Gürcüstan parlamentinin 29 iyun 2020-ci il tarixli qərarında əksini tapmış tapşırıqların icra vəziyyəti haqqında xüsusi hesabat
Xalq Müdafiəçisinin Xüsusi Hesabatında Gürcüstan Xalq Müdafiəçisinin 2019-cu ildə Gürcüstanda insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin vəziyyəti ilə bağlı hesabatı əsasında dövlət qurumlarına verilən tapşırıqların icra vəziyyəti ətraflı qiymətləndirilir. Həmçinin hesabata yerli özünüidarəetmə orqanları tərəfindən deputatların tapşırıqlarının yerinə yetirilməsi vəziyyətini təsvir edən əlavə sənəd də əlavə olunur.
Xalq Müdafiəçisi Milli Məclisin 2019-cu il hesabatında dövlət qurumlarına və yerli özünüidarəetmə orqanlarına 335 tövsiyə ünvanlayıb. Gürcüstan parlamenti bu tövsiyələrin təxminən 78,5%-ni bölüşüb və onların icrasını təmin etmək üçün 305 tapşırıq verib.
Qətnamədə Parlament Xalq Müdafiəçisinin 2019-cu il üzrə Parlament Hesabatındakı 45 tövsiyəni əks etdirməyib. Milli Məclisin 29 iyun 2020-ci il tarixli Qərarı ilə 20 sentyabr 2019-cu il tarixli Qərarın müqayisəsinə əsasən demək olar ki, həm 2019, həm də 2020-ci il qərarlarında Milli Məclisdə əksini tapmayan Xalq Müdafiəçisinin tövsiyələri mövzular baxımından oxşardır. Xüsusilə, bu tövsiyələrin əsas məqsədi vətəndaşlığı olmayan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi, LGBT+ icmasının hüquqi statusunun yaxşılaşdırılması, cinsi və reproduktiv sağlamlıq və hüquqlar mövzusunda maarifləndirmənin aparılması, dindar tələbələri dini təlqinlərdən qorumaq olub. Tövsiyələrin əhəmiyyətli hissəsi də hüquq-mühafizə orqanlarında şəffaflığın artırılmasına yönəlib.
Xalq Müdafiəçisinin xüsusi məruzəsində bildirilir ki, qarşıya qoyulan tapşırıqların 20,2 faizi dövlət orqanlarının fəaliyyəti nəticəsində yerinə yetirilmiş, 17,6 faizi qismən icra edilmiş, 59,9 faizi isə yarımçıq qalmış kimi qiymətləndirilir. Qeyd edək ki, tapşırıqların 2,2%-i qurumdan asılı olmayan səbəblərdən yerinə yetirilə bilməyib. Xalq Müdafiəçisinin sözlərinə görə, Gürcüstan Parlamenti Xalq Müdafiəçisinin tövsiyələrinin əksəriyyətini qətnamədə əks etdirməsinə və onların icrasını dövlət qurumlarına məcburi qoymasına baxmayaraq, onların icra vəziyyəti qənaətbəxş deyil.
Gürcüstan parlamenti Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin illik hesabatı əsasında qərar qəbul edir. Parlament bu aktla Gürcüstan Xalq Müdafiəçisinin ölkədə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin vəziyyəti ilə bağlı hesabatını qiymətləndirir və dövlət qurumlarına Xalq Müdafiəçisinin məruzəsində təqdim olunan tövsiyələrin icrasını tapşırır. Parlament tərəfindən tapşırıqların verilməsi Xalq Müdafiəçisinin verdiyi tövsiyələrin icrasını parlamentin nəzarəti altına qoyur. Bu məqsədlə Milli Məclisin İnsan hüquqları və vətəndaş inteqrasiyası komitəsi parlamentin tapşırıqlarının qurumlar tərəfindən icrasına nəzarət edir.

Special Report on Implementation of Tasks Reflected in Parliamentary Resolution of June 29, 2020
The Special Report of the Public Defender assesses in detail the implementation of the tasks given to the state agencies on the basis of the 2019 Report of the Public Defender of Georgia on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia. In addition, the report is attached by a document describing the situation of the fulfillment of parliamentary tasks by local self-government bodies.
The Public Defender addressed state agencies and local self-government bodies with 335 recommendations in the 2019 parliamentary report. The Parliament of Georgia endorsed about 78.5% of the recommendations and issued 305 tasks to ensure their implementation.
The Parliament did not reflect 45 recommendations in the resolution. Based on the comparison of the parliamentary resolution of June 29, 2020 and the parliamentary resolution of September 20, 2019, it can be said that the themes of Public Defender’s recommendations that were not reflected by the Parliament either in 2019 or in 2020, were similar. In particular, the main purpose of those recommendations was to protect the rights of stateless persons, to improve the rights situation of the LGBT+ community, to ensure education on sexual and reproductive health and rights and to protect school students from religious indoctrination. A significant part of the recommendations was also aimed at ensuring an increase in the degree of transparency of the law enforcement agencies.
According to the Public Defender’s special report, 20.2% of tasks assigned to the state agencies can be assessed as implemented, 17.6% as partially implemented and 59.9% as non-implemented. It should be noted that 2.2% of assignments could not be implemented due to reasons independent of the agencies. According to the Public Defender, despite the fact that the Parliament of Georgia reflected most of the recommendations of the Public Defender in its resolution and made it mandatory for the state agencies to implement them, the state of their implementation is unsatisfactory.
The Parliament of Georgia adopts a resolution on the basis of the annual report of the Public Defender of Georgia. With this act, the Parliament evaluates the Report of the Public Defender of Georgia on the Situation of Human Rights and Freedoms and instructs state agencies to implement the recommendations offered in the report, thus putting the implementation of the recommendations issued under parliamentary supervision. To this end, the Parliamentary Committee on Human Rights and Civil Integration monitors the implementation of tasks by the agencies.