Onlayn konfrans "Cinsi təcavüzü tənzimləyən qanuni normaların tətbiqi: qazanılan nəticələr və çağırışlar"
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının təşəbbüsü və Şərq-Qərb İdarəetmə İnstitutu (EWMI) tərəfindən həyata keçirilən ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) "Gürcüstanda Qanunun Aliliyinə Dəstək" (PROLoG) proqramı 2 dekabr 2020-ci il tarixində, onlayn bir konfrans keçirdi - "Cinsi təcavüzü tənzimləyən qanuni normaların tətbiqi: qazanılan nəticələr və çağırışlar". Tədbir gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 günlük kampaniyanın bir hissəsi idi.
Konfransda cinsi təcavüzün tənzimlənməsi prosesində əldə olunan nəticələr və çətinliklər, mövcud qanunvericiliyin effektivliyi və praktiki tətbiqi müzakirə edilmişdir. İştirakçılar iş yerində cinsi təcavüz hallarında sübut etmə yükü və sübut standartı, ictimai məkanda cinsi təcavüz hallarında ictimai məkanın tərifi, statistik məlumatlar, tətbiqetmələr və problemlərdən bəhs etdilər.
"Cinsi təcavüz hadisələrini müzakirə etməyə başladığımızda, müvafiq milli qanunvericilik yox idi və beynəlxalq qurumlar tərəfindən hazırlanmış standartlara əsaslanan halları araşdırmağa çalışdıq. Ötən il cinsi təcavüz qanunvericilik səviyyəsində qadağan edildi və bu da xalq müdafiəçisinə yönləndirmələrin artmasına kömək etdi. Bu günə qədər 24 cinsi təcavüz hadisəsini nəzərdən keçirdik, bunlardan 11-də qadınlara qarşı cinsi təcavüz olduğunu təsbit etdik. İşlərin müxtəlifliyi bizə milli standartları tətbiq etmək və ən yaxşı təcrübələri inkişaf etdirmək imkanı verir" - deyə Gürcüstanın xalq müdafiəçisi Nino Lomcaria salamlama nitqində bildirdi.
Tədbirdə USAID-Gürcüstan Demokratiya, İdarəetmə və Sosial İnkişaf Direktoru Adam Şmit, Daxili işlər nazirinin müavini Nino Tsatsiaşvili, Cinsi Bərabərlik Şurasının üzvü Nino Tsilosani, Ədliyyə Yüksək Şurasının hakim üzvü Tamar Oniani, Gürcüstan Baş nazirinin insan hüquqları və gender bərabərliyi məsələləri üzrə müşaviri Lela Akiaşvili.
İş yerində və ictimai məkanda cinsi təcavüzü tənzimləmək üçün 2019-cu ildə həyata keçirilmiş qanunvericilik dəyişikliklərinə əsasən, ayrıseçkilik əleyhinə mexanizmdən səmərəli istifadə və qərarların icrası istiqamətində ictimai müdafiəçinin səlahiyyətlərini əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirildi. Gürcüstanın xalq müdafiəçisi xüsusi məkanda cinsi təcavüz hallarının araşdırılması və icrası, Gürcüstanın Daxili İşlər Nazirliyi isə ictimai yerlərdə araşdırılması və təqibinə cavabdehdir.
Bu müsbət addımın atılmasına baxmayaraq, ölkədə zərərçəkənlərin cavab vermə dərəcəsi hələ də qənaətbəxş deyil. Qadınlar hələ də bu kimi faktlarla müşayiət olunan sosial və ya psixoloji maneələri aşmaqda çətinlik çəkirlər. Ancaq ciddi problem sübutların olmaması və ya çatışmazlığıdır. Tipik olaraq, bu kimi hallar qurbanla cinayətkar arasında, şahidlərsiz və digər dəlillər olmadan baş verir ki, bu da bir çox qadının öz hüquqları uğrunda mübarizə aparmasına mane olur.

Online Conference on Enforcement of Legal Norms Regulating Sexual Harassment: Results Achieved and Challenges
On December 2, 2020, an online conference on “Implementation of Legal Norms Regulating Sexual Harassment: Results Achieved and Challenges” was held at the initiative of the Public Defender’s Office and with the support of the USAID programme - "Promoting Rule of Law in Georgia" (PROLoG) that is being implemented by the East-West Management Institute (EWMI). The event was part of a 16-day activism against gender-based violence.
The the results achieved and challenges in the process of regulating sexual harassment, as well as the effectiveness of legislation and its practical implementation were discussed at the conference. The participants talked about the burden of proof and standard of evidence in cases of sexual harassment in the workplace, the definition of public space in cases of sexual harassment in public space, statistics, practices and challenges.
"When we started discussing cases of sexual harassment, there was no relevant national legislation and we tried to examine cases based on the standards developed by international institutions. Sexual harassment was banned at the legislative level last year, which increased the rate of applying to the Public Defender. To date, we have reviewed 24 alleged cases of sexual harassment and we have established sexual harassment in relation to 11 women. The diversity of cases allows us to introduce national standards and develop best practices," - Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, said in her welcoming speech.
Adam Schmidt, Director ofDemocracy, Governance and Social Development atUSAID Georgia, Nino Tsatsiashvili, Deputy Minister of Internal Affairs, Nino Tsilosani, Member of the Gender Equality Council, Tamar Oniani, Member of the High Council of Justice, Lela Akiashvili Prime Minister's Advisor on Human Rights and Gender Equality Issues, delivered speeches at the event.
On the basis of the legislative changes made in 2019 for the purpose of regulating sexual harassment in the workplace and public space, the powers of the Public Defender have been significantly expanded in terms of the effective use of the anti-discrimination mechanism and enforcement of decisions. The Public Defender of Georgia is responsible for the examination of cases of sexual harassment in the private space and enforcement, while the Ministry of Internal Affairs of Georgia is responsible for the cases of sexual harassment in the public space.
Despite this positive step, the victims’ response rate is still unsatisfactory in the country. Women still find it difficult to overcome the social and psychological barriers that accompany such facts. In addition, the lack of evidence is a serious challenge. Typically, such cases occur between the victim and the abuser, without witnesses or other evidence, which prevents many women from fighting for their rights.