ATƏT/DTİHB “Toplaşmalar və nümayişlər haqqında” qanuna dəyişikliklərlə bağlı hesabatını dərc edib
Xalq Müdafiəçisinin müraciəti əsasında ATƏT/DTİHB “Məclislər və təzahürlər haqqında” qanuna, İnzibati Xətalar Məcəlləsinə və Cinayət Məcəlləsinə edilən dəyişikliklərin beynəlxalq insan hüquqları standartlarına uyğunluğunu qiymətləndirib. ATƏT/DTİHB-nin dərc etdiyi nəticə kifayət qədər tənqidi xarakter daşıyır və yuxarıda qeyd olunan qanunvericilik dəyişikliklərinin İnsan Hüquqlarının və Əsas Azadlıqların Müdafiəsi üzrə Avropa Konvensiyası və Mülki və Siyasi Hüquqlar Haqqında Beynəlxalq Paktla uyğunsuzluğunu göstərir.
Nəticədə qeyd olunduğu kimi, dövlətin dinc toplantıların keçirilməsinə köməklik göstərməsinə dair müsbət öhdəliyi qanunvericilik bazasında və müvafiq təcrübədə öz əksini tapmalıdır. Bu hüququn məhdudlaşdırılmasına baxarkən, onu digər hüquqlar və daha geniş ictimai maraqlarla müqayisə edərkən, dövlət onun təşviqini lüzumsuz və qeyri-mütənasib məhdudiyyətlərdən üstün tutmalıdır.
ATƏT/DTİHB-nin hesabatında göstərilir ki, bəzi yeni qanunvericilik dəyişiklikləri, məsələn, kortəbii etirazlar barədə dərhal məlumat vermək öhdəliyinin tətbiqi, mülkiyyətçinin yazılı razılığı olmadan qapalı yerlərdə və binalarda etiraz aksiyalarının keçirilməsinə ümumi qadağa, müvəqqəti tikililərin tikintisinə qadağa, kütləvi və ya cinayət xarakterli hər hansı bir qadağa, hər hansı inzibati və digər sanksiyalar tətbiq edilməlidir rənglənmiş və ya tamamilə yenidən işlənmişdir. EUTIO/Odiri həmçinin göstərir ki, qeyri-mütənasib sanksiyalar özlüyündə dinc toplaşmaq hüququnun pozulmasını müəyyən etmək üçün kifayət ola bilər.
Nəticəyə əsasən, toplantıların qadağan edilməsi üçün digər əsaslara yenidən baxılmalı və ya ən azı daha diqqətlə və dar formada formalaşdırılmalıdır ki, onların aydın şəkildə müəyyən edilməsi, ciddi şəkildə zəruri olması, mütənasibliyi və dinc toplaşmaq hüququnun həyata keçirilməsinə qeyri-mütənasib təsir göstərməsin.
ATƏT/DTİHB-nin rəyində qeyd olunduğu kimi, “Toplaşmalar və nümayişlər haqqında” qanunun pozulmasına görə cəza tədbiri kimi inzibati həbsin tətbiqi ləğv edilməli, xüsusilə də kiçik pozuntulara görə cərimələrin məbləği onların vurulmuş zərərlə mütənasibliyini təmin etmək üçün əsaslı şəkildə azaldılmalıdır.
Nəticənin tam versiyası ilə göstərilən linkdə tanış olmaq olar.