Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin Dmanisidəki yerli əhali arasındakı baş vermiş qarşıdurmaya dair bəyanatı
İctimaiyyətə məlum olduğu kimi, 16 və 17 may tarixlərində Dmanisidə yerli əhali arasında şiddətli hadisələr baş verdi ki, bu da hadisəni effektiv şəkildə araşdırmaq və gələcəkdə oxşar hadisələrin qarşısını almaq üçün dövlət qurumlarının təcili və təsirli addımlarını tələb edir.
18 may 2021-ci ildə Xalq Müdafiəçisi nümayəndələri Dmanisiyə gəldilər, əhali ilə görüşdülər və münaqişə barədə danışdılar. Alınan məlumata görə, qarşıdurmanın gündəlik səbəblərə görə başladığı və 2 günlük idarə olunmayan şiddətli qarşıdurmaya çevrildiyi iddia edildi. Hadisələrin bu cür inkişafı Dmanisi'nin çox etnik əhalisi arasında qarşıdurma təhlükəsi yaratdı. Buna görə dövlətin münaqişənin səbəblərinin düzgün qiymətləndirilməsinə və dərk edilməsinə, vətəndaş inteqrasiyası istiqamətində daha aktiv siyasət aparılmasına xüsusi diqqət yetirməsi vacibdir.
Xalq Müdafiəçinin qiymətləndirməsinə görə, hadisə zamanı bir sıra hallarda hüquq-mühafizə orqanının cavabı effektiv olmayıb. Münaqişədə iştirak edən şəxslər vaxtında cavab verə bilməyən və vəziyyəti həll edə bilməyən polislərin olduğu yerdə bir-birilərini fiziki təhqir etdilər.
Xüsusi narahatlıq doğuran hadisələri işıqlandırmaq məqsədi ilə hadisə yerindəki medya vasitələrinin nümayəndələrinə qarşı fiziki hücum və avadanlıqların zədələnməsi faktlarıdır. Ombudsman hüquq-mühafizə orqanlarını effektiv istintaq aparılmadan media nümayəndələrinə edilən bir hücum hadisəsini tərk etməməyə çağırır. Jurnalistlərə edilən hücumda məsuliyyət daşıyanların məsuliyyətə cəlb edilməsi də vacibdir. Xalq Müdafiəçisi istintaqın gedişini araşdıracaq.
Eyni zamanda, Xalq Müdafiəçisi, yüksək vəzifəli bir siyasi məmur tərəfindən Dmanisi'nin yerli sakinləri arasında iddia edilən cinayət qarşıdurması ilə əlaqəli bir xarici ölkənin xatırlanmasını və hadisənin bununla əlaqəli olduğunu göstərdiyini tənqidi qiymətləndirir.
Bu mərhələdə mümkün pozuntulara görə ədalət mühakiməsinin həyata keçirilməsinə, baş verənlərin hüquqi qiymətləndirilməsinə və səmərəli istintaqa təsirli addımların atılması vacibdir. Həm də mövcud hadisələr açıq şəkildə göstərdi ki, oxşar halların qarşısını almaq üçün gələcəkdə mülki inteqrasiya siyasətinin dərk edilməsi və gücləndirilməsi lazımdır.

Public Defender’s Statement on Conflict between Locals in Dmanisi
As it is known to the public, on May 16 and 17, violent incidents took place among the local population in Dmanisi, which requires immediate and active steps by the state agencies in order to effectively investigate the case and prevent similar incidents in the future.
On May 18, 2021, representatives of the Public Defender arrived in Dmanisi. They met with the local population and talked about the conflict. According to the information received, a minor conflict among locals escalated into a two-day uncontrolled violent confrontation. Similar development of events created the threat of confrontation among the multi-ethnic population of Dmanisi. Therefore, it is important for the State to pay special attention to the correct assessment and understanding of the causes of the conflict, as well as to pursue a more active policy towards civic integration.
According to the Public Defender, the response of the law enforcement agency was ineffective to a number of incidents during the conflict. The persons involved in the conflict physically assaulted each other in the presence of the police, who were unable to respond timely or defuse the situation.
The physical assaults on representatives of the media and damages to their equipment are of particular concern. The Public Defender calls on the law enforcement agencies not to leave any case of assault on media representatives without an effective investigation and to hold perpetrators responsible. The Public Defender will monitor the investigation into the case.
At the same time, the Public Defender critically assesses the statement of a high-ranking political official, referring to a foreign country in connection with the alleged criminal confrontation between the locals of Dmanisi.
At this stage, it is important to take effective steps to respond to alleged violations, make proper legal assessment of the incident, conduct effective investigation and administer justice. In addition, the above events have clearly shown that the policy of civil integration needs to be analyzed and strengthened in order to prevent similar incidents in the future.