Polis tədbirlərinin aparılması ilə bağlı bəyanat
Qeyd edək ki, son günlər mətbuatda və sosial şəbəkələrdə metropolitendə hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları tərəfindən polis tədbirləri, o cümlədən yerüstü axtarışlar davam etdirməsi, sərnişinlərin narazılığına və mübahisəsinə səbəb olması barədə məlumatlar yayılır.
Biz Daxili İşlər Nazirliyini ciddi şəkildə müəyyən edilmiş qaydalara uyğun hərəkət etməyə, polis tədbirlərinin, o cümlədən Gürcüstan Qanununda nəzərdə tutulmuş yerüstü yoxlamaların və yoxlamaların həyata keçirilməsi zamanı "Polis haqqında" qanunvericiliklə müəyyən edilmiş əsas olmadan vətəndaşlara baxış keçirməməyə çağırırıq.
İctimaiyyətə izah edirik ki, insanın səthi müayinəsi onun paltarının yalnız xarici səthinə əl ilə, xüsusi alət və ya vasitə ilə toxunmağı nəzərdə tutur. Bundan əlavə, polis əməkdaşı yerüstü yoxlama və yoxlama apararkən müvafiq protokol tərtib etməyə borcludur.
Hüquqların pozulması halları ilə bağlı məlumat vermək üçün Xalq Müdafiəçisinin 14 81 qaynar xətti 24 saat işləyir.

Statement on Police Measures
It is noteworthy that in recent days, information has been circulating in the media and social networks that law enforcement officers continue to conduct police measures, including frisk searches, in the metro, which causes dissatisfaction and arguments with passengers.
We call on the Ministry of Internal Affairs to strictly comply with the rules when conducting police measures, including frisk searches provided for by the Law of Georgia on Police, and not to conduct searches of citizens without the grounds established by the law.
A frisk search of a person involves touching only the outer surface of his clothing with hands, special tools or equipment. In addition, a police officer is obliged to draw up a special document when conducting a frisk search.
The hotline of the Public Defender's Office - 14 81 - operates 24 hours a day to receive reports of human rights violations.