Xalq Müdafiəçinin nümayəndələri Tbilisi, Ozurqeti, Lançxuti və Potidə saxlanılanlara baş çəkiblər.
12-13 yanvar 2025-ci il tarixlərində Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələri Tbilisi, Ozurqeti, Lançxuti və Potidə saxlanılan əlavə 16 vətəndaşa baş çəkiblər. Onlardan dördü polis tərəfindən həddindən artıq güc və pis rəftarın mümkünlüyünə işarə edir.
Hər bir faktla bağlı hüquq müdafiəçiliyi növbəti hüquqi cavabın verilməsi üçün Xüsusi İstintaq Xidmətinə müraciət edib. İstintaqın gedişinə Xalq Müdafiəçisi nəzarət edəcək.
Bir çox məhbuslar səbəbsiz həbs olunduqlarını və qanunla təmin olunan hüquqlarının onlara izah edilmədiyini bildirirlər. Onlar polisin şifahi təhqirlərinə də işarə edirlər. Məhbuslardan biri əsassız həbsə etiraz olaraq aclıq aksiyası elan edib.
Burada qeyd edək ki, təəssüf ki, gecə saatlarında Xalq Müdafiəçisinin nümayəndəsinə Daxili İşlər Nazirliyinin binalarından birinə girib dərhal saxlanılan şəxslərə baş çəkmək imkanı verilməməsi halı olub. Buna uyğun olaraq, Daxili İşlər Nazirliyinə çağırırıq ki, Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələri saxlanılan şəxslərə baş çəkmə prosesində maneələrlə üzləşməsin.

Public Defender's Authorized Representatives Visit Detainees in Tbilisi, Ozurgeti, Lanchkhuti and Poti
On January 12-13, 2025, Public Defender's representatives additionally visited 16 detainees in Tbilisi, Ozurgeti, Lanchkhuti and Poti. Four of them indicate alleged use of excessive force and ill-treatment by the police.
In each case, the Public Defender's Office applied to the Special Investigation Service for further legal response. The Public Defender will monitor the investigation.
A number of detainees indicate that they were detained without grounds and that they were not informed of their rights guaranteed by legislation. They also indicate verbal abuse by the police. One of the detainees went on a hunger strike to protest the groundless detention.
It should also be noted that, unfortunately, during the night, there was a case when the Public Defender's representative was not allowed to enter one of the buildings of the Ministry of Internal Affairs and to immediately visit the detainees. Accordingly, we call on the Ministry of Internal Affairs to ensure that the Public Defender's representatives do not encounter obstacles in the process of visiting the detainees.