Xalq Müdafiəçisi İngiltərə Səfiri ilə görüşdü
9 iyun 2021-ci ildə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Nino Lomjaria, İngiltərənin Gürcüstandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mark Klayton ilə görüşdü.
Xalq Müdafiəçisi Səfirə Aparatın fəaliyyəti və əsas prioritetləri barədə məlumat verdi, azlıqların və digər həssas qrupların hüquqi vəziyyəti və ombudsmanın ölkədə tolerant mühit yaratmaq səyləri barədə danışdı; Ölkədə insan haqları vəziyyəti, o cümlədən son zamanlar ombudsmana hücumların artması və ifrat sağçı qruplar tərəfindən artan təhlükə nəzərdən keçirildi.
Böyük uşaq baxımı müəssisələrinin de-institusionalizasiyası prosesinin davam etdirilməsinin və pansionlardan çıxarılan yetkinlik yaşına çatmayanlar üçün tam hüquqlu və layiqli yaşayış şəraitinin yaradılması üçün görüləcək tədbirlərin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
İclasda Xalq Müdafiəçisinin Gürcüstan Parlamenti və dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq məsələləri də müzakirə edildi.
Birləşmiş Krallığın səfiri, Xalq Müdafiəçisi və Xalq Müdafiəçisi Aparatının insan hüquqları sahəsindəki fəaliyyətlərinə hörmət etdiyini və əməkdaşlığı inkişaf etdirmək istədiyini dilə gətirdi.

Public Defender Meets with UK Ambassador
On June 9, 2021, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, met with Mark Clayton, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom to Georgia.
The Public Defender briefed the Ambassador on the activities and key priorities of the Public Defender’s Office, rights situation of minorities and other vulnerable groups, and the Public Defender’s efforts to establish a tolerant environment in the country. The Public Defender also reviewed the human rights situation in the country, including the recently intensified attacks against her and the threats posed by the strengthening of far-right groups.
The conversation also touched upon the importance of the continuation of deinstitutionalization of large childcare facilities and the measures to be taken to create proper and decent living conditions for juveniles removed from orphanages.
Another topic of discussion was Public Defender’s cooperation with the Parliament of Georgia and state agencies.
The Ambassador of the United Kingdom showed respect for the activities of the Public Defender and her Office in the field of human rights and expressed a desire to deepen cooperation.