Xalq Müdafiəçisinin Aparatının əməkdaşları üçün Məclis Monitorinqi Kursu
22-23 iyul 2025-ci il tarixlərində ATƏT/DTİHB-nin Demokratik Təsisatlar və İnsan Haqları Bürosu (ATƏT/DTİHB) Gürcüstan Xalq Müdafiəçisi Aparatının əməkdaşları üçün assambleyanın monitorinqi üzrə müşahidə kursu keçirmişdir.
Tədbiri Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani və ATƏT/DTİHB-nin İnsan Hüquqları Departamentinin rəhbəri vəzifəsini icra edən Endryu Qardner salamlama nitqi ilə açıb.
Təlim iştirakçıları ATƏT/DTİHB tərəfindən hazırlanmış sübut olunmuş toplantıların monitorinqi metodologiyası əsasında ictimai toplantıların müstəqil müşahidəsi üçün zəruri olan bilik və bacarıqlarını dərinləşdiriblər.
İki günlük interaktiv kurs zamanı beynəlxalq ekspertlər Annette Erdman, Gerry White və Helen Close dinc toplaşmaq hüququnun nəzəri aspektlərinə və toplantılar zamanı insan hüquqlarına uyğun polisin təşkilinə; nümayişi qiymətləndirmək üçün standartlar.
Təlimin ikinci günündə Xalq Müdafiəçisi Aparatının əməkdaşları tərəfindən işçi qruplardakı nümunəvi nümunələr və təlimlər, o cümlədən hüquq-mühafizə orqanları əməkdaşlarının istifadəsində olan taktiki variantlar və toplantılar zamanı güc tətbiqi ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub.
Dinc toplaşmaq hüququ əsas beynəlxalq insan hüquqları müqavilələri ilə təmin edilir. ATƏT-in iştirakçısı olan dövlətlərə öz öhdəliklərini yerinə yetirməkdə kömək etmək məqsədilə ATƏT/DTİHB 2011-ci ildən ATƏT regionunda ictimai toplantıların monitorinqini aparır. Bundan əlavə, təşkilat Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarına/Ombudsman Aparatlarına və vətəndaş cəmiyyətinə assambleyaların monitorinqi və tərəfdaşlıq imkanlarının gücləndirilməsində kömək etmək üçün müşahidə metodologiyasından istifadə edir.

On July 22-23, 2025, OSCE/ODIHR conducted a course on the monitoring of assemblies for the staff of the Public Defender’s Office of Georgia.
The event was opened with welcoming remarks by Levan Ioseliani, Public Defender of Georgia, and Andrew Gardner, Acting Head of the OSCE/ODIHR Human Rights Department.
The training participants deepened their knowledge and skills necessary for independent observation of public assemblies based on the proven methodology developed by OSCE/ODIHR for monitoring assemblies.
During the two-day interactive course, international experts Annette Erdman, Gerry White and Helen Close focused on the theoretical aspects of the right to peaceful assembly and human rights-compliant policing during assemblies; standards for assessing demonstrations.
On the second day of the training, the staff of the Public Defender's Office discussed complex cases and exercises in working groups, as well as tactical options available to law enforcement officers and the use of force during assemblies.
The right to peaceful assembly is guaranteed by the main international human rights treaties. In order to assist OSCE participating States in fulfilling their respective obligations, the OSCE/ODIHR has been monitoring public assemblies in the OSCE region since 2011. In addition, by using observation methodology, the organization assists national human rights institutions/ombudsman offices and civil society in strengthening their assembly monitoring capabilities and promotes cooperation and partnership building.