Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin toplantıların idarə olunması ilə bağlı bəyanatı
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi noyabrın 24-də Tbilisidə planlaşdırılan etiraz aksiyalarına müraciət edir və toplantıların idarə olunması ilə bağlı bir sıra məsələləri izah edir.
• Dinc toplaşma və nümayiş hüququ Gürcüstan Konstitusiyası və bir sıra beynəlxalq sənədlərlə qorunan əsas insan hüququdur.
• Hüquq-mühafizə orqanları öz səlahiyyətlərini həyata keçirərkən qanunvericiliyin hüdudlarından kənara çıxmamalı, dinc toplantı iştirakçılarına zor tətbiq etməməli, mitinq iştirakçılarının konstitusiya ilə təmin edilmiş hüquqlardan istifadə etməsinə mane olmamalıdırlar.
• Qanunla nəzərdə tutulmuş istənilən halda, zərurət yarandıqda, etirazçılara polisin qanuni tələbini yerinə yetirmək üçün ağlabatan müddət verilməlidir.
• Hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları tərəfindən hər hansı bir güc və ya xüsusi vasitənin tətbiqi ciddi zərurət və mütənasiblik sınağından keçməlidir və hər hansı xüsusi vasitənin tətbiqindən əvvəl xəbərdarlıq edilməlidir.
• Toplantılar zamanı jurnalistlərin fəaliyyətinə mane olmamaq və onların təhlükəsizliyini təmin etmək vacibdir.
Eyni zamanda, Xalq Müdafiəçisi aksiyanın təşkilatçılarını və iştirakçılarını dinc toplantı çərçivəsindən kənara çıxmamağa çağırır.
Xalq müdafiəçisinin nümayəndələri öz səlahiyyətləri daxilində hərəkətlərin gedişinə nəzarət edəcək və lazım gəldikdə müvafiq cavab verəcəklər.

Public Defender’s Statement on Management of Assemblies
The Public Defender of Georgia echoes the protests scheduled for November 24 in Tbilisi and clarifies several issues related to the management of rallies.
• The right to peaceful assembly and demonstration is a fundamental human right, protected by the Constitution of Georgia and a number of international documents.
• Law enforcement agencies, when exercising their powers, should not exceed the limits of legislation, should not use force against peaceful participants in the assembly, and should not prevent participants in the rally from exercising their rights guaranteed by the Constitution.
• In any case provided for by legislation, protest participants should be given a reasonable period of time to comply with the lawful requests of the police, when there is such a necessity.
• The use of any kind of force or special equipment by law enforcement officers must meet the strict test of necessity and proportionality, and the use of any special equipment must be preceded by a warning.
• It is important not to interfere with the activities of journalists and to ensure their safety during assemblies.
At the same time, the Public Defender calls on the organizers and participants in the rally not to go beyond the limits of a peaceful assembly.
Public Defender's representatives will supervise the rallies within the scope of their authority and, if necessary, will respond appropriately.