Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin Amerika Birləşmiş Ştatlarında rəsmi görüşləri
Xalq Müdafiəçisi Nino Lomjaria Vaşinqtona rəsmi səfəri çərçivəsində ABŞ Nümayəndələr Palatasında və Senatda, Dövlət və Ədliyyə Departamentlərində görüşlər keçirib. Beynəlxalq Respublikaçılar İnstitutu (IRI), Demokratiya üçün Milli Fond (NED), Freedom House və ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (USAID) ilə də görüşlər keçirilib.
Səfərin məqsədi Gürcüstanın əsas strateji tərəfdaşının nümayəndələrinə onların iştirakı və yardımı ilə gələcək təkmilləşdirməyə və tərəqqiyə nail olmaq üçün Gürcüstanda insan hüquqlarının vəziyyəti haqqında məlumat vermək olub. Görüşlərdə konstitusiya orqanı kimi Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin üzləşdiyi çətinliklər və hücum halları da müzakirə olunub.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi səsvermə hüququnun həyata keçirilməsində yaranan problemlərə və son seçkilərdə aşkar edilmiş pozuntulara, məhkəmə sistemində sistemli və fərdi çatışmazlıqlara, bərabərlik sahəsində problemlərə, Gürcüstanın qeyri-qanuni gizli müşahidəsinə və Gürcüstan prokurorluğu tərəfindən aparılan işlərin yaratdığı sual işarələrinə xüsusi diqqət yetirib.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi bütün aidiyyəti subyektləri öz səlahiyyətləri və imkanları daxilində media və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinə maksimum köməklik göstərməyə çağırıb. Gürcüstan cəmiyyətinin birləşməsi və siyasi qütbləşmənin azaldılması istiqamətində addımların atılmasının zəruriliyi də vurğulanıb.
Gürcüstanın ombudsmanı ümid edir ki, onun ABŞ-a səfəri Gürcüstanda insan haqları standartlarının daha yaxşı təmin olunmasına kömək edəcək. Amerikalı tərəfdaşların köməyi ilə bir sıra sahələrdə irəliləyiş əldə olunub və ümid edirik ki, gələcəkdə onlar müxtəlif sahələrdə irəliləyiş əldə edə biləcəklər.
Ombudsman ABŞ dövlət katibinin köməkçisinin müavini Erika Olson və Kara Makdonaldla görüşüb. Ədliyyə Nazirliyi ilə də görüş keçirilib.
Qanunverici orqanda konqresmen Devid Prays, Senatın əməkdaşları - Şahin, Conson, Menendez və Rişin ofisi, Nümayəndələr Palatasının Xarici Əlaqələr Komitəsinin əməkdaşları ilə görüşlər keçirilib. Helsinki Komissiyasının nümayəndələri ilə ayrıca görüş keçirilib.
Ombudsman ABŞ-ın Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin Avropa və Avrasiya Bürosunun rəhbərləri ilə də görüşüb, burada digər məsələlərlə yanaşı, Gürcüstan ombudsmanının dəstəklənməsinə dair gələcək layihə məsələsi də müzakirə olunub.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Gürcüstan problemləri ilə məşğul olan mühüm beynəlxalq təşkilatlarla görüşlər, o cümlədən Milli Demokratiya İnstitutunun (NDI) hazırkı vitse-prezidenti Nikol Ruzveltlə görüş keçirib. Həmçinin təşkilatda - Demokratiya üçün Milli Fondun direktoru Deymon Uilson insan hüquqları sahəsində problemlər və çağırışları müzakirə edən mühüm görüş keçirilib. Biz Freedom House-un Avropa və Avrasiya üzrə direktor müavini Sofiya Orloski ilə demokratiya və media məsələlərini müzakirə etdik. Beynəlxalq Respublika İnstitutunda Avrasiya Proqramının direktoru ilə əsas müzakirə mövzusu seçki məsələləri olub.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi ilə görüşlərdə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin birinci müavini Tamar Qvaramadze və Gürcüstanın Xalq Müdafiəçilərinin müavinləri Yekaterine Sxiladze və Giorgi Burcanadze iştirak ediblər.

Public Defender’s Official Meetings in US
Public Defender Nino Lomjaria held meetings in the US House and Senate, Department of State and Department of Justice as part of her official visit to Washington. Meetings were also held with representatives of the International Republican Institute (IRI), National Endowment for Democracy (NED), Freedom House and United States Agency for International Development (USAID).
The purpose of the visit was to provide information on the human rights situation in Georgia to the representatives of Georgia's main strategic partner, in order to achieve future improvement and progress through their involvement and assistance. The challenges faced by the Public Defender of Georgia as a constitutional body and cases of attack were also discussed during the meetings.
The Public Defender of Georgia paid special attention to the challenges relating to the realization of the right to vote and the violations identified during the recent elections, systemic and individual shortcomings in the judiciary, problems in the field of equality, illegal covert surveillance and questions relating to the cases investigated by the Georgian Prosecutor's Office.
The Public Defender of Georgia called on all relevant actors to provide maximum assistance to the media and civil society representatives within their powers and capabilities. The need to take steps to unify Georgian society and reduce political polarization was also stressed.
The Public Defender of Georgia hopes that her visit to the United States of America will help better ensure human rights standards in Georgia. Progress has been made in a number of areas with the help of American partners and we hope that we will be able to make progress in a variety of areas with their assistance in the future too.
The Public Defender met with the Deputies of the Assistant Secretary, ErikaOlson and Kara MacDonald. A meeting was also held at the Department of Justice.
In the legislative body, meetings were held with Congressman David Price, staff members of Senators - Shaheen, Cardin, Johnson, Menendez and Risch - and staff members of the House Foreign Affairs Committee. A separate meeting was held with representatives of the Helsinki Commission.
The Public Defender also met with senior officials from the USAID Bureau for Europe and Eurasia, where one of the topics of discussion was the future project in support of the Public Defender of Georgia.
The Public Defender of Georgia also held meetings with important international organizations working on Georgian issues, including with the Acting Vice President of the National Democratic Institute (NDI), Nicole Rowsell. An important meeting was held with Damon Wilson, Director of the National Endowment for Democracy, and problems and challenges in the field of human rights were discussed. Issues relating to the media and democracy were discussed with Sofya Orloski, Freedom House Deputy Director for Europe and Eurasia Programmes. Election issues were the main topics of discussion with the Eurasia Programme Director at the International Republican Institute.
The meetings of the Public Defender of Georgia were also attended by the First Deputy Public Defender of Georgia, Tamar Gvaramadze, and the Deputies of the Public Defender of Georgia, Ekaterine Skhiladze and Giorgi Burjanadze.