threats and violent intolerance expressed in various forms.
From April 15, 2024 to March 1, 2025, the Public Defender and his representatives visited 624 people detained and injured during the protests. Of these, 360 people (57.7%) indicated ill-treatment.
It is noteworthy that to date, no law enforcement officer has been held accountable for committing ill-treatment.
The situation of media and freedom of expression has been negatively affected by restrictive legislative changes, insecure environment in the country, and outdated legislation regulating access to information; as well as negative rhetoric of high-ranking officials and politicians.
With regard to the inviolability of private life, the rules for conducting covert investigative actions need to be refined.
Poverty remains one of the main challenges in the country. The scale of child poverty is particularly alarming. The number of children under the age of 18 registered in the Unified Database of Socially Vulnerable Families is 369,924, of which 270,712 children receive social assistance.
Poverty also negatively affects the realization of the rights of older persons. The share of the population aged 65 and older in the total population has increased from 15.6% to 16.2% last year. Along with the increase in their number, the percentage of socially vulnerable and those living below the poverty line is also increasing. The shortcomings in the detection, assessment and response to violence against older persons are also noteworthy.
No national accessibility plan has yet been approved to protect the rights of persons with disabilities. There are no standards for access to information or communication for persons with disabilities. Challenges include gaps in the provision of education, detection and prevention of violence, access to justice, and the lack and quality of rehabilitation services for persons with mental health problems.
The process of deinstitutionalization of large-scale psychiatric hospitals and institutions for persons with disabilities has remained an unresolved problem for years.
To achieve full civic integration of representatives of national minorities, more attention should be paid to issues of the official language and bilingual education, as well as access to information on employment and various services.
Overcrowding and individual cases of informal governance, identification and documentation of ill-treatment, adequate medical care for prisoners, and the physical environment of the institutions remain serious challenges in the penitentiary institutions. The mechanism for the early release of prisoners needs to be refined. The Public Defender's proposal to reduce the deadline for life-sentenced prisoners to apply to the court for early release by several years remains unfulfilled.
Some of the detainees continued to speak about the use of excessive force and physical and psychological violence by law enforcement officers in the system of the Ministry of Internal Affairs. Timely access to a lawyer and provision of information to the family remain problematic. The absence of an obligation to use body cameras, to produce audio and video recordings, and to fully equip police premises with video surveillance systems remain problematic.
In the direction of the right to equality and fight against discrimination, the risk of discrimination on political grounds has significantly increased during the pre-election period. As in previous years, the equality of various vulnerable groups has remained a challenge.
The increasing rate of child dropout of recent years has slightly decreased in 2024, however, the statistics are still high. In order to eliminate the harmful practice of child abuse and child marriage, it is necessary to develop child-friendly approaches and effective legislative regulations. Another challenge is effective implementation of the right to reproductive health and access to services.
Unfortunately, prevention of gender-motivated murders of women - fimicide, and the effective implementation of justice in such cases still remain problematic. Of the 25 murders and 17 attempted murders of women that occurred in 2024, the Prosecutor's Office identified femicide in 16 cases, and attempted femicide in 13 cases.
The report discusses the guarantees necessary for the effective functioning of institutions responsible for the protection of human rights; legislative and institutional changes that need to be adopted to ensure a fair trial; measures to be taken to protect the right to health, the right to work and the right to decent remuneration, as well as shortcomings related to the realization of the right to property. It is noted that despite some improvements, there is no unified vision in the country to prevent homelessness.
The report extensively reviews the situation of freedom of belief and religion, issues of human rights education and protection of cultural heritage, as well as the rights of asylum seekers and eco-migrants.
In the reporting period, 3,780 applications were received by the Public Defender of Georgia relating human rights violations. Out of them, 2390 applications were declared admissible and the Office began to consider the merits of the cases. The hotline, which operates 24 hours a day, received 14295 calls.
The Public Defender’s Office issued 82 recommendations and proposals to the state agencies relating to the elimination of violations of rights; prepared 16 special reports, 1 alternative report for international bodies, 2 constitutional complaints, 11 opinions of the friend of the court and 4 communications for the Committee of Ministers of the Council of Europe. It carried out a number of visits to various institutions. A detailed overview of the activities can be found in the Activity Report.
The full 2024 Parliamentary Report on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia can be found on the official website of the Public Defender of Georgia.