Holokost qurbanlarının anım günü ilə bağlı Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi aparatının bəyanatı
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı Birləşmiş Millətlər Təşkilatının təşəbbüsü ilə 2005-ci ildən yanvarın 27-də qeyd olunan Holokostu Anma Gününə səslənir. Bu günün qeyd olunması təkcə simvolik məna daşımır, çünki o, etnik, dini və ya digər kimliyə əsaslanan qəbul edilməməsi və nifrətin doğura biləcəyi faciənin miqyasını anlamağa kömək edir.
Təəssüf ki, müxtəlifliyin qəbul edilməməsi və buna görə insanların təcrid və sıxışdırılması, o cümlədən Gürcüstanda bu gün də məlum deyil. Müxtəlif sosial qrupların nümayəndələrinin ayrı-seçkilik zəminində hüquq və azadlıqlarının pozulduğunu qeyd edən Xalq Müdafiəçisi aparatına daxil olan açıqlamalar bunu sübut edir. Bir qayda olaraq, fərqli olanların ayrı-seçkiliyi və kənarlaşdırılması mücərrəd qorxulara və zərərli stereotiplərə əsaslanır. Bu baxımdan düzgün dərk etmək lazımdır ki, hər bir mədəniyyət müxtəlif insan qruplarından ibarətdir və qarşılıqlı hörmət və qarşılıqlı qəbul olmadan sivil və təhlükəsiz cəmiyyət formalaşdırmaq mümkün deyil.
Əlamətdar haldır ki, beynəlxalq insan hüquqlarının müdafiəsi sistemi İkinci Dünya Müharibəsi zamanı baş verən vəhşiliklərə cavab olaraq bugünkü formada formalaşmışdır. Bu fədakarlığın miqyasını başa düşmək, ona hörmət etmək və hər cür səy göstərmək çox vacibdir ki, müasir dünyada fərqliliyə dözümsüzlük heç bir qrupun hüquqlarını pozmaq üçün əsas olmasın.
Holokost qurbanlarının qurtuluş gününü qeyd etmək məqsədilə Xalq Müdafiəçisi yanında Tolerantlıq Mərkəzi, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Gürcüstan Assosiasiyası və İliya və Tbilisi Dövlət Universitetlərinin dəstəyi ilə tədbir keçirib. Tədbirdə Xalq Müdafiəçisi Aparatı Bərabərlik şöbəsinin müdiri Ketevan Şubaşvili Gürcüstanda ayrı-seçkiliyin qadağan olunmasının çətinlikləri və bərabərliyin qorunması prosesində Holokost qurbanlarının xatirəsinin yad edilməsinin vacibliyindən danışıb.
Tədbir Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Gürcüstan Assosiasiyası tərəfindən həyata keçirilən USAİD-in “Müxtəliflikdə birlik” proqramının dəstəyi ilə keçirilib.

Statement of Public Defender’s Office on Day of Commemoration in Memory of Victims of Holocaust
The Public Defender’s Office of Georgia echoes the Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust, which has been celebrated on January 27 on the initiative of the United Nations since 2005. The celebration of this day does not only have a symbolic meaning, as it helps us to understand the scale of the tragedy that can be caused by intolerance and hatred based on ethnic, religious or other grounds.
Unfortunately, intolerance, exclusion and oppression of the different, including in Georgia, is not a rare thing even today. This is evidenced by the applications received by the Public Defender’s Office, in which representatives of various social groups point to the violations of their rights and freedoms on discriminatory grounds. As a rule, discrimination and exclusion of the different are based on abstract fears and harmful stereotypes. In this regard, it is necessary to properly realize that each culture consists of different groups of people, and without mutual respect and tolerance, it is impossible to form a civilized and safe society.
It is significant that the international human rights system in the form that we have today was created in response to the atrocities committed during the Second World War. It is very important to understand the magnitude of this sacrifice, to respect it and to make every effort so that in the modern world, the intolerance of the different does not become the basis for violating the rights of any group.
The Tolerance Center of the Public Defender, with the support of the United Nations Association of Georgia, Ilia University and Tbilisi State University, held an event to celebrate the Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust. At the event, Ketevan Shubashvili, Head of the Equality Department of the Public Defender's Office, spoke about the challenges relating to non-discrimination in Georgia and the importance of remembering the victims of the Holocaust in the process of protecting equality.