Qadın qətli və qadın qətlinə cəhd hallarının təhlili - 2022
Hazırkı xüsusi hesabat Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı tərəfindən qadın cinayətlərinin monitorinqi mexanizmi çərçivəsində hazırlanıb. Hesabat 2022-ci ildə qadın qətli/qadın öldürməyə cəhd hallarını təhlil edir. Bundan əlavə, qadın öldürmə cəhdləri ilə bağlı bəraət hökmləri də təhlil edilib. Nəticə etibarilə, əldə olunan irəliləyişlərlə yanaşı, ədalət mühakiməsinin layiqincə həyata keçirilməsi baxımından da bir sıra çətinliklərin qaldığını görmək olar.
Aparılan monitorinqlər nəticəsində qadın qətli və qadın öldürməyə cəhd hallarında cinsiyyətin müəyyənləşdirilməsinin sürətinin artdığını görmək olar, bununla belə, bir sıra işlərdə istər istintaq, istərsə də məhkəmə mərhələlərində cinsi motivli cinayətlərin adlarını çəkmək hələ də problemlidir. Məhkəmə mərhələsində risklərin düzgün qiymətləndirilməməsi halları hələ də var ki, bu da zorakılığın ekstremal formasının, qadın qətlinin qarşısını ala bilməyib.
2022-ci ildə zərərçəkmiş qadınların hətta onlara qarşı ekstremal zorakılıq hallarında belə, ailə üzvlərinə qarşı ifadə verməkdən imtina etməsi xüsusi problemə çevrildi. Bu, bir daha qadın öldürməyə cəhd işlərində şahidin və qurban koordinatorunun cəlb edilməsinin prioritetləşdirilməsinin zəruriliyini və qadın qurbanlara müvafiq psixo-emosional dəstəyə ehtiyacın olduğunu açıq şəkildə nümayiş etdirdi.
Ümid edirik ki, hesabatda təqdim olunan nəticələr və tövsiyələr qadın qətlinə qarşı dövlət siyasətinin planlaşdırılması və həyata keçirilməsi prosesində nəzərə alınacaqdır.

Analysis of Femicide and Attempted Femicide Cases - 2022
This special report was prepared by the Public Defender's Office of Georgia as part of the femicide monitoring mechanism. The report analyzes cases of femicide and attempted femicide that occurred in 2022, including cases where acquittals were issued in possible femicide attempts. The analysis reveals that, despite some progress, significant challenges remain in the proper administration of justice.
The monitoring results indicate an improvement in the identification of gender-related aspects in femicide and attempted femicide cases. However, in some instances, both during investigation and in court, recognizing and categorizing the crime as gender-motivated remains problematic. Additionally, inadequate risk assessment at the court stage continues to be an issue, which, in certain cases, has failed to prevent the most extreme form of violence—femicide.
In 2022, a notable issue emerged: many victimized women refused to testify against family members, even in cases of severe violence. This underscores the urgent need to prioritize the involvement of witness and victim coordinators in attempted femicide cases and to ensure that adequate psycho-emotional support is provided to female victims.
We hope that the findings and recommendations presented in this report will be taken into account when planning and implementing state policies aimed at combating femicide.