Səhiyyə hüququ ilə bağlı təlim
28 və 29 iyul 2022-ci il tarixlərində hüquq elmləri doktoru Kler Luqar Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının əməkdaşları üçün Avropada sağlamlıq hüququnun qorunması mövzusunda təlim keçirdi. Tədbir Aİ-nin Gürcüstandakı nümayəndəliyinin və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının (UNDP) dəstəyi ilə keçirilib.
Tədbirin açılışında Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin birinci müavini Tamar Qvaramadze və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının (BMTİP) insan hüquqları siyasətinin inkişafı üzrə milli koordinatoru Nino Comarjidze tədbir iştirakçılarına salamlama nitqi ilə müraciət ediblər.
İki gün davam edən görüşdə Olster Universitetinin Hüquq fakültəsinin müəllimi Dr.Claire Luqar sağlamlıqla bağlı insan hüquqlarına əsaslanan yanaşmalar, sağlamlıq hüququnun həyata keçirilməsinin dövlət mexanizmləri, milli, regional və beynəlxalq səviyyədə hüquqi öhdəliklərdən, səviyyələri, o cümlədən Avropa Sosial Xartiyası və İnsan Hüquqları Məhkəməsinin mexanizmlərindən danışıb. Covid-19 pandemiyası zamanı sağlamlıq hüququnun qorunması ilə bağlı problemlər və onlara dövlətin reaksiyası da müzakirə edilib.

Training on the Right to Health
On July 28 and 29, 2022, Dr. Claire Lugar held a training for the employees of the Public Defender’s Office of Georgia on the protection of the right to health in Europe. The event was held with the support of the EU Delegation to Georgia and the United Nations Development Programme (UNDP).
Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender of Georgia, and Nino Jomarjidze, UNDP National Coordinator for Human Rights Policy Development, delivered opening remarks at the event.
During the two-day meetings, Dr. Claire Lugar, a lecturer at the University of Ulster Law School, spoke about human rights-based approaches to health, state mechanisms for implementing the right to health, legal obligations at the national, regional and international levels, including the European Social Charter and the mechanisms of the Court of Human Rights, as well as the challenges of protecting the right to health during the Covid-19 pandemic and the State's response to them.