Gürcüstanın “Xarici təsirin şəffaflığı haqqında” qanun layihəsi ilə bağlı Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının bəyanatı
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı Gürcüstanın “Xarici təsirin şəffaflığı haqqında” qanun layihəsinə səslənir və hesab edir ki, təklif olunan layihə insan hüquqlarının beynəlxalq və daxili müdafiəsi standartlarına uyğun deyil və müasir demokratik dövlətin əsas prinsipləri ilə bir araya sığmır.
Sözügedən qanun layihəsində şəffaflığın təmin edilməsi məqsədilə gəlirləri xaricdən əldə edilən sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olmayan (qeyri-kommersiya) hüquqi şəxslərin və kütləvi informasiya vasitələrinin “xarici təsir agenti” kimi qeydiyyata alınması nəzərdə tutulur. Belə hüquqi şəxslər maliyyə hesabatı üzrə öhdəliklərə tabe olacaqlar, o cümlədən, keçmiş təqvim ili ərzində xərclənmiş pul vəsaitlərinin məbləği və təyinatı barədə məlumatların təqdim edilməsi. Bu da bu məlumatların açıqlanmasını göstərir. Layihəyə əsasən, “xarici təsir agenti”ni müəyyən etmək üçün Gürcüstanın Ədliyyə Nazirliyi monitorinq həyata keçirmək imkanı əldə edəcək, onun çərçivəsində ona bütün lazımi məlumatları emal etmək səlahiyyəti veriləcək, şəxsi məlumatlar daxil olmaqla. Layihə həmçinin Nazirliyə cərimələr tətbiq etmək və təşkilatları məcburi qeydiyyata almaq səlahiyyəti verir. Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı qeyd edir ki, Gürcüstan Konstitusiyası ilə təmin edilən birləşmək və ifadə azadlığı demokratik cəmiyyətin mövcudluğu üçün zəruri ilkin şərtdir, qeyri-hökumət və media təşkilatları demokratiyanın, qanunun aliliyinin və insan hüquqlarının həyata keçirilməsinin təşviqinə kollektiv şəkildə töhfə vermək imkanı verir. BMT-nin İnsan Hüquqları Müdafiəçiləri haqqında Bəyannaməsi belə birliklərə öz fəaliyyətlərini həyata keçirmək üçün resurslar (o cümlədən xarici mənbələrdən maliyyələşmə) axtarmaq, almaq və istifadə etmək hüququ verir.[1] Eyni zamanda, dövlətlər insan haqları müdafiəçilərinin maneəsiz fəaliyyət göstərmələri üçün əlverişli mühit yaratmağa borcludurlar.[2]
Birləşmə və ifadə azadlığı, eləcə də şəxsi toxunulmazlıq hüququ ilə bağlı Rusiya Federasiyasının və Macarıstanın qanunvericiliyində Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi, Avropa İttifaqının Ədalət Məhkəməsi, ATƏT tərəfindən əks olunmuş oxşar tənzimləmə /DTİHB-nin Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosu , (ATƏT/DTİHB), Avropa Şurasının İnsan Hüquqları üzrə Komissarı, Venesiya Komissiyası və BMT-nin Xüsusi Məruzəçisi , bunu mənfi qiymətləndirib.
Xüsusilə, ATƏT/Demokratik Təsisatlar və İnsan Haqları Bürosunun qiymətləndirməsinə görə, hüquq müdafiəçiləri tez-tez damğalama və nüfuzdan salma kampaniyalarının ünvanına çevrilirlər ki, bu da başqa şeylərlə yanaşı, müvafiq ölkələrdə onları “xarici agent” kimi elan etmək, bunu hüquqi tənzimləmələrin qəbulu ilə ifadə etmək olar.[3] Beynəlxalq təşkilatların fikrincə, təşkilatların statusunun bu cür müəyyən edilməsi onlara qarşı inamsızlıq, qorxu və düşmənçilik mühiti yaradır.[4] Venesiya Komissiyasının fikrincə, sözügedən termin kommunist dövründə işlədilən ritorikanı geri qaytarır, vətəndaş cəmiyyətinə damğa vurur, onların reputasiyasına xələl gətirir və fəaliyyətlərinə ciddi mane olur.[5] Avropa Şurasının İnsan Hüquqları üzrə Komissarının fikrincə, tarixi kontekst nəzərə alınmaqla, “xarici agent”i “xarici casus” və “satqın”la əlaqələndirmək olar ki, bu da belə şəxslərlə rəftar etməyi çətinləşdirəcək. Cəmiyyətdə və xüsusilə dövlət məmurlarının əməkdaşlığı [6] və nəticədə onların siyasi həyata cəlb edilməsi. Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin fikrincə, bu termindən istifadə birləşmək azadlığına əsassız müdaxilədir, belə ki, müvafiq təşkilatların xarici nəzarət altında olması təəssüratı yaradır.[7] Onu da qeyd etmək lazımdır ki, Venesiya Komissiyasının qiymətləndirməsinə görə, təşkilatların onların razılığı olmadan agent kimi qeydiyyata alınması da birləşmək və ifadə azadlığına qeyri-mütənasib müdaxilədir və bu imkan qanunla müəyyən edilməməlidir.[8]
Gürcüstan Konstitusiyasının 78-ci maddəsini nəzərə alaraq, Avropa İttifaqının Ədalət Məhkəməsinin[9] Macarıstana bənzər hüquqi tənzimləməni Avropa İttifaqının fundamental prinsipləri və hüququ ilə uyğun gəlməyən qərarı xüsusilə diqqətəlayiqdir.
Təqdim olunan qanun layihəsinin “xarici təsir agentləri” hesab edilən və onlarla müxtəlif münasibətlərdə olan şəxslər haqqında külli miqdarda fərdi məlumatların toplanması və dərc edilməsinə zəmin yaratmasına xüsusi diqqət yetirilməlidir. Yuxarıda göstərilənlərin təşkilatların özlərinə əsassız təşkilati yük qoyması və onları əsas fəaliyyətlərindən kənarlaşdıra bilməsi ilə yanaşı,[10] O, bu təşkilatlarla hər hansı formada, o cümlədən əmək və ya xidmət müqaviləsi münasibətlərində olan hər hansı bir şəxsin şəxsi məlumatlarının emalı və açıqlanması imkanını yaratmaqla məxfilik hüququnu poza bilər. O, bu təşkilatlarla hər hansı formada, o cümlədən əmək və ya xidmət müqaviləsi münasibətlərində olan hər hansı bir şəxsin şəxsi məlumatlarının emalı və açıqlanması imkanını yaratmaqla məxfilik hüququnu [11] poza bilər.
Qeyd etmək lazımdır ki, həmkarlar ittifaqlarının fəaliyyətinin şəffaflığının təmin edilməsi mühüm qanuni məqsəddir və bu məqsədə çatmaq üçün müvafiq hüquqi tənzimləmə[12] , habelə xarici yardım haqqında məlumatların toplanması, təhlili və hesabatı (eAIMS) aləti olmaması Gürcüstana da məlumdur. Bununla belə, təklif olunan yeni qanunun hüquqlara müdaxilə etməsinin əsaslı sayılması üçün bu, “təcili ictimai ehtiyac”ın mövcudluğuna əsaslanaraq zəruri olmalı, eyni zamanda, məhdudlaşdırıcı vasitələr və müşayiət olunan prosedurlar qeyri-mütənasib olmamalıdır, Hansı ki, Xalq Müdafiəçisi Aparatının qiymətləndirməsinə görə, təqdim olunan qanun layihəsi təmin edə bilməz.
Bütün qeyd olunanları nəzərə alsaq, təqdim olunan qanun layihəsinin qəbulu insan hüquqlarının müdafiəsi standartlarına uyğun olmayacaq.
[1] BMT-nin İnsan Hüquqları Müdafiəçiləri haqqında Bəyannaməsi, Maddə 13..
[2] BMT-nin İnsan Hüquqları Şurası, İnsan Hüquqları Müdafiəçilərinin Müdafiəsi haqqında Qətnamə, 12 aprel 2013-cü il,A/HRC/RES/22/6, bənd. 2.
[3] ATƏT/Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Ofisi (ATƏT/DTİHB) 2014-cü il İnsan Hüquqları Müdafiəçilərinin Müdafiəsi üzrə Təlimat, para. 120 və bənd. 214, internet saytında mövcuddur: < bit.ly/3k9b94y > [16.02.2023.
[4] QHT-lər haqqında Qırğızıstan Respublikasının Qanun layihəsinə dair ATƏT/DTİHB və Venesiya Komissiyasının Birgə Rəyi, CDL-AD(2013)030, 16 oktyabr 2013-cü il, para. 47, internet saytında mövcuddur: < bit.ly/3S1UvQU > [16.02.2023].
[5] Rusiya Federasiyasının Xarici Agentlər haqqında Qanununa dair Venesiya Komissiyasının rəyi, CDL-AD(2014)025, 17 iyun 2014-cü il, bənd. 132, internet saytında mövcuddur: < bit.ly/3K8mahi > [16.02.2023]..
[6] Avropa Şurasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin Rusiya Federasiyasının qanunu ilə bağlı rəyi, CommDH(2013)15, 15 iyul 2013-cü il, bənd. 57, internet saytında mövcuddur: < bit.ly/3K6LDYu > [16.02.2023]..
[7] Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin 14 iyun 2022-ci il tarixli Ecodefense və Digərləri v. Rusiya, Cümə. 136. .
[8] Rusiya Federasiyasının Xarici Agentlər haqqında Qanununa dair Venesiya Komissiyasının rəyi, CDL-AD(2014) 025, 17 iyun 2014-cü il, bənd. 63 və bənd. 134.
[9] Avropa Komissiyası Macarıstana qarşı iş üzrə Avropa İttifaqı Ədalət Məhkəməsinin 18 iyun 2020-ci il tarixli qərarı.
[10] Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin 14 iyun 2022-ci il tarixli Ecodefense və Digərləri v. Rusiya, Cümə. 159.
[11] Avropa Komissiyası Macarıstana qarşı iş üzrə Avropa İttifaqı Ədalət Məhkəməsinin 18 iyun 2020-ci il tarixli qərarı, bənd. 120-134.
[12] Gürcüstanın Vergi Məcəlləsinin 32-ci maddəsi <https://matsne.gov.ge/document/view/1043717?publication=194>

Statement of Public Defender’s Office on Draft Law of Georgia on Transparency of Foreign Influence
The Public Defender’s Office is echoing the draft law of Georgia "On transparency of foreign influence" and considers that the proposed document does not comply with international or domestic human rights standards and is incompatible with the basic principles of a modern democratic state.
To ensure transparency, the above-mentioned draft law provides for the registration of non-entrepreneurial (non-commercial) legal entities and media outlets as "agents of foreign influence" if they receive some of their funding from abroad. According to the bill, such legal entities shall be subject to financial reporting obligations, which include, inter alia, providing information on the amount and purpose of any funds spent in the previous calendar year. The bill also provides for making this information public. In order to identify the "agent of foreign influence", the Ministry of Justice of Georgia will have the opportunity to carry out monitoring, within the framework of which, it will be granted the authority to process all necessary information, including personal data. The bill also gives the Ministry the power to impose fines and force the registration of organizations. The Public Defender’s Office points out that freedom of association and expression guaranteed by the Constitution of Georgia is a vital prerequisite for the existence of a democratic society, which enables non-governmental and media organizations to jointly contribute to the promotion of democracy, the rule of law and realization of human rights. The UN Declaration on Human Rights Defenders grants such associations the right to solicit, receive and utilize resources (including to receive funding from foreign sources) for the purpose of carrying out their activities.[1] At the same time, States are responsible to create a safe and enabling environment in which human rights defenders can operate free from hindrance.[2]
In light of freedom of association and expression, as well as the right to privacy, similar regulations reflected in the legislation of the Russian Federation and Hungary have been criticized by the European Court of Human Rights, the Court of Justice of the European Union, the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), the Council of Europe Commissioner for Human Rights, the Venice Commission and the UN Special Rapporteur.
In particular, pursuant to the assessment of the OSCE/ODIHR, human rights defenders invariably become targets of stigmatization and smear campaigns that can be launched in various countries, inter alia, by adopting legislative regulations to label them as “foreign agents”.[3] International organizations point out that defining the status of organizations in this way creates an atmosphere of distrust, fear and hostility towards them.[4] According to the Venice Commission, by bringing back the rhetoric used during the communist period, this term stigmatizes civil society to which it is applied, tarnishing their reputation and seriously hampering their activities.[5] As stated in the relevant opinion of the Human Rights Commissioner of the Council of Europe, taking into account the historical context, a "foreign agent" may be associated with a "foreign spy" or a "traitor", which will complicate their cooperation with society and especially government officials,[6] and as a result, their involvement in political life. According to the European Court of Human Rights, the use of this term is an unjustified interference with freedom of association, insofar as it creates the impression that the corresponding organizations are under foreign control.[7] The Venice Commission's assessment is also noteworthy, which maintains that registering organizations as foreign agents without their consent amounts to a disproportionate interference with the right to freedom of association and expression, and this possibility should not be established by law.[8]
Taking into account Article 78 of the Constitution of Georgia, the decision of the Court of Justice of the European Union[9] merits particular emphasis, which considered the similar regulations in Hungary inconsistent with the EU law and fundamental principles.
Special attention should be paid to the fact that the bill creates the basis for the collection and publication of a large amount of personal data on persons considered to be "agents of foreign influence" or those in varying relationships with such persons. In addition to potentially imposing an unjustified organizational burden on organizations and detracting them from their core activities,[10] it may contravene the right to privacy[11] by creating the possibility of processing and disclosing the personal data of any individual who has any form of employment or service contractual relationship with these organizations.
It should be noted that ensuring the transparency of the activities of associations constitutes an important legitimate aim and pertinent legal regulation[12] for achieving this goal, as well as the tool for collecting, analyzing and reporting information on foreign aid (eAIMS),[13] is not unknown to Georgia as well. However, in order for the proposed interference with human rights to be considered justified, it must be necessary due to "pressing social need" and at the same time, the restrictive measures and accompanying procedures must not be disproportionate, which, according to the assessment of the Public Defender's Office, is not met by the draft law.
Taking into account all the above, we consider that the adoption of the draft law will not be in line with human rights standards.
[1] UN Declaration on Human Rights Defenders, Article 13.
[2] UN Human Rights Council, Resolution on the Protection of Human Rights Defenders, 12 April 2013,
A/HRC/RES/22/6, para. 2.
[3] OSCE/Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR), Guidelines on the Protection of Human Rights Defenders, 2014, para. 120, para. 214, available at: < bit.ly/3k9b94y > [16.02.2023].
[4] Joint Interim Opinion of the OSCE/ODIHR and the Venice Commission on the Draft Law Amending the Law on Non-Commercial Organisations and other Legislative Acts of the Kyrgyz Republic, CDL-AD(2013)030, 16 October 2013, para. 47, available at: < bit.ly/3S1UvQU > [16.02.2023].
[5] Opinion of the Venice Commission on the law of the Russian Federation on Foreign Agents, CDL-AD(2014)025, 17 June 2014, para. 132, available at: < bit.ly/3K8mahi > [16.02.2023].
[6] Opinion of the Commissioner for Human Rights of the Council of Europe on the legislation of the Russian Federation on Non-Commercial Organisations, CommDH(2013)15, 15 July 2013, para. 57, available at: < bit.ly/3K6LDYu > [16.02.2023].
[7] Judgement of the European Court of Human Rights of June 14, 2022 in the case of Ecodefense and Others v. Russia, Fri. 136.
[8] Opinion of the Venice Commission on the law of the Russian Federation on Foreign Agents, CDL-AD(2014) 025, 17 June 2014, para. 63 and para. 134.
[9] Judgement of the Court of Justice of the European Union of June 18, 2020 in the case European Commission v Hungary.
[10] Judgement of the European Court of Human Rights of June 14, 2022 in the case of Ecodefense and Others v. Russia, para. 159.
[11] Judgement of the Court of Justice of the European Union of June 18, 2020 in the case European Commission v Hungary, para. 120-134.
[12] Article 32 of the Tax Code of Georgia, <https://matsne.gov.ge/document/view/1043717?publication=194>
[13] The eAIMS (e-Aid Information Management System) system, created jointly by the Ministry of Finance of Georgia, the Office of the State Minister of Georgia for European and Euro-Atlantic Integration, and the Administration of the Georgian Government, is an information collection, analysis, and reporting tool aimed at improving transparency, accountability, and effectiveness of international aid flows (development assistance) to Georgia, <https://eaims.ge/>