Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Qlobal Bərabərlik Nəsil Forumunda çıxış etdi
1 iyul 2021-ci ildə Xalq Müdafiəçisi Nino Lomjaria Qlobal Bərabərlik Nəsil Hərəkatı Forumunda "Demokratik Sistemlərin Gücləndirilməsində Gender Bərabərliyinin Mərkəzi rolu" mövzusunda çıxış etdi.
Yüksək səviyyəli görüşün məqsədi müxtəlif ölkələrin gender bərabərliyi sahəsində təcrübələrini bölüşmək; Mədəni və coğrafi kontekstləri daha dərindən başa düşmək və qadınların gücləndirmə strategiyaları ilə əlaqələndirmək üçün misilsiz bir fürsət yaratdı.
Xalq Müdafiəçisi çıxışında cinsi zorakılıq cinayətləri üçün ədalətin əhəmiyyətindən bəhs etdi və qadınlara qarşı cinayətlərin prokurorluq və məhkəmə orqanları tərəfindən lazımi səviyyədə tanınması, keyfiyyəti və cəzalandırılması ilə cinsiyyətə həssas bir cinayət mühakimə sisteminin mövcudluğunu da vurğuladı.
"Qeyd etmək istərdim ki, məhkəmə sistemində qadınların yüksək təmsilçiliyi gender bərabərliyinə nail olmaq üçün ən vacib əlaqələrdən biridir. Bundan əlavə, məhkəmə sistemində gender bərabərliyinə nail olmaq üçün hakimlərin stereotip və cinsiyyətçi ifadələrdən istifadə etməməsi vacibdir, bu da qadınların ədalət sistemindən kənarlaşdırılmasına və etibarın itirilməsinə gətirib çıxarır "dedi. .
Xalq Müdafiəçisi çıxışında Fransa və Meksika Hökumətlərinə və Birləşmiş Millətlər Təşkilatı Qadınlarına Qlobal Bərabərlik Nəsil Forumunda iştirak etmək imkanları və Gürcüstanda bərabərliyi təşviq etmək səylərinə görə təşəkkür etdi.

On July 1, 2021, Public Defender Nino Lomjaria delivered a speech at the global Generation Equality Forum - "Central Role of Gender Equality in Strengthening Democratic Systems."
The purpose of the high-level meeting was to share the practices of different countries in the field of gender equality; It also provided a unique opportunity to deeply analyze cultural and geographical contexts and link them with women's empowerment strategies.
In her speech, the Public Defender spoke about the importance of administration of justice on crimes of sexual violence, as well as the existence of a gender-sensitive criminal justice system, where crimes against women are properly recognized, classified and punished by the prosecution and the judiciary.
"I would like to note that the high representation of women in the judiciary is one of the most important elements in achieving gender equality. In addition, in order to achieve gender equality in the judiciary, it is essential for judges not to use stereotypical and sexist language, which then leads to the exclusion of women from the justice system and the loss of trust, "- said Nino Lomjaria.
The Public Defender of Georgia thanked the Governments of France and Mexico and UN Women for giving her an opportunity to participate in the Generation Equality Forum and for their efforts aimed at promoting equality in Georgia.