Xalq Müdafiəçisi Xoni Bələdiyyəsinin Kutiri kəndində yerləşən Milli Psixi Sağlamlıq Mərkəzində olub
2 fevral 2024-cü il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani Xoni Bələdiyyəsinin Kutiri kəndində yerləşən Milli Psixi Sağlamlıq Mərkəzinə baş çəkdi.
Xalq Müdafiəçisi qurumun binalarına, həyətyanı sahəyə baxış keçirib, yaşayış otaqlarının və ümumi istifadə sahəsinin sanitar-gigiyenik vəziyyəti ilə tanış olub. O, həm qurumun rəhbərliyi, həm də faydalanan şəxslərlə görüşüb söhbət edib.
Xalq Müdafiəçisinin xüsusi marağında olan mövzu isə müəssisəyə yerləşdirilən xəstələrin hüquqları və sosial müdafiəsi məsələləri olub.
Rəhbərliyin sözlərinə görə, müəssisənin somatik xəstəliklərin müayinəsi və müalicəsi üçün kifayət qədər maliyyə və infrastruktur imkanları yoxdur.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı psixi sağlamlığı təmin edən qurumları intensiv şəkildə yoxlayır və daxil olan məlumatları illik və xüsusi hesabatlarda təqdim edir.

On February 2, 2024, Public Defender Levan Ioseliani visited the National Mental Health Center in the village of Kutiri, Khoni municipality.
The Public Defender viewed the buildings and the yard of the institution, inspected the sanitary-hygienic conditions in the living rooms and common space. He also met and talked with both the institution's administration and the beneficiaries.
The Public Defender shoed special interest in the rights of the patients placed in the institution and their social protection.
According to the administration, the institution does not have sufficient financial and infrastructural capabilities for the examination and treatment of somatic diseases.
The Public Defender's Office intensively inspects institutions providing mental health and reflects the received information in annual and special reports.